GEODETSKI POSLOVI ZA 88 KATASTARSKIH OPĆINA
Predsjednik Stožera civilne zaštite za otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane razornim potresom koji se jakosti 6,2 po Richteru dogodio 29.12. 2020. u Sisačko moslovačkoj i Karlovačkoj županiji, a osjetio je snažno i u Zagrebačkoj županiji, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, vodi poslove za obnovu objekata u dvjema županijama na način da mu nitko ne može prigovoriti da se ne radi ništa, za usporedbu od poslova obnove u Zagrebu. Evidencija učinjenog po danima može se pročitati na portalu Stožera civilne zaštite na Internet adresi :
https://potresinfo.gov.hr/vijesti/uklanjanje-tesko-ostecenih-objekata-na-banovini/501
Tako su i 5. srpnja glavni ravanatelj Državne geodetske uprave dr. sc. Damir Šantek, dipl. ing.geod., i direktor tvrtke GEO-GAUSS Jeronim Moharić potpisali u Petrinji Ugovor o početku geodetskih mjerenja na potresom pogođenom području. Ugovor o javnoj nabavi tog dosad jedinstvenog projekta vrijedan je 2,5 milijuna kuna. Vrijednost ugovora je 2.499.000 bez PDV-a, a predviđeni rok za izvođenje radova je šest mjeseci.
Jeronim Moharić rekao je kako je taj projekt novo iskustvo te kako slijede opsežna terenska mjerenja, za što će biti potrebno angažirati i lokalne geodete. Istaknuo je kako je riječ o velikom prostoru te da će radovi početi odmah.
Među ostalima, na potpisivanju ugovora bio je predsjednik Stožera za otklanjanje posljedica potresa Tomo Medved.
Potres koji je pogodio područja Sisačko-moslavačke te Zagrebačke i Karlovačke županije značajno je utjecao i na podatke službenih evidencija koje su u nadležnosti Državne geodetske uprave, što je utvrđeno od strane službenika Državne geodetske uprave koji su odmah nakon potresa, u razdoblju od 4. do 28. siječnja 2021. godine, izašli na teren te obavili precizna kontrolna satelitska (GNSS) mjerenja na području gradova Gline, Petrinje i Siska.
Na temelju dobivenih rezultata GNSS mjerenja, utvrđeni su pomaci zemljine kore u Petrinji sa srednjim vrijednostima pomaka 45 cm u smjeru jugoistoka, dok su srednje vrijednosti pomaka na području Gline 10 cm u smjeru sjeverozapada odnosno 10 cm u smjeru istoka za područje homogenog polja Sisak. Također, utvrđen je visinski pomak od 10 cm (spuštanje tla) na području Gline.
Ti rezultati dali su jasne smjerove Državnoj geodetskoj upravi za poduzimanje hitnih radnji za obavljanje geodetskih poslova te je glavni ravnatelj Državne geodetske uprave dr. sc. Damir Šantek, dipl. ing. geod. donio Odluku o privremenim postupanjima u cilju izrade, pregleda i potvrđivanja geodetskih elaborata na potresom pogođenim područjima za 88 katastarskih općina.
„Budući da je pomicanje tla utjecalo na katastarske podatke i sve drugo što čovjek koristi u svakodnevnom radu, pripremili smo dokumentaciju i otvorili javnu nabavu da se ovo područje sanira“ rekao je Šantek.Pojasnio je kako će se napraviti matematički modeli i transformacijski parametri da se upisani podatci u službenim evidencijama u katastru i u zemljišnim knjigama mogu usporediti s onima na terenu. Kada se učini ta usporedba, stanovnici će moći u normalnoj proceduri, kao i drugi građani, izrađivati svoje parcelacijske elaborate te rješavati imovinsko-pravne odnose i sve ostalo što je nužno za svakidašnji život i kvalitetnu obnovu potresom porušenih objekata.
Post je objavljen 07.07.2021. u 13:02 sati.