USPRKOS POŽARU PODACI SIGIRNI
Usprkos požaru koji se prošloga tjedna dogodio u Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, a koji je prema informacijama znalaca zahvatio primarnu server sobu što se inače vrlo rijetko događa, IT sustav je prema informacijama iz Ministarstva poljoprivrede, u cijelosti operativan od 27.6.2021. od 16 sati, te su svi podaci Agencije za plaćanja sigurni. Isplate potpora i obrade zahtjeva se odvijaju neometano, a rokovi za podnošenje Jedinstvenih zahtjeva su produženi do 2. srpnja 2021. godine. Produžen je rok za zahtjeva za obnovu potresom pogođenih poljoprivrednih potencijala putem operacije 5.2.1. „Obnova poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala“ do 9. srpnja 2021. godine .Dodatno, u ARKOD će biti upisano svako zemljište za koje je podnesen zahtjev Agenciji za plaćanja u zadanom roku odnosno do 11. srpnja 2021. godine, a koji će se u slučaju potrebe produživati.
MINISTRICA ZATRAŽILA DODATNU POMOĆ ZA SEKTORE PČELARSTVA, VINARSTVA, VOĆA I POVRĆA
Ministrica poljoprivrede Marija Vučković je s državnim tajnikom Tugomirom Majdakom sudjelovala na sastanku Vijeća ministara poljoprivrede i ribarstva država članica EU održanom 28. i 29. lipnja 2021. godine u Luksemburgu, uz održan niz bilateralnih sastanaka. Nakon što je na sastanku 28.6. potvrđen politički dogovor o ključnim pitanjima iz reformskog paketa Zajedničke poljoprivredne politike na zadovoljstvo Hrvatske, na sastanka Vijeća 29.6. hrvatska delegacija je zatražila dodatnu pomoć Europske unije, ukazavši na poteškoće hrvatskih poljoprivrednika uzrokovane mrazom i elementarnom nepogodom u Požeško-slavonskoj županiji, te kritičnom situacijom u sektoru pčelarstva i vinarstva.
Ministrica Vučković je istaknula kako su, pored interventnih mjera, potrebne promjene u sustavu zajedničke organizacije tržišta kako bismo imali gotove mehanizme reakcije na sve češće prirodne katastrofe i elementarne nepogode, osvrnuvši se na potrebu za dodatnom pomoći hrvatskom sektoru voća i povrća zbog mraza, s obzirom da je preliminarnom analizom zabilježena šteta veća od 50 milijuna eura, a onda i zbog tuče prošloga tjedna u Požeško – slavonskoj županiji.
Također, Hrvatska je zatražila nastavak mjera koje se odnose na sektor vinarstva zbog nastavka koronakrize te neophodnu intervenciju u sektoru pčelarstva, kako bi se ublažile posljedice gubitka medonosnog potencijala te stvorile pretpostavke za održivost i nastavak poslovanja, istaknuvši pritom važnost pčela za ekosustav.
Između ostalog, održan je i bilateralni sastanak s povjerenikom za okoliš, oceane i ribarstvo Europske komisije Virginijusom Sinkeviciusom, pri čemu je hrvatska delegacija inicirala razmjenu mišljenja o važnim temama za budućnost hrvatskog ribarstva, s naglaskom na plivaričarsku flotu.
„Hrvatska je postigla značajan napredak u monitoringu, kontroli, praćenju i nadzoru u sustavu ribarstva, osobito u dijelu koji se odnosi na primjenu inovacija i novih tehnologija u kontroli i praćenju. Koristim ovu priliku kako bih zahvalila hrvatskom ribarskom sektoru koji je prošao tešku preobrazbu, a na nama je da uz očuvanje resursa očuvamo i našu ribarsku flotu te tradicionalni način života i naše male ribare“, rekla je ministrica Vučković te izrazila zadovoljstvo postignutim dogovorom oko najvažnijih pitanja buduće ZPP, posebice povodom uvažavanja zahtjeva koji se odnose na područja s prirodnim ograničenjima, dobrobiti životinja te izuzeća i fleksibilnosti kada su u pitanju mali poljoprivrednici.
Post je objavljen 30.06.2021. u 22:40 sati.