Ljubičasto srce – 'purpurna značka za hrabrost'
Ljubičasto srce (Purple Heart) američka (SAD) medalja hrabrosti koja se dodjeljuje za ranjavanje ili pogibiju (posthumno) te je kao takva jedna od najstarijih vojnih medalja (uz rusku Križ svetog Jurja).
Medalju je osmislio sam general Washington tijekom Američkog rata za oslobođenje od Engleske i osobno dodijelio trojici dočasnika Kontinentalne vojske.
Naime, Engleska Kraljevska vojska za pobjede u bitkama (tijekom Američkog rata za nezavisnost) uvijek je nagrađivala samo časnike, nikada vojnike, a general Washington i na tom polju želio je parirati Englezima, pa je utemeljio ovu vojnu medalju za dočasnike i vojnike.
Sve do 1930. ova medalja se nije dodjeljivala u Američkoj vojsci, pa ju je tijekom Prvog svjetskog rata nakratko zamjenila medalja 'ranjeni ševron' koja je se ujedno 1932. prestala dodjeljivati i službeno.
Danas Američka vojska dodjeljuje medalju 'Ljubičasto srce', a veterani iz Prvog svjetskog rata, koji su bili sudionici i Drugog svjetskog rata, jedini su na odorama nosili obije medalje (ako su bili ranjeni tijekom Prvog svjetskog rata, 1932. dobili su zamjensku medalju 'Ljubičasto srce' umjesto 'Ranjenog ševrona').
Kako to uvijek biva u svakoj vojsci (nitko ti nikada ne može oduzeti medalju koju si jednom dobio ako stegovno nisi zgriješio) veterani se nisu željeli odreći dodijeljene medalje, pa su ih nosili obije, a to je prešutno bilo službeno i dopušteno.
Na kraju još nešto o 'ranjenom ševronu'. Naime, 'ranjeni ševron' identičan je 'ševronu službe', a i oznaci (insigniji) dočasničkog čina, stoga se nikako ne bi smjeli pomiješati. 'Ranjeni ševron' nosi se na desnom rukavu (manžeti), 'ševron službe' na lijevom rukavu (manžeti), a oznake (insignije) čina na nadlakticama rukava ili ramenima.