Oznake činova vojske Republike Kine (Kuomintanga) – građanski rat
Politizacijom vojske Republike Kine započet će Kineski građanski rat (1927. do 1950.) koji će iznjedriti 'dvije vojske Kine' – Nacionalnu revolucionarnu vojsku i Narodnooslobodilačku vojsku.
Dakle, usporedit ću oznake činova te dvije vojske gdje će jedna ostati pod utjecajem zapadnog modela, a druga pod utjecajem istočnog modela.
Zapravo, model sustava označavanja ranga časnika Kineske vojske počiva na germanskom modelu gdje je usvojen sustav 3-3-4-3-4. Ovaj sustav i model oznaka ostat će u Nacionalno revolucionarnoj vojsci dok će Narodnooslobodilačka vojska preuzeti sustav i model 3-4-4-3-3.
Sukobom Chiang Ching-kuo, koji je pod utjecajem Sovjetskog Saveza i Sun Li-jena, koji je školovan u Američkom vojnom institutu u Virginiji, započela je 'politizacija Kineske vojske'.
Rat je završio pojavom dviju Kina (kontinentalne komunističke i otočne kapitalističke), pa pobjednika nema. Zapravo, vojnički gledano, pobijedila je 'komunistička Kina', ali 'kapitalistička Kina' opstala je samo zahvaljujući izdašnoj pomoći zapadnih sila.
Danas su modeli sustava označavanja činova u vojskama Kine postali gotovo jedinstveni. Tako kontinentalna Kina razvija svojevrsnu mješavinu ruskog i japanskog sustava oznaka, a otočna Kina sve se više okreče zapadnom (američkom) sustavu oznaka činova.
Kako je to sve zapravo počelo pokušao sam prikazati na donjoj slici nekakvom međusobnom usporedbom oznaka činova.