U PROMETNICE PRIVATNIH ŠUMA ULOŽENO 60 MILIJUNA KUNA
Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Šime Mršić je s ravnateljicom Uprave šumarstva, lovstva i drvne industrije Renatom Ojurović i voditeljem Službe za granicu PU sisačko-moslavačke Alenkom Vrđukom u srijedu, 16. lipnja 2021. godine, u Sisačko-moslavačkoj županiji prisustvovao službenom puštanju u promet obnovljene i uređene šumske prometnice Beli Potok-Crkvine. Riječ je o projektu u Općini Topusko, financiranom iz sredstava naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma (OKFŠ) u vrijednosti većoj od 727 tisuća kuna. Do sada je za održavanje šumskih i protupožarnih prometnica u šumama privatnih šumo posjednika uloženo više od 60 milijuna kuna iz OKFŠ-a.
„Pored primarne uloge šumskih prometnica u svrhu održivog gospodarenja šumama, njihova višestruka uloga ogleda se i kroz doprinos preventivnoj i represivnoj borbi protiv šumskih požara, a na područjima državne granice i kroz doprinos osiguranju njezine nepovredivosti i državnog područja Republike Hrvatske. Upravo iz tog razloga od 2016. godine za održavanje više od 445 kilometara šumskih i protupožarnih prometnica na području cijele Republike Hrvatske Ministarstvo poljoprivrede je uložilo 60,5 milijuna kuna iz sredstava naknade OKFŠ-a“, izjavio je ovom prilikom državni tajnik Mršić.
U razdoblju od 2016. godine na području Sisačko-moslavačke županije uloženo je više od 4 milijuna kuna za održavanje 21,8 kilometara šumskih prometnica u privatnim šumama, dok je samo u 2021. godini planirana realizacija radova održavanja na šumskim prometnica dužine 21,7 kilometara u vrijednosti od gotovo 5 milijuna kuna.
Šume privatnih šumo posjednika (privatne šume) sastavni su dio šumskog gospodarskog područja Republike Hrvatske i zauzimaju površinu od 661 720,89 hektara, što predstavlja 24 posto od ukupne površine svih šuma u Republici Hrvatskoj.
UVOĐENJE NOVIH VRSTA POTPORA U IAKS MJERAMA
Zbog uvođenja novih vrsta potpora u IAKS mjerama 10 i 14 produljuje se rok za zaprimanje jedinstvenih zahtjeva do 28. lipnja 2021. godine. Sukladno tome produljuje se rok za izmjene ili dopune već podnesenih jedinstvenih zahtjeva do 13. srpnja 2021. te rok za zakašnjele zahtjeve do 23. srpnja 2021., kao i rok za dostavu potrebne dokumentacije u pojedinim mjerama. Ovaj tjedan stupit će na snagu izmjene i dopune Pravilnika o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2021. godinu, kojim se uvode uvećane i nove vrste potpora u Mjeri 10 Poljoprivreda, okoliš i klimatske promjene te Mjeri 14 Dobrobit životinja.
Navedenim izmjenama i dopunama u Mjeru 10 uvodi se novi tip operacije 10.1.17. Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama, koja je vrijedna 92 milijuna kuna, a za tipove operacija 10.1.3. Očuvanje travnjaka velike prirodne vrijednosti, 10.1.4. Pilot mjera za zaštitu kosca i 10.1.5. Pilot mjera za zaštitu leptira povećavaju se postojeći iznosi potpore.
U Mjeru 14 kod kategorije životinja krmače i nazimice uvodi se potpora za Poboljšanu skrb u prasilištu te Smanjenje toplinskog stresa u ljetnim mjesecima pojačanim protokom zraka ili raspršivanjem vodom. Dodatno, za dobrobit životinja u kozarstvu i u ovčarstvu uvedeno je novo područje Poboljšana hranidba te je uvedena diferencirana potpora za koze i ovce u proizvodnji mlijeka te mesa.
Povećani su iznosi potpore za pojedine zahtjeve dobrobiti životinja u svim tipovima operacija. Kod odbijene prasadi, tovnih svinja, brojlera i purana potpora će se izračunavati uvažavajući turnusni karakter proizvodnje.
Tako će potpore iz EU fondova za dobrobit životinja biti za ovu godinu povećane za 130 milijuna kuna, pri čemu će prosječni iznos potpore za dobrobit u govedarstvu biti povećan 187%, u svinjogojstvu 235%, u peradarstvu 188%, u kozarstvu 125% te u ovčarstvu 127%.
Post je objavljen 18.06.2021. u 07:54 sati.