4.DAN
Sveti Jeronim kršćanski je svetac, autor Biblije kakvu danas poznajemo.
Rođen je oko 427.g. u Dalmaciji, a umro je u Betlehemu.
Živio je u Rimu, putovao na razna mjesta kao Galija, Trier, Akvileja, Antiohija, Carigrad. Svugdje je produbljivao svoja biblijska znanja i usavršavao se je u hebrejskom jeziku. No, bio je i vrlo teškog karaktera i dolazio je u sukobe.
Odlazi u Halkidsku pustinju u kojoj su mnogi monasi živjeli kao pustinjaci. Tu je živio u samoći, noćnim bdijenjima, pokori i radu.
Papa Damaz I vrlo je cijenio Jeronima, te ga je ponovo pozvao u Rim i uzeo za svojeg tajnika. Kada je papa umro, Jeronim je otputovao u Betlehem.
Osnovao je muški samostan koji je sam vodio.
Kad dođemo u Betlehem, osim Bazilike Isusovog krštenja, obavezno ćemo pogledati i Špilju svetog Jeronima.
Sveti Jeronim se često prikazuje sa perom i knjigom kako radi u špilji.
Odmah do Bazilike Isusovog rođenja nalazi se Crkva svete Katarine ispod koje su podzemne prostorije u kojima je sveti Jeronim prevodio biblijske tekstove sa hebrejskog na latinski. Kad silazimo niz stepenice crkve svete Katarine nalazimo niz špilja koje su jedna blizu druge, a najvažnija je Špilja Isusovog rođenja. Samo jedna vrata povezuju Špilju svetog Jeronima sa ovom špiljom.
Kažu da je Jeronim doputovao u Betlehem da bi bio blizu špilje Isusovog rođenja i ovdje je proveo četrdesetak godina u vrlo uspješnom radu i djelovanju. Sa njime su iz Rima stigle i njegove najbliže suradnice Paola udovica, njezina kćerka Eustohija(koje su mu pomagale u prijevodima) i njegov brat.
Promicao je monaški i samostanski način života.
Preveo je brojna izvorna djela sa hebrejskom i na taj način omogućio većem dijelu svijeta da se upozna sa svetim spisima i sa Riječi.