Kamufliranje borbene i neborbene tehnike
Kamuflažni uzorak na tehnici, sastoji se (načelno) od valovitih nepravilnih dijelova boje nanesenih na vozilo.
Boje za izradu kamuflažnog uzorka uzimaju se iz tablice temeljnih boja za prikrivanje (tablica 1), najviše tri (u zavisnosti od podneblja i okružja) plus crna za ometajući uzorak (crna boja ne postoji u prirodi), a odnos boja je 45-45-5-5.
Dakle, imamo boju 1, 2, 3 i 4-tu crnu (ili tamnu ometajuću), osim kod maskiranja na arktičkom podneblju (gdje nema vegetacije) gdje su sve tri boje bijela boja plus ometajuća nijansa opet bijele boje.
Primjer: 'europsko ljeto' (1 – šumsko zelena, 2 – svijetlo zelena, 3 – pijesak i 4 – ometajuća crna). No, isto to 'europsko ljeto' može razviti inačicu (1 – šumsko zelena, 2 – zemljano smeđa, 3 – pijesak i 4 – ometajuća crna) …
Dobro, podneblje (okružje i krajobraz) može se mijenjati, ali odnos boja trebao bi ostati u zadanom 45-45-5 (boja 1, 2 i 3).
Novoproizvedena vozila uvijek se boje u jednu od prvih boja (boja broj 1) (mirnodopska boja – po Athumanunhu), tako da posadi ostaje obojiti samo 45 posto druge boje i dvije manje površine po 5 posto.
Ako se ne zna podneblje kamo će vozilo biti taktički upućeno (prodano), boja se u bijelu boju dok se ne uputi (proda) u određeno podneblje.