Kamufliranje ili maskiranje
Maskira li se, ili pak se kamuflira vojnik? Šminka li se, ili pak se maskira žena? Prikriva li se, ili pak se skriva plaha šumska životinjica pred predatorom? Obmanjuje li, ili pak oponaša netko nekoga?
Dakle, sva ova pitanja mogu se postaviti kao jedno: Jesu li svi ti pojmovi identični ili različiti? Odnosno, da li je skriveno isto kao i prikriveno … naravno, sve se svodi za zajednički nazivnik – vojništvo (militarija – po Athumanunhu).
Athumanunh, taj stari heroj bez imena, dobro razlikuje skriveno od prikrivenog … Naime, ako je nešto skriveno Athumanunh to ne vidi i to ne pobuđuje njegovu znatiželju i maštu.
Međutim, ako pak je nešto prikriveno kod Athumanunha sve zvoni na oprez i znatiželju – nešto je u tom misteriozno, tajnovito i opasno. Athumanunh čuje, a ne vidi, vidi, a ne raspoznaje …
Dakle, ako je nešto obojano u lijepe boje (ili zamotano u šareni papir), zašto je to tako – ne prikriva li se što, ili ne pokušava li se neka obmana …
Odgovor na pitanja postavljena na samom početku – postoji li ipak razlika između kamufliranja, maskiranja i mimikrije je pozitivan – Da! To su različiti pojmovi koje ću ja malo istražiti, ali prvo trebam definirati kamuflažu, maskiranje i mimikriju.
Kamuflaža je uporaba i kombiniranje uporabe materijala, boja ili svijetla za prikrivanje (maskiranjem u nešto drugo) ili skrivanje (dovođenjem u stanje teško uočljivo).
Maskiranje je mijenjanje vanjskog izgleda nečega (osobnog izgleda, vozila, objekta …) u namjeri da ne bude uočljiv, pokušaj prikrivanja stvari ili događaja, ili pak pokušaj lažiranja (obmanjivanja) s namjerom zbunjivanja, navođenjem na pogrješni zaključak, manipuliranje, iskrivljavanje i lažiranje informacija.
Mimikrija je bliska sličnost jednog organizma s drugim, odnosno, zaštitna prilagodba životinja koje tom prilagodbom postaju manje primjetne tako što bojom i izgledom svojega tijela nalikuju na neke predmete, biljke ili životinje iz svojega prirodnog okoliša.