KORISTI VEĆE NEGO RIZICI
OD CJEPIVA ASTRAZENECE
Pandemija korona virusa ne posustaje. U ponedjeljak 15. ožujka u Hrvatskoj je bilo 129 novooboljelih osoba. Dan kasnije 16. ožujka zabilježen je 691 novi slučaj pa je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj ukupno 4.475. Od njih je 858 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 78 pacijenata. U protekla 24 sata oporavilo se 546 osoba, a testirano je njih 7.347. Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do 16. ožujka 2021. je ukupno zabilježeno 251.865 osoba zaraženih korona virusom.
U svijetu je korona virusom zaraženo 120. 784.671 osoba, a u Hrvatskoj 251.865. U svijetu je umrlo od korone 2.672.488 osoba, a u Hrvatskoj s 16. ožujkom 5.697.
Od VIRUSA KORONE SE OPORAVILO u Hrvatskoj 241.693 osobe, a u svijetu 97.434.194 osoba.
Tijekom posjeta gradu Daruvaru u Bjelovarsko bilogorskoj županiji, gdje je premijer bio 16. ožujka, video vezom sudjelovao je na sastanku europskih premijera Austrije, Slovenije, Bugarske, Češke i Latvije, a to su - Sebastian Kurz, Janeza Janša, Bojko Borissov, Andrej Babiš i Arturs Krišjanis Karinša s kojima je razgovarao o cijepivu koje je posljednjih dana glavna europska i svjetska tema, a nakon sastanka je izjavio :"Dogovorili smo se da zajednički apeliramo na stvaranje jednog korektivnog mehanizma u vezi s distribucijom cjepiva. Hrvatska je naručila dodatna cjepiva od Pfizera, a imat ćemo i dodatne razgovore s Europskom komisijom u sljedećih 24 sata, kako bismo korektivnim mehanizmom pokušali kompenzirati zastoj koji su pojedine zemlje doživjele zbog sporije proizvodnje i distribucije cjepiva AstraZenece.Rekao je da je o toj ideji korektivnog mehanizma govorio i prošli tjedan na sastancima s europskim čelnicima u Bruxellesu.
"Nije normalno da u trenucima kada se događa situacija da je AstraZeneca prva opcija da tražimo količine cjepiva za do kraja ljeta, u tom trenutku ne može nitko znati što će se događati s proizvodnim kapacitetima i distribucijom. A procjena struke je bila da Hrvatska ne mora naručivati otprilike pet puta više cjepiva nego što ima stanovnika, nego jedan razuman broj u odnosu na očekivana procjepljivanja. "Dodao je da ukoliko kasne doze AstraZenece, a Hrvatska je od te kompanije naručila 2,7 milijuna doza jer je to bilo prvo cjepivo koje je trebalo biti i dovršeno i odobreno, a potom naravno i distribuirano, dogodilo se da spomenuti proizvođač ima problem u proizvodnim kapacitetima i dostavi dogovorenih količina, onda trenutno imamo manjak tog cjepiva.
"Upravo je poanta korektivnog mehanizma da one zemlje koje su trebale do sada dobiti više doza AstraZenece dobiju više doza drugog cjepiva koje su naručili i time kompenziraju taj nedostatak", objasnio je premijer .
Usprkos vijestima iz svijeta i medicinskim tvrdnjama da je određeni broj cijepljenih cjepivom AstraZenece imalo nus pojave koje su imale i smrtni ishod, stav medicinske struke u ovom trenutku u Hrvatskoj je da su koristi od cijepljenja AstraZenecom veće nego rizici koji su njima u ovom trenutku poznati . Premijer Plenković je izjavio da je održao konzultacije s predstavnicima HALMED-a, HZJZ-a i Ministarstva zdravstva o toj temi i da nitko od osoba koji su stručni i koji su liječnici, za razliku od politike, nema nikakav dokaz na temelju kojeg bi Hrvatska zasada trebala obustaviti cijepljenje cjepivom AstraZenece. Premijer Plenković je rekao da nitko od medicinskih stručnjaka nije ukazao na rizike koji bi doveli do toga da se prekine cijepljenje u Hrvatskoj .
Upitan zašto neke druge zemlje obustavljaju cijepljenje tim cjepivom, premijer Plenković rekao je da se radi o njihovim procjenama te da možda imaju više slučajeva nuspojava povezanih s AstraZenecom.Dodao je da su u Hrvatskoj zabilježena samo tri takva slučaja, od kojih su samo dva nuspojave povezane s AstraZenecom.
U Hrvatskoj je do sada cijepljeno oko 251.000 građana. Od toga broja njih oko 70.000 primilo je preporučene dvije doze cjepiva. (mzz)
Post je objavljen 17.03.2021. u 05:15 sati.