Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/asboinu

Marketing

Saga o 'Sinovima Slobode'

Degataga Issac Stand Watie – posljednji romantični ratnik

Čak 75 dana nakon predaje CSA generala Roberta E. Leeja generalu USA Ulyssesu S. Grantu u Appomattoxu u državi Virginia, 66 dana nakon predaje CSA brigadnog generala Joseph E. Johnston USA general bojniku Williamu T. Shermanu u Bentonvilleu u Sjevernoj Karolini i 21 dan nakon što se CSA brigadni general Edmund Kirby Smith predao u Galvestonu u Teksasu …

… predao se posljednji CSA brigadni general – jedini brigadni general podrijetlom starosjedilac Degataga Issac Stand Watie.

Treba imati na umu da starosjedilački ratnici nisu bili pripadnici postrojbi CSA vojske Konfederacije, već su bili saveznici Konfederacije. To se mora razjasniti jer čak i kad su pojedini starosjedioci nosili sive boje ili vijorili svoje borbene zastave Konfederacije – oni su ipak bili pripadnici starosjedilačke nacije koja se grčevito borila za iskonsku ljudsku slobodu.

Međutim, meni nikada nije bilo razumljivo, a nije mi ni dan danas jasno kako su starosjedioci uvijek birali 'gubitničku stranu' uvjereni da će tako steći svoju slobodu. Naime, donekle je to 'opravdano' u američkom oslobodilačkom ratu, ali u američkom građanskom ratu ne razumijem razmišljanje i filozofiju starosjedioca.

Umjesto da stanu na stranu 'Sinova slobode' oni biraju stranu 'Sinova pravde' i bore se za nešto što ni njima samima nije prihvatljivo, a to je – 'pravo na pravdu'. No, ipak nisu svi izabrali 'pogrješnu stranu', ali ni to im baš nije puno išlo u prilog.

Narod Cherokee (jedan od 'pet civiliziranih' starosjedilačkih naroda) zoran je primjer tog nazovimo ga – prokletstva pravde.

Dakle, Cherokee imaju (posjeduju i drže – po Athumanunhu) 'crne robove', a po izbijanju građanskog rata Cherokee se dijele na dvije frakcije – one koji žele robove osloboditi i asimilirati u pleme i one koji ih žele zadržati kao robove.

Vođa 'južnjačke frakcije' je Degataga Issac Stand Watie. Ime 'Degataga' u prijevodu znači 'onaj koji stoji čvrsto' (možda onaj koji stoji uspravno i ponosno – po Athumanunhu) i sin je starosjedioca imena Oowati (drevni ili prastari – po Athumanunhu) što treba čitati kao Uwati.

Majka pak je europska doseljenica, pa je mali Degataga kršten kao Issac. Kasnije će on svoje ime kombinirati pa će se nazvati Issac S. Wati odnosno Issac Stand Wati jer će njegov otac (pokršten kao David Uwati) izbaciti slovo OO (čitaj U) iz originalnog imena.

Bilo kako da bilo, Stand Watie prihvaća navade 'južnjaka' i za njih se grčevito bori, pa tako za nepravdu oduzimanja zemlje u prapostojbini okrivljuje USA vladu i staje na stranu CSA.

Na kraju Stand Wati ostaje sam, bez obitelji koja je pobijena u krvnim zavadama samih Cherokee, bez zemlje, ali se uzalud bori najduže od svih. Nikada ne odustaje od svojih principa i kao takav umire u 65-oj godini sam potpuno shrvan depresijom.

Moderna filmska industrija 'usvojila' je njegov lik i 'izbacila- lansirala lik Lone Wati', pa se njegovi životni principi lako prepoznaju u romanu Harolda Keitha iz 1957. Puške za Watie, u pjesmi 'Kojoti' Don Edwards pjeva o Stand Wati, u filmu Odmetnik Josey Wales pojavljuje se Stand Wati kojeg glumi Dan George …

Dakle, možda se ipak posljednji romantični ratnik nije borio uzalud …




Post je objavljen 14.03.2021. u 13:18 sati.