Omaha – 'oni koji idu uzvodno'
Narod Omaha nekada je bio dio većeg naroda Honegha (Honga). Tom narodu koji je živio u dolini rijeke Ohio (Ohi-yoo – velika rijeka po Athumanunhu) pripadali su i Ponca, Kansa, Quapaw i Osaga, a svi govore siouan jezikom dijalekt dhegiha.
Iz nekog nepoznatog razloga (propast civilizacije Cahokia ili klimatske promjene – poAthumanunhu) Honeghe su krenuli nizvodno rijekom Ohio i stigli na ušće s rijekom Mississippi.
Tu na ušću došlo je do podijele, pa su Omaha, Ponca, Osaga i Kansa krenuli uzvodno, a Quapaw nizvodno. Kako riječi 'O-mah-hah' (Umonhon) označavaju uzvodno i 'O-gah-pah' (Ugahxpa) nizvodno, pa kad to čuju došljaci i zapamte na sebi prihvatljiv način, dobijemo ime za narod Omaha ('oni koji idu uzvodno' – po Athumanunhu).
Susjedi Omahe bili su Ponce (paanca – sveta glava ili po Athumanunhu perjanica od orlovih pera), a oba naroda živjeli su uz rijeku 'Niubthakhe' (danas Niobrara – po Athumanunhu). To bi trebalo označavati 'široku plitku rijeku', a došljaci su je zapamtili kao Niobraru.
Povijest je zapamtila da narod Omaha nikada nije oružje podigao protiv SAD-a te su od samog nastanka SAD-a uvijek bili u službi i odani vlasti.
Tijekom 2. Svjetskog rata 'Omaha' je kodni naziv za plažu (obalu) na koju je iskrcan američki morsko-zračni amfibijski desant u operaciji kodno nazvanoj 'Owerlord' u sklopu desanta na Normandiju na dan D.