Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/dvorci-crkve

Marketing

Donji Miholjac dvorac Mailath

Donji Miholjac dvorac Mailath
Na ovome bi dvorcu pozavidjeli svi oni engleski lordovi,samo oni nemaju ovakvu dušu kao što je ima Slavonija.U žiti,kukuruzu,nadomak granice sa Madžarskom leži pravi pravcati tudorski dvorac.Kao da je iznikao iz neke bajke,čini ukras ne samo Donjeg Miholjca ,ne samo Slavonije nego i cijele hrvatske,premda spada u red jednog od najmlađih dvoraca Hrvatske.
Na državnoj cesti koja iz Pečuha vodi u Donji Miholjac i dalje u Našice bio je promet znatno usporen,jer na Dravi nije bilo mosta,a prijevoz kola i naravno roba,ovisio je o vodostaju rijeke.Narod je odavno traži da se digne most i to naravno stabilan,koji bi izdržao svu tu količinu robe,ali je gradnja tog mosta počela tek 1906 godine pod ravnanjem kraljevskog inženjera Adolfa Kralika i trajala je dvije godine do svibnja 1908 godine .Sama gradnja stajala je 1.520 000 kruna,a od ovih je novaca otpalo 600 000 na donju konstrukciju,stupove a 920 000 na samu gradnju mosta od željeza.Donju gradnju izvela je tvornica strojeva i ljevaonica željeza Schlick iz Budimpešte. Most je faktično dug 316 metara. Toliko naime iznosi udaljenost obaju otpornjaka: na lijevoj i na desnoj obali rijeke Drave. U samoj vodi stoje dva jaka stupa, kojima su temelji poput otpornjaka izvedeni pomoću komprimiranoga zraka sa željeznim caisonima. Temelj lijevog otpornjaka počiva na terenu od 16 metara i 25 centimetara dubljine ispod ništice dravskoga vodokaza. Temelj desnog otpornjaka počiva na terenu od 16 m. i 90 cm ispod ništice vodokaza; temelj lijevoga stupa 20 metara, a desnoga stupa 16 m. i 34 cm. ispod ništice spomenutog vodokaza rijeke Drave. Pneumatično fundiranje mosnih stupova bijaše veoma tegotno. Tako je kod lijevoga stupa trebalo 42 dana, dok je caison spušten na 15 metara dubljine. Šupljina caisona ispu-njena je betonom u omjeru 1 prema 2 i po odnosno prema 5.Temeljno je ziđe izvedeno od lomijenjaka u portland cementu, a ziđe izvan temelja od obdjelanoga kamena. Lomljenjak je t. zv. diorit, dobavljen iz kamenoloma kod Orahovice, dok je obdjelani kamen iz Almaša (na Dunavu, a ne na Dravi). Podložni kvadri (četvorine) od granita doveženi su iz Sarming-steina u Austriji. Trošak gradnje jednoga stupa iznosio je 90.000 kruna; od toga je 65.900 kruna otpalo na gradnju samoga temelja, a 25.000 kruna na zidanje stupa iznad temelja.K tomu još pridolazi trošak fundiranja ispod 10 metara dubljine, jer je svaki decimetar u dubljini do 15 metara stojao 270 kr., u dubljini do 20 m. 310, a do 25 m. 370 kruna.
Na istom posjedu nalaze se dva dvorca ,ali ovaj kojeg želim opisati je onaj zbog kojeg ostajemo duže,zagledani i očarani.U nekada brižno i njegovanom parku,mada niti danas stanje nije loše,nalazi se dvorac Mailath,onih Mailatha koji su upravljali i Rijekom,kada je istu Marija Terezija „riječku krpicu“ 1776 godine vratila gradu,a bila je pod madžarskom upravom.Grofovi Mailath de Shekely došli su u posjed imanja u drugoj polovici 19 stoljeća,a 1905 do 1914 izgradili su predivan jednokatni dvorac velikih dimenzija u tudor stilu.Sama je građevina romantična,od položaja do načina gradnje i stila u načinu nemirnih ploha fasade i tornjića.Ističu se kule ,cilindričnih i poligonalnih oblika u duhu historicizma.Brojni mansardni prozori,nacifrani dimnjaci,prostrane terase s klasicističkim ogradama,balkoni od kovanog željeza.
Samo vlastelintvo formirano je godine 1831 sa baroknim dvorcem obitelji Hilleprand von Parndau,a kada se Praundanova kžer Stefanija udaje za grofa Mailatha,posjed kao miraz dolazi u ruke obitelji Mailath.
Dvorac je projektirao u neogotičkom stilu,sa historicističkim elementima,kao što sam napisao,arhitekt Istvan Moeller.



Post je objavljen 17.02.2021. u 07:27 sati.