Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/asboinu

Marketing

Saga o 'Sinovima Slobode'

Jezero Hjuron – 'slatkovodno more'

Jezero Hjuron (Huron) nazvali su prvi francuski lovci-traperi nazivom Huron, ali to jezero zapravo kod starosjedilaca zvalo se 'Karegnondi' kako ga je nazivao 'Duhanski narod' (Oyeaugwa Tionontati – po Athumanunhu).

U prijevodu ta riječ (Karegnondi) označava jezero, odnosno, 'veliko slatkovodno more' u direktnom prijevodu – po Athumanunhu. No, ja sam se ipak odlučio vezati jezero Hjuron uz pleme Odawa (Ottawa).

Naime, u Savezu Vijeća Vatre Ojibwe su bili nazivani kao 'stariji brat' jer bili su 'čuvari vjere' te sam njih povezao s jezerom Michigan. Tako su Odawe u Vijeću Vatre nazivani 'srednji brat' ili 'čuvari trgovine'. Ta trgovina upravo je bila najrazvijenija između jezera Ontario i Hjuron na područjima na kojima se danas nalaze grad Toronto i njegova velika četvrt Mississauga (Misswezahging).

Riječ 'Misswezahging' označava 'ljude na ušću velike rijeke', dok je Toronto riječ koja se više veže uz jezero Simcoe (Ouentironk) i vrlo vjerojatno je izvedeno od irokeške riječi 'tkaronto', što pak bi označavalo 'mjesto na kojem drveće stoji u vodi' (možda i 'obilje ribe' koja se skriva u korijenju tog drveća – po Athumanunhu).

No, dobro, ostaje još 'mlađi brat' iz Vijeća Vatre 'čuvari, održavatelji vatre', a to su Potawatomi ili direktno 'Boodawaadamii' (ložači vatre – po Athumanunhu). Sva tri ova naroda zapravo su pripadnici jednog te istog naroda – Anishanabe (Eneshanabe) što u prijevodu algonkinskog jezika označava 'izvorne ljude' (možda 'dobre ljude' – po Athumanunhu).

Tako s ovim 'njegovateljima ognjišta' idemo prema jezeru Superior, ili kako ga ti 'ljudi zore' jednostavno nazivaju – Gitchigamii (Gornje jezero – po Athumanunhu) …




Post je objavljen 09.02.2021. u 22:34 sati.