Jezero Ontario – 'svjetlucava voda'
Jezero Ontario svoj naziv nosi po irokeškoj riječi 'Ontara' (plus 'ronk') što bi trebalo označavati nešto što je 'blistavo i lijepo'. No, prvi bijeli doseljenici (Nizozemci, Britanci i Francuzi) sve su 'pobrkali', a kasnije Amerikanci i Kanađani, koji još i danas ne razlikuju značenje riječi Huron i Wendat (Hirri-ronon i Ouendat), sve su dodatno zakomplicirali.
Dakle, Wendat nije narod nego konfederacija pet plemena (Attignawantans, Attigneenongnahacs, Arendarhononi, Tahontaenrats i Ataronchronons), a Huron je francuska riječ koja se povezuje s grivom vepra (na to je valjda frizura Wendata podsjetila prve Francuze koji su stigli u domovinu Ouendake (seljana, otočana) koji su živjeli na području između jezera Ontarija i Simcoe.
Simcoe (irokeški Ouentironk) slijedeće je jezero pa o njemu drugi put, a valjda je ono i dodatno zbunilo bijele doseljenike Ontararonk i Ouentironk (Ontario i Simcoe) ili ('svjetlucava voda' i 'predivna voda' – po Athumanunhu).
No, dobro. Bilo kako da bilo, Wendat (Wyandot) ili Huroni jedni te isti su ljudi potomci nekadašnjih desetak plemena koja su tu živjela, a danas su raseljeni po američkim saveznim državama Oklahoma i Michigan, ali i u kanadskoj provinciji Quebec.
Tako ih danas u Kanadi i dalje nazivaju Huroni, a u SAD-u Wyandot. Amerikanci još ni danas njihovim potomcima ne mogu zaboraviti što su njihovi preci u oba rata za nezavisnost stajali i čvrsto držali stranu Britancima, Kanađanima to uopće ništa ne predstavlja, a Wyandoti (Huroni) jedini gubitnici i dalje ne razumiju filozofiju 'došljaka' koji Slobodu ipak doživljavaju samo na njima svojstven način.