Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/asboinu

Marketing

Saga o 'Sinovima Slobode'

Savez (konfederacija) Irokeza – Aiionwatha (Ha-yo-went-ha) wampum

Savez Irokeza nastao je oko 1570. kada je Hiawatha ujedinio Irokeze i dokinuo ljudožderstvo koje je do tada vladalo. Zastava Irokeza je plave (ljubičaste) boje i na njoj je prikazano četiri višekutnika (dva kvadrata, dva pravokutnika i stilizirano stablo u sredini).

Grboslovno desno prvi kvadrat simbolizira Senece kao čuvare 'zapadnih vrata' (Haudenosaunee) 'duge kuće', pravokutnik do njega simbolizira Cayuge 'ljude iz močvare', bijelo stilizirano stablo simbolizira Onondage 'srce Irokeza' (čuvara Velike lule mira), pravokutnik do stabla je simbol Oneida 'stjenovitih ljudi' i kvadrat do njih je simbol Mohawk plemena koje je čuvar 'istočnih vrata' (Haudenosaunee).

Veza između simbola plemena je jednostruka, dok je veza prema van, od Mohawk i Seneca, dvostruka i simbolizira poziv mira prema drugim plemenima koja su dobrodošla u konfederaciju.

Iako su Irokezi bili izuzetno okrutni i nemilosrdni prema okolnim susjednim plemenima i uvijek u ratu sa svima istodobno su adoptirali mnoge druge narode i pri tomu gubili čistokrvnost.

Iako im se konfederacija tijekom američko-britanskog rata raspala (Senece, Onondage i dio Oneida stao je na stranu Kontinentalaca (Amerikanaca), no Cayuge, a posebice Mohawk ostali su vjerni i odani Britancima. Tako su čak i kod drugog američko-britanskog rata 1812. opet stali uz bok Britancima i borili se na britanskoj strani.

Možda su im Kontinentalci zaboravili i oprostili prvu pobunu (1775.) no, drugu pobunu (1812.) nisu! Irokezi su kažnjeni protjerivanjem Cayuga i Mohawka u Kanadu, Oneide su preseljeni u rezervate današnje savezne države Wisconsin, a za svoju lojalnost Senece i Onondage dobili su rezervate u saveznoj državi New York.

Ako ste ikada vidjeli hrabre ljude koji se neustrašivo penju po čeličnim konstrukcijama nebodera i oblakodera New Yorka – to su vam potomci Seneca i Onondaga današnji moderni Irokezi.

No, dobro, iskra pobune u dolini Mohawk sada već plamti vatrom rata, a mlada kontinentalna vojska treba zastavu oko koje bi se okupila. Tadašnja linijska taktika borbe nezamisliva je bez vojničkih zastava. Sličnost Kontinentalne zastave američkih kolonija i Kraljevske britanske (engleske) zastave je očigledna i neodrživa te vrlo zbunjujuća na bojištu.

Američki 'kontinentalci' grozničavo traže zastavu koja će se razlikovati od kraljevske, a rješenje se zorno nazire i nudi – kraljevski 'crveni kaputi' postaju kontinentalno 'plavi kaputi', dok kraljevski grenadiri dobivaju oponente u kontinentalnim regularima.




Post je objavljen 29.01.2021. u 20:40 sati.