Saga o 'Sinovima slobode' – povijesne crtice o zastavi SAD-a
Pobuna, revolucija ili građanski rat? Jesu li se američke (engleske) kolonije pobunile i odmetnule, podigle revoluciju, ili se jednostavno dogodio građanski rat u tih 13 kolonija gdje je 'Sloboda' rodila 'Sinove Slobode'?
Za jedne od aktera odgovor je – pobuna, a za druge – oslobođenje. No, ni jedni ni drugi nikada nisu tvrdili da je to bio građanski rat koji će se zapravo dogoditi nekih 100-tinjak godina kasnije i to na istom mjestu gdje je 'Sloboda rodila' svoje 'Sinove'.
Rat između tih 'Sinova Slobode' koji će opet za jedne biti samo pobuna, a za druge samo želja za onom drugom 'ljepoticom' 'Pravdom' kojoj je trebalo skinuti povez s očiju. (No, to je već druga priča koja će biti nastavak ove – po Athumanunhu)
Dakle, 13 je engleskih kolonija (Virginia, New Hampshire, New York, Massachusetts, Maryland, Connecticut, Rhode Island, North Carolina, South Carolina, Delaware, New Jersey, Pennsylvania i Georgia).
Odakle onda simbol na zastavi u obličju zvečarke rasječen je na osam dijelova? U dolinu Mohawk zalaze i drugi narodi Algonquina (Wyandote ili nekima poznatiji kao Huroni, te Delaware, a upravo ta okolna starosjedilačka plemena ratnike Irokeza nazivaju 'Irinakhoiw' što na njihovom dijalektu znači 'opasna zmija' (čegrtuša).
Istodobno, zastava 'Sinova slobode' ima devet izmjeničnih crveno-bijelih okomitih stupova. (ispravno grboslovno – stjegoslovno ((heraldički – veksilološki)) trebale bi biti pruge) Da! bit će to prve pobunjeničke pruge, ali o tome opet u nastavku priče.
Dakle, simbolika je zapravo u tomu što su kolonije podijeljene kao New England (New Hempshire, Massachusetts, Connecticut i Rhode Island), New York, New Jersey, Pennsylvania, Maryland, Virginia, North Carolina i South Carolina.
Sve dakle u dolini Mohawk miriše na pobunu (bunt) koliko Kontinentalaca toliko i starosjedilaca. Za sutra ostaje još jedna od zastava pobune, a to je zastava 'drvo obilja' (slobode).