Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

KRATAK LANAC OPSKRBE U "BILOGORSKOJ KOŠARICI"


BJELOVARSKO -BILOGORSKOJ ŽUPANIJI DO SADA 2,7 MILIJARDI KUNA




Trgovinu lokalnim proizvodima „Bilogorska košarica“ otvorila je 21. prosinca 2020. u Bjelovaru ministrica poljoprivrede Marija Vučković . Događaju su bili prisutni i gradonačelnik Bjelovara Darija Hrebaka, saborski zastupnik Miro Totgergelija i generalni vikara Bjelovarsko-križevačke biskupije, mons. Stjepana Ptiček. Trgovina će nuditi proizvode poljoprivrednika iz Bjelovarsko-bilogorske županije koji zadovoljavaju kriterije kvalitete i izvornosti : sir, med, vino, čajevi, voće i povrće, prirodni sokovi, Bjelovarski majburger, Bjelovarski kvargl, bučino ulje, likeri, rakije i džemovi samo su neki od svježih lokalnih proizvoda koji će se naći na policama trgovine te osigurati građanima svježu i kvalitetnu hranu u kratkom lancu opskrbe „od polja do stola“.
Poljoprivrednici Bjelovarsko-bilogorskog kraja, uz podršku Grada Bjelovara i Turističke zajednice Bilogora – Bjelovar, osnovali su socijalno-braniteljsku zadrugu naziva Bilogorska košara koja okuplja lokalne OPG-ove.

Otvorenje trgovine nadovezuje se na projekt Bjelovarski doručak, osmišljen 2017. u svrhu povezivanja poljoprivrednika sa školama i vrtićima na području grada Bjelovara. Model, koji su preuzeli i pojedini restorani, uključuje cijenjeni sir Bjelovarski kvargl koji je 2019. godine dobio europsku zaštitu zemljopisnog podrijetla te postao 25. tako zaštićeni hrvatski proizvod.
Do sada je Bjelovarsko-bilogorskoj županiji kroz 28.224 ugovora iz Programa ruralnog razvoja, Operativnog fonda za pomorstvo i ribarstvo te mjere tržišne i izravne potpore odobrena potpora od 2,7 milijardi kuna, od čega je isplaćeno gotovo 2,5 milijarde kuna.
Uz brojne druge projekte, riječ je o ulaganjima u 11 dječjih vrtića, 4 ulaganja u građenje javnih sustava za vodoopskrbu, odvodnju i pročišćavanje otpadnih voda i 13 ulaganja u nerazvrstane ceste, 9 objekata lokalne infrastrukture i 2 vatrogasna doma.
U samom gradu Bjelovaru iz PRR-a te mjera tržišne i izravne potpore odobrena je vrijednost potpore od 332 milijuna kuna, pri čemu je isplaćen 321 milijun kuna.



9,5 MILIJUNA PROIZVOĐAĆIMA ŠEĆERNE REPE!

Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju isplatila je 21. i 22. prosinca ukupno gotovo 13 milijuna kuna potpore, od čega 3,4 milijuna kuna korisnicima Programa potpore za unapređenje proizvodnog potencijala u sektoru mesnog govedarstva u sustavu krava-tele, unapređenje uzgoja ovaca, koza te izvornih pasmina peradi za zadnju godinu provedbe Programa. Također, isplaćeno je više od 9,5 milijuna kuna korisnicima Programa potpore za proizvođače šećerne repe za drugu godinu provedbe Programa.
Potporu od 3,1 milijun kuna za unapređenje uzgoja ovaca i koza primila su 238 korisnika za ukupno 30.521 grla, a za 131 proizvođača izvornih pasmina peradi isplaćeno je 300 tisuća kuna i to za 2.181 kokoš Hrvaticu i 1.963 Zagorska purana. Temeljem Programa donesenog Odlukom Vlade Republike Hrvatske osigurano je za unaprjeđenje uzgoja ovaca i koza za trogodišnje razdoblje ukupno 13,5 milijuna kuna te za izvorne pasmine peradi 1,5 milijuna kuna. Isplata potpore u sektoru mesnog govedarstva u sustavu krava-tele očekuje se sljedeći tjedan.

Potporu za proizvodnju šećerne repe je primilo 344 proizvođača za ukupno 7.096,57 hektara s maksimalnim iznosom od 2.500,00 kuna po hektaru. Trogodišnji Program potpore proizvođačima šećerne repe donesen je 2019. godine i vrijedan ukupno 60 milijuna kuna tijekom tri godine trajanja programa, putem kojeg svi proizvođači koji su u sustav ušli 2019. ostvaruju potporu u maksimalnom iznosu.
Podsjećamo da su sukladno Pravilniku o provedbi Programa potpore za proizvođače šećerne repe za razdoblje od 2019. do 2021. godine (NN 33/2019, 67/2020) korisnici dužni svake godine tijekom razdoblja provedbe Programa plodoredom na svom gospodarstvu osigurati sjetvu šećerne repe te da se obvezuju u 2021. godini uzgajati šećernu repu na najmanje 40 % površina za koje su ostvarili potporu u 2020. godini. Iz tog razloga pravo na isplatu potpore nisu ostvarili korisnici koji u 2019. godini nisu sijali šećernu repu.
Proizvodnja šećera u Republici Hrvatskoj je iznimno značajna, približno 50% proizvedenog šećera se izvozi, no površine šećerne repe su u padu i stoga, osim izravnih plaćanja i proizvodno vezanih plaćanja, za ovaj sektor je osigurana i potpora iz Državnog proračuna te će se nastaviti podupirati ovaj sektor.



Post je objavljen 23.12.2020. u 04:02 sati.