Jagoda Truhelka: Književnica u sjeni I. Brlić-Mažuranić
Osječanka Jagoda Truhelka: Književnica u sjeni I. Brlić-Mažuranić
Zapisi jednog vremena: 17.12.1957.
Jagoda Truhelka, hrvatska književnica za djecu, učiteljica i ravnateljica.
Rođena Osječanka ostavila je 17. prosinca 1957. godine neizbrisiv trag u hrvatskoj književnosti. Bila je učiteljica u Osijeku, Zagrebu i Gospiću, a ravnateljica u Banjoj Luci. Osim što je pisala prozu za djecu možemo istaknuti i roman Plein air koji se opisuje i kao „žensko pismo“ u književnosti o društvenim stereotipima i pravima žena.
Također je napisala i povijesni roman Vojača o ljubavi kralja i seljanke Vojače i općenito o životu u Bosni u 15. stoljeću. U tri romana Zlatni danci, Gospine trešnje i Crni i bijeli dani piše o rodnom Osijeku, odrastanju u građanskoj obitelji, svakodnevnom životu djeteta…
Objavljivala je i u časopisima Nada (Sarajevo) i Vienac pod pseudonimom A. M. Sandučić.
J. Truhelka, Zlatni danci: „… Dok sam bila mala, ja sam sebi zamišljala nebo kako kakav divan vilinski dvor, pun ogledala i cvijeća svakojaka. U najvećoj dvorani sjedi na crvenom prijestolju dragi Bog, oko njega anđeli, broja im ne znaš, vojske anđela, a na drugom kraju su preminule duše, u sredini opet sveci, svi se šeću po sjajnom podu ili sjede na divanima od crvena baršuna, pjevaju, razgovaraju se. Poslije sam mislila da nebo mora izgledati kao velika, velika i prekrasna crkva. Ali onda me spopadala muka, gdje bi mogla da stoji ta crkva? Pomisli, koliko je samo nebrojeno mnogo ljudi već pomrlo, a sve duše treba da stanu u nebo – razumije se – one bez grijeha. Negdje na kakovoj zvijezdi?“
Foto: Jagoda Truhelka, Izvor – Hrvatska enciklopedija
Zapisi jednog vremena, serijal Šegrtskih zapisa o istaknutim pojedincima i događajima iz Slavonije, Srijema i Baranje