ZA IZGUBLJENI PROIZVDNI POTENCIJAL USLIJEDITI ĆE FINANCIJSKA POMOĆ!
MINISTRICA VUČKOVIĆ JE POSJETILA KOKORIĆE
U dane vikenda 6. i 7. prosinca Istra i Dalmacija doživjele su veliko nevrijeme koje je uzrokovao veoma snažan vjetar obilnu kišu i izlijevanje mora po obalama. Istovremeno na područje Vrgorca padala je kiša, veoma obilno od preko 100 litara po metru kvadratnom, koja je kroz tri dana etno selo Kokoriće pretvorila u jezero. Desetak kuća je obilno poplavljeno, čak do prvog kata, strojevi, namještaj, kućanski aparati, automobili također . Voda je u selu narasla nekoliko metara, a po selu su sve službe koje su radile na spašavanju ljude prevozile čamcima, a voda je prestala povećavati svoj nivo tek 10. prosinca u popodnevnim satima. Područje je to na kojem se ljudi intenzivno i uspješno bave poljoproivrednom, sadnjom jagoda, povrća, sadnjom luka i bijelog luka,
U tom području su i nasadi maslina i badema, no sve je to bilo pod vodom visokom nekoliko metara
Stari mještani kažu da je selo na sličan način poplavljeno oko godine 1943., 1944. te oko 1958. , a da je zadnja vodna retencija bila 1934. godine. U posjed vrlo nastradalom kraju došao je 13. prosinca i Zoran Đureković direktor Hrvatskih voda te rekao da će se prići gradnji kanala radi odvoda vode, no da će gradnja trajati pet godina. Narednih će dana biti za to područje proglašena elementarna nepogoda. (mzz)
No već 11 . prosinca u posjet području Vrgorca i selu Kokorići došla je ministrica poljoprivrede Marija Vučković te je obišla područja pogođena poplavama te sudjelovala na radnom sastanku na temu pružanja pomoći pogođenim područjima u društvu izaslanika predsjednika Vlade RH Damira Krstičevića te ostalih predstavnika regionalne i lokalne vlasti. (– bilo bi profesionalno nužno da su navedena sva imena osoba koja su došla na područje Vrgorca, te s kim poimenično je ministrica razgovarala)
Poplava koja je nastupila zbog podizanja podzemnih voda uslijed velikih oborina zahvatila je rubne dijelove polja Bunine i Jezera u koja se zbog velikih količina kiše izlila voda iz izvora Žiljina, a najpogođenije je selo Kokorići.
„Riječ je o zaista velikoj nepogodi, koja se u ovom kraju nije dogodila 50 godina. U ime ove Vlade mogu ustvrditi da ćemo napraviti sve što je u našoj moći da pomognemo. U prvom redu, sudjelovat ćemo u saniranju štete na obiteljskim kućama, sada je riječ o njih 10 te se nadamo da ih neće biti više, a čemu će prethoditi čišćenje poplavljenih područja. Također, omogućit ćemo poljoprivrednicima na ovom području financijsku pomoć za izgubljeni proizvodni potencijal za lukovičastu i plasteničku proizvodnju, još uvijek ne znamo što je s trajnim nasadima, ali osigurat ćemo svu pomoć koja bude potrebna. Izuzetno je važno prevenirati u budućnosti ovakve situacije, a konkretne poteze i ključne projekte poput projekta odvodnje na području Vrbovskog polja i Rastoka definirali smo na zajedničkom sastanku“, istaknula je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
Poljoprivrednici će moći ostvariti potporu za obnovu proizvodnog potencijala kroz operaciju 5.2.1. Obnove poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala. Pogođenim će poljoprivrednicima biti omogućena sredstva koja će se moći koristiti za investicije povezane sa sanacijom poljoprivrednog zemljišta, popravak ili nabavu strojeva i opreme, kupnju i sadnju sadnica i drugo.
Na vrgoračkom području najrazvijenija je proizvodnja jagoda, breskvi, nektarina, stolnog grožđa, mladog krumpira te češnjaka. Na tom području procjenjuje se da je posađeno između 1.2 milijuna i 1.4 milijuna sadnica jagoda, a urod se, ovisno o godini i vremenskim prilikama, kreće od 600 tisuća do 800 tisuća kilograma. Udruga ‘Vrgoračke jagode’ okuplja 41 proizvođača jagoda iz tri vrgoračka polja, Rastoka, Jezera i Bunine, koji su se udružili s ciljem zaštite interesa proizvođača ovog važnog proizvoda za vrgorački kraj. Također, Grad je definirao vlastitu oznaku kvalitete poljoprivrednih proizvoda "Vrgorac Quality", s ciljem povećanja vrijednosti tih proizvoda stvaranjem prepoznatljivog brenda.
Grad Vrgorac je izradio trogodišnji program pomoći za razdoblje od 2021. – 2023. godine, definiran kroz sedam raznih mjera u cilju pomoći svojim poljoprivrednicima, a jedna od mjera odnosi se na potporu za ulaganja u povrtlarsku proizvodnju, sadnju jagoda te podizanje novih višegodišnjih nasada. U prvoj godini predviđa se iznos potpora u ukupnoj vrijednosti od 300.000 kuna. Nakon podrške Gradskog vijeća, program je dobio potrebnu suglasnost Ministarstva poljoprivrede, pa se prvi javni pozivi mogu očekivati početkom 2021. godine.