Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

TREĆI MLJEKOMAT TVRTKE PA-VITA


I MLJEKOMATI PODLIJEŽU FISKALIZACIJI

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković je posjetila Veliku Goricu, gdje je 2.12. pustila u rad treći mljekomat farme muznih krava PA-VITA d.o.o. obitelji Pandek. Supružnici Maja i Kristijan Pandek iz Sesveta vlasnici su uspješne tvrtke PA-VITA smještene u Rugvici i dobitnici drugog mjesta u projektu Zlata vrijedan. Njihova farma, vrijedna oko milijun eura, posjeduje 140 muznih krava simentalki te još 130 grla stoke, a dobiju gotovo 3 tisuće litara mlijeka dnevno. Projektom direktne prodaje mlijeka obitelj Pandek želi doseći prodaju trećine vlastite proizvodnje mlijeka, stoga je ovo njihov treći mljekomat, već drugi u Velikoj Gorici.



Zadruga Proizvodi sela, čija je obitelj Pandek član, okuplja 12 mljekara iz Zagrebačke, Bjelovarsko-bilogorske i Krapinsko-zagorske županije te Grada Zagreba, od čega njih sedam ima 15 mljekomata i jedan siromat, pri čemu se godišnje na mljekomatima proda preko 1,6 milijuna litara mlijeka. Članovi Zadruge imaju i šest mini-sirana u kojima se dnevno preradi oko 2.500 litara mlijeka. Direktnom prodajom na ovakav način su članovi Zadruge na osam farmi otvorili 30 novih radnih mjesta.

„Samoposlužni uređaji s domaćim poljoprivredno – prehrambenim proizvodima izvrstan su kanal prodaje i za samog poljoprivrednog proizvođača i za krajnjeg potrošača u kratkom lancu opskrbe. Proizvođaču omogućuje izravan plasman proizvoda i bolju cijenu, a krajnjem potrošaču domaći, kvalitetan svježi proizvod koji je stalno dostupan. Važnost ovakvog puta prodaje najviše je došao do izražaja u okolnostima poslovanja uzrokovanima pandemijom COVID-19. Mljekomati i slični samoposlužni uređaji od Nove godine moraju imati ugrađen novi softver za fiskalizaciju, što iziskuje ulaganja u prilagodbu. Pružit ćemo financijsku pomoć našim poljoprivrednicima koji posluju na ovakav način, a građane pozivam da kupuju domaće i piju hrvatsko mlijeko, od kojeg je čak 96% prvog razreda i visoke kvalitete“, izjavila je ovom prigodom ministrica Vučković.
Za Program pomoći je iz Državnog proračuna osigurano 500 tisuća kuna, a najviši iznos potpore koji se može dodijeliti po samoposlužnom uređaju je 5 tisuća kuna (do stvarnog troška na temelju vjerodostojnih dokaza o izvršenim plaćanjima u procesu fiskalizacije). Njegovi korisnici su poljoprivrednici upisani u Upisnik poljoprivrednika, čiji su samoposlužni uređaji odobreni i upisani u odgovarajući Upisnik registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla.

Program pomoći je u postupku elektronskog savjetovanja koje će trajati do 5. prosinca 2020. godine.



Post je objavljen 04.12.2020. u 04:55 sati.