Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

OBILJEŽAVANJE MEĐUNARODNOGA DANA NASILJA NAD ŽENAMA



NASILJE U OBITELJI NIJE PRIVATNA STVAR

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se svake godine 25. studenog, na temelju odluke Ujedinjenih naroda od 17. prosinca 1999. godine. Poruka je NE nasilju nad ženama, njegovo prepoznavanje i prijavljivanje nasilja kao krajnje neprihvatljivog oblika društvenog ponašanja kojim se krše temeljna ljudska prava i slobode.
Ove je godine Dan borbe protiv nasilja nad ženama otvorio Josip Aladrović ministar u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike organiziranjem sastanka Nacionalnog tima za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelj u kongresnoj dvorani Nacionalne i sveučilišne knjižnice.
Nacionalni tim čine ministri nadležni za poslove obitelji i socijalne skrbi, policije, zdravstva, obrazovanja, uprave, vanjske i europske poslove i pravosuđa, suci Vrhovnog i Visokog prekršajnog suda te predstavnici organizacija civilnog društva koji se bave pružanjem pomoći žrtvama nasilja u obitelji. Prisutno je bilo i dvadesetak predstavnica udruga civilnog društva koje rade na prevenciji nasilja nad ženama.

No novinari nisu mogli ostati prisutni u dijelu kada civilne predstavnice govore o radu sa žrtvama nasilja, jer su ministar i premijer sastanak zamislili bez novinara u radnom dijelu, čime su javnost isključili o saznanjima s izvora informacija, što je potpuno pogrešan pristup.




Ministar Josip Aladrović Fotka: mzz.

„Potpisana su i dva ugovora za Sigurne kuće u Koprivničko križevačkoj i Virovitičko podravskoj županiji u kojima je do sada postojala samo privremena pomoć.Sigurne kuće djeci zlostavljanih žena pružaju hranu i smještaj 12 mjeseci, psihološku pomoć, podršku u ostvarivanju prava na besplatnu pravnu i zdrastvenu pomoć te predstavljaju mjesto gdje žrtve nasilja imaju svoja prava, bez neposrednog straha za vlastiti život. Pripremili smo također i tri milijuna kuna za 20 udruga, koji svojim djelovanjem aktivno rade na spriječavanju obiteljskog nasilja, pomažu ženama i djeci u osnaživanju i pružaju različite usluge pomoći, na čemu ćemo raditi i 2021.
Ovo su prvi koraci koji se nastavljaju na dvogodišnje unapređenje kaznenog i prekršajnog zakonodavstva kroz izmjene Kaznenog zakona, Zakona o kaznenom postupku i Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji. Tim je zakonima značajno pooštreno kažnjavanje, te omogučeno brže i učinkovitije procesuiranje počinitelja kaznenih djela, nasilja nad ženama i djecom i imovinom. U 2021. ćemo se pokušati usmjeriti na bolju kontrolu sustava, što je ključno za povjerenje žrtava, zbog čega nema mjesta za previde i propuste.
I za kraj želim poručiti da određenu odgovornost djelimo svi mi kao društvo. Na taj način ćemo spriječiti daljnje zlostavljanje, a potencijalno spasiti i neki život. Dosta je bilo pokrivanja ušiju, zatvaranja vrata i spuštanja zavjesa – nasilje u obitelji nije privatna stvar“, rekao je na početku rada skupa, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović

Ove je godine otvoren telefon točnije Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja s brojem 116 006 u suradnji sa Ministarstvom pravosuđa i uprave i Udrugom za podršku žrtvama i svjedocima koji će biti dostupan 24 sata na dan, svih sedam dana u tjednu, uključujući vikende praznike i blagdane, sve dane u godini. Osiguravanjem broja telefona RH je postala peta Europska država za pružanje pomoći žrtvama
Za osiguranje telefonske linije zaposlit će se dodatnih pet pružatelja podrške žrtvama nasilja. Za rad telefonske linije 116 006 osigurana su sredstva od 1.798.127,00 kuna od čega je 85 posto sredstava osigurana iz EU fonda, a 15 posto osigurano iz državnog proračuna. U skladu sa Sporazumom, Ministarstvo pravosuđa i uprave u svojim prostorijama osiguralo je za rad prostorije kao i tehničku podršku za Nacionalni pozivni centar. Pružatelji podrške informiraju žrtvu o njihovim pravima, pružanju emocionalnu podršku, upućuju na relevantne organizacije civilnog društva i institucije. Podrška je besplatna i anonimna.


Fotka:mzz
Sastanak i obilježavanje Međunarodnog dana nasilja nad ženama u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici

U svom uvodnom obraćanju premijer Plenković je rekao da su izmijenjeni i dopunjeni Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, Kazneni zakon te Zakon o kaznenom postupku. Izmjenama Kaznenog zakona pooštrena je zakonska politika kažnjavanja, propisani su kvalificirani oblici kaznenih djela prema bliskoj osobiIzmjenama Zakona o kaznenom postupku osigurano je brže procesuiranje počinitelja kaznenih djela nasilja, a ojačan je položaj i prava žrtava. Izmjenama Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji pooštreno je kažnjavanje, revidiran je pojavni oblik nasilja u obitelji te proširen krug osoba na koje se Zakon primjenjuje.
U prvih devet mjeseci ove godine zabilježen je pad broja počinitelja prekršaja nasilja u obitelji za 10%, a porast broja kaznenih djela nasilja u obitelji za 43,4%, što je rezultat napora policije da se zaštita žrtava jača kroz kaznenopravnu reakciju u odnosu na prekršajno pravno procesuiranje počinitelja nasilja. Premijer Plenković osvrnuo se i na podatke o nasilju u obitelji u vrijeme epidemije Covid-19, tijekom koje se osobito pratila popunjenost skloništa s ciljem osiguranja dodatnih kapaciteta.
Informirao je je da je maksimalni postotak popunjenosti iznosio 71% +, a trenutna popunjenost iznosi 45%, odnosno od ukupno 302 mjesta popunjeno je 136 mjesta. Premijer je rekao da je to veliki broj, preveliki broj za društvo koje je protiv nasilja.Rekao je da kada je riječ o smještaju, iskoraci su napravljeni i kroz Zakon o socijalnoj skrbi, po kojima će žrtve nasilja u obitelji kojima je osiguran privremeni smještaj u kriznim situacijama imati pravo na 50% iznosa zajamčene minimalne naknade, kao priprema za samostalan život i integraciju u zajednicu.
Premijer Plenković je rekao da se prema raspoloživim podacima za sada ne može konstatirati da je došlo do porasta nasilja za vrijeme
trajanja epidemije.
"Postoji snažna politička volja da se nastavimo boriti protiv nasilja nad ženama. Ovo pitanje zahtijeva snažan angažman niza resora. Kroz dijalog i sugestije ćemo se osloniti na partnerstvo s udrugama i inicijativama jer samo netko tko je prošao kroz cijelu traumu ili je nekoga pratio kroz tu traumu je svjestan koliko aktera treba djelovati brzo, učinkovito i pravodobno da bi broj slučajeva nasilja bio manji", rekao je premijer Plenković. (mzz)







Post je objavljen 27.11.2020. u 22:55 sati.