Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

OBUSTAVE NISU OBVEZNE- RIBARI SAMI ODLUČUJU!





ZAŠTITA RIBOLOVNE FLOTE I OSIGURANJE TRŽIŠTA !

Ponovno će se provoditi privremena obustava ribolova radi izvanrednih okolnosti izazvanih širenjem pandemije COVID-19 (NN 130 / 2020.). Uz već provedene obustave, sufinanciranje je predviđeno i za privremenu obustavu ribolovnih aktivnosti pridnenim povlačnim mrežama – koćama od 20. studenoga do 31. prosinca 2020. godine i privremenu obustavu ribolovnih aktivnosti okružujućim mrežama plivaricama - srdelarama od 1. do 31. prosinca 2020. godine. Obustave nisu obvezne te ribari sami odlučuju žele li sudjelovati u privremenoj obustavi.

Provedba mjera privremene obustave je počela u travnju 2020. godine u segmentima ribolova okružujućom mrežom plivaricom – srdelarom i pridnenom povlačnom mrežom – koćom. Do sada je u mjerama sudjelovalo 302 korisnika kojima je dodijeljeno 16,5 milijuna kuna, a isplaćeno gotovo 15 milijuna kuna. Cilj privremenih obustava ribolova je uvijek isti, zaštititi ribolovnu flotu i ribarstvo te osigurati tržište od značajnog pada vrijednosti te posljedično prekomjerni izlov i iskorištavanje ribolovnih resursa.
S obzirom na krizu uzrokovanu COVID-19 i njene posljedice, predviđene mjere u okviru Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo nisu bile prikladne kao hitan odgovor na probleme s kojim se je suočio ribarski sektor. Nastavno na tekuće probleme Republika Hrvatska je kao predsjedavajuća Vijećem bila jedna od inicijatorica promjene postojećeg okvira. Izmjenama se omogućilo financiranje obustave ribolova proglašene kao izvanredne mjere uslijed situacije uzrokovane korona virusom, bez primjene dotadašnjeg vremenskog ograničenja od maksimalno šest mjeseci, i to isključivo za privremena ograničenja ribolova radi zaštite resursa.
Navedene su obustave omogućile ribarima koji koriste male, pasivne alate, i koji svoje ulove pretežito plasiraju u ribarnice i restorane da za vrijeme privremenih obustava ostvare lakši put do potrošača. U situaciji nemogućnosti izvoza i prodaje ribe restoranima povećala se prodaja krajnjim potrošačima i to putem prodaje s ribarskih plovila i na ribarnicama. Također, nije došlo do velikog pada cijene kvalitetne ribe na tržištu, distribucija je ubrzana, a potrebe tržišta zadovoljene. Posljedično obustavi očekuje se i bolja slika stanja male plave ribe.


STIPENDIJE ZA STUDENTE AGRONOMIJE, BIOTEHNOLOGIJE, PREHRAMBENE TEHNOLOGIJE I NUTRICIONIZMA


Ministrica poljoprivrede Marija Vučković 26. studenoga 2020. godine u Ministarstvu poljoprivrede je potpisala Anekse Sporazuma o suradnji s dekanima i to Fakulteta agrobiotehničkih znanosti prof.dr. Krunoslavom Zamićem, Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku prof.dr. Juroslavom Babićem, Veleučilišta u Požegi prof. dr. Borislavom Miličevioćem, te privremenim rektorom Sveučilišta u Slavonskom Brodu dr. sc. Ivanom Samardžićem. temeljem kojih će se nastaviti stipendirati studenti biotehničkih znanosti na području pet slavonskih županija.
Istog dana objavljen je i javni poziv kojim su pozvana visoka učilišta biotehničkih znanosti s područja Slavonije, Baranje i Srijema da dostave podatke o iskazanom interesu studenata za korištenje sredstava stipendija za akademsku godinu 2020./2021.

Ministarstvo poljoprivrede drugu godinu zaredom dodjeljuje bespovratna sredstva studentima viših godina preddiplomskih i diplomskih studija u poljima agronomije, biotehnologije, prehrambene tehnologije i nutricionizma u iznosu od 10.000,00 kuna po studentu za akademsku godinu. Pravo na dodjelu stipendija imaju redoviti i izvanredni studenti 2. i 3. godine preddiplomskih sveučilišnih i stručnih studija te studenti 1. i 2. godine diplomskih sveučilišnih ili specijalističkih diplomskih stručnih studija upisani u studijske programe koji su u akademskoj godini za koju se dodjeljuje stipendija prvi puta upisali godinu studija za studijski program iz biotehničkih znanosti.

„Cilj naših politika je, između ostalog, zadržati mlade na selu i njihov interes u sektoru poljoprivrede te na taj način promijeniti strukturu poljoprivrednih gospodarstava i modernizirati poljoprivrednu proizvodnju. Da bi to bilo moguće, moramo stimulirati mlade da se obrazuju te ulažu svoje vrijeme, znanje i entuzijazam u zemlju te time u rast i razvoj hrvatske poljoprivrede. Ovo je jedan od načina na koji direktno osiguravamo mladima sredstva za nesmetano studiranje i stjecanje znanja za rad u poljoprivredi“, ističe ministrica Vučković.

POTPORE SU DIO RAZVOJNOG SPORAZUMA

Potpora u trajanju od četiri akademske godine, koja je započela 2019./2020., dodijekjena je za 843 studenta u ukupnom iznosu od 8,4 milijuna kuna. Stipendiranje studenata visokih učilišta iz područja biotehničkih znanosti na području Slavonije, Baranje i Srijema dio je Razvojnog sporazuma „Slavonija, Baranja i Srijem“ koji objedinjava aktivnosti na području pet slavonskih županija. Iz Programa ruralnog razvoja je na području slavonskih županiju u razdoblju od listopada 2016. do studenoga 2020. ugovoreno 6,1 milijardi kuna, pri čemu je isplaćena potpora u vrijednosti 3,5 milijardi kuna. U tom razdoblju putem Programa ruralnog razvoja uloženo je 1,6 milijardi kuna u 754 projekta ulaganja u fizičku imovinu, mladi poljoprivrednici podržani su ulaganjem u vrijednosti 190 milijuna kuna kroz 548 projekata, mala poljoprivredna gospodarstva ulaganjem od 174 milijuna kuna kroz 1.567 ugovora. Samo kroz Mjeru 7 „Temeljne usluge i obnova sela u ruralnim područjima“ uloženo je 755 milijuna kuna putem 223 projekata, između kojih se nalaze i 53 vrtića.



Post je objavljen 26.11.2020. u 16:09 sati.