Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

VLADA RH POVEĆALA MINIMALNU PLAĆU ZA 2021.


EUROPSKA KOMISIJA DONOSI DIREKTIVU O MINIMALNOJ PLAĆI

Minimalna neto plaća za 2021. godinu u Republici Hrvatskoj iznosit će 3.400 kuna, odnosno u bruto iznosu 4.250 kuna, što je za 150 kuna ili za 4,61 posto više od prosječne minimalne plaće za ovu godinu, utvrđeno je Uredbom o minimalnoj plaći koju je 29. listopada donijela Vlada RH.
Minimalna plaća za 2020. godinu u neto iznosu iznosila je 3.250 kuna, u bruto iznosu 4.062,51 kunu, u trenutku predlaganja njezine visine iznosila je 46,49 posto prosječne bruto plaće u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj, i to od siječnja do srpnja 2019. godine, prema podacima Državnog zavoda za statistiku.


CILJ EK USPOSTAVA UVJETA ZA ODREĐIVANJE MINIMALNE PLAĆE
Savez samostalnih sindikata Hrvatske na svojoj je stranici objavio u informaciju u kojoj se kaže da je u Bruxelles,28. listopada 2020. Europska komisija predložila direktivu čiji je cilj povećanje minimalnih plaća i učiniti ih primjerenim troškovima života, jer su u većini članica Europske unije nedostatne za pristojan život.
- Danas predlažemo okvir za minimalne plaće uz puno poštovanje nacionalnih tradicija i slobode socijalnih partnera. Poboljšanje radnih i životnih uvjeta neće zaštiti samo radnike, nego i poslodavce koji isplaćuju dostojanstvene plaće, te će stvoriti temelje za pravedan, uključiv i održiv oporavak, izjavila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Minimalne plaće postoje u svim zemljama članicama. U 21 članici, među njima i Hrvatskoj, one se propisuju zakonom, a u šest zemalja (Austriji, Cipru, Danskoj, Finskoj, Italiji i Švedskoj) minimalne plaće se dogovaraju u kolektivnim pregovorima. U većini zemalja članica minimalne plaće nisu adekvatne i Komisija ovim prijedlogom želi osigurati veću adekvatnost tih plaća.
Cilj direktive nije usklađivanje razine minimalnih plaća unutar EU-a niti uspostava jednoobraznog mehanizma za određivanje minimalnih plaća u državama članicama, jer Unija u tim pitanjima nema nadležnost. Cilj je uspostaviti minimalne uvjete za određivanje adekvatne minimalne plaće s jasnim i stabilnim kriterijima, koji će biti redovito i pravodobno dopunjavani, te osigurati uključenost socijalnih partnera.

DIREKTIVA DEFINIRA CILJ, PREPORUKA NIJE OBVEZUJUĆA
Komisija se umjesto preporuka, koje su neobvezujuće, odlučila za direktivu, zakonodavni akt EU-a koji definira cilj koji se želi postići, a zemlje članice su autonomne u izboru načina na koji će taj cilj ispunjavati. Jednom kada se konačni tekst direktive ispregovora između Vijeća i Parlamenta, države članice imat će dvije godine da je transponiraju u svoja zakonodavstva.
Zemlje koje minimalne plaće dogovaraju kroz kolektivne pregovore, u pravilu imaju manje radnika s minimalnim plaćama i koje su uglavnom veće nego u zemljama u kojima se to zakonski propisuje. Komisija stoga preporučuje kolektivno pregovaranje.
Zemlje koje minimalne plaće propisuju zakonom trebaju uspostaviti jasne, transparentne i stabilne kriterije za određivanje adekvatnosti minimalnih plaća. Ti kriteriji trebaju uključivati barem kupovnu moć minimalnih plaća i uzimati u obzir poreze i socijalne benefite, opći rast bruto plaća, razvoj produktivnosti.




Reakcija ETUC-a

Reagirajući na Komisijin prijedlog direktive o pravednim plaćama, zamjenica glavnog tajnika Europske konfederacije sindikata (ETUC) Esther Lynch kazala je sljedeće:
- Prijedlog Direktive povjerenika Schmimta pozitivan je korak, jer je to jedini način da postignemo stvarne promjene. Direktiva od država članica zahtijeva pokretanje akcija kojima će poticati kolektivno pregovaranje, kao i nacionalne akcijske planove za povećanje pokrivenosti u slučaju da je manje od 70 posto radnika pokriveno kolektivnim ugovorima. Međutim, radnicima se ne jamči zaštita od odmazde poslodavca kada se radnici učlane u sindikat.
Direktiva od država članica traži promicanje minimalnih plaća koje su adekvatne, ali radnicima koji primaju minimalnu plaću nije zajamčeno potrebno povećanje plaće. Više minimalne plaće i više kolektivnog pregovaranja moguće je ostvariti izmjenom Direktive. Sindikati će se snažno boriti za ta potrebna poboljšanja.
Neka od ključnih poboljšanja direktive koja zahtijeva ETUC:
• Prag dostojanstva ispod kojega zakonski utvrđena minimalna plaća ne smije biti utvrđena mora biti uvršten u pravne odredbe direktive. On mora biti dodan kako bi se osiguralo da zakonski utvrđene minimalne plaće ne nastave ostavljati radnike ispod linije siromaštva. ETUC traži da taj prag iznosi 60 posto medijalne plaće i 50 posto prosječne plaće.
• Direktiva sadrži članak o tome kako se javna nabava može koristiti kao alat podizanja plaća. Međutim, i dalje ne zahtijeva da privatne tvrtke poštuju kolektivno pregovaranje kao preduvjet korištenja prednosti javne nabave i korištenja ostalih sličnih sredstava kao što je Zajednička poljoprivredna poljoprivreda i fondovi za oporavak. Javna tijela u EU-u troše oko dva trilijuna eura godišnje (14 posto BDP-a) na kupnju roba i usluga. Ta bi sredstva trebalo investirati s tvrtkama koje isplaćuju pravedne plaće.
• Prijedlog Direktive zahtijeva da države članice u kojima je manje od 70 posto radnika pokriveno kolektivnim pregovaranjem (18 država članica) usvoje akcijski plan poticanja kolektivnog pregovaranja. Direktiva mora specificirati da ti planovi moraju osigurati poštivanje prava na kolektivno pregovaranje i riješiti probleme iz prakse kao što je gušenje sindikata ili sprečavanje sindikalnog organiziranja.

• Potrebno je na jasan način zaustaviti isključivanje određenih radnika, kao što su radnici zaposleni u kućanstvima, te mladi radnici, iz zakonski utvrđenih minimalnih plaća, a poslodavcima se moraju izrijekom zabraniti odbici od zakonski utvrđenih minimalnih plaća.



Post je objavljen 30.10.2020. u 04:25 sati.