Svenja Schulze, njemačka savezna ministrica okoliša, zaštite prirode i nuklearne sigurnosti rekla je nakon sastanka Vijeća EU o klimi 23. listopada da se„ EU obvezala na postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine. Dok čekamo smjernice Europskog vijeća o ažuriranom cilju smanjenja emisija stakleničkih plinova za 2030., zadovoljstvo mi je objaviti da su države članice uspjele postići dogovor o velikom dijelu prijedloga europskog zakona o klimi.
Stajalište Vijeća je još uvijek djelomično, jer u njemu još nije utvrđen ažurirani cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova do 2030. Na postizanju dogovora država članica o tom pitanju još treba raditi. Postizanje dogovora o djelomičnom stajalištu Vijeća prilika je za konsolidaciju napretka postignutog tijekom mjeseci intenzivnih pregovora među državama članicama. Rasprave na razini stručnjaka započele su u ožujku 2020. godine. Vijeću može pomoći da nakon postizanja dogovora o neriješenim pitanjima dovrši opći pristup.
Kako bi se osiguralo da EU u predstojećim godinama ostane na dobrom putu prema ostvarivanju svojeg cilja klimatske neutralnosti, Vijeće je Komisiju zadužilo da u roku od šest mjeseci nakon svakoga globalnog pregleda stanja koji se provodi u skladu s Pariškim sporazumom, podnese izvješće o funkcioniranju europskog propisa o klimi. Ako to bude potrebno, Komisija može iznijeti prijedloge o izmjeni tog propisa.
Cilj je djelovanja EU-a i država članica u području klime zaštititi ljude, planet, dobrobit, blagostanje, zdravlje, prehrambene sustave, integritet ekosustava i bioraznolikost od opasnosti koje proizlaze iz klimatskih promjena, maksimizirati blagostanje unutar granica mogućnosti našeg planeta, povećati otpornost društva na klimatske promjene i smanjiti njegovu osjetljivost na njih.
DO 2019. EU STAKLENIČKE PLINOVE SMANJIO ZA 24 %
Prema najnovijim dostupnim podacima Europske agencije za okoliš EU je do 2019. svoje ukupne emisije stakleničkih plinova smanjio za 24 % u odnosu na njihovu razinu iz 1990. Osim toga, za EU trenutačno vrijedi obvezujući cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova za najmanje 40 % do 2030.Europsko vijeće u svojim je zaključcima od 12. prosinca 2019. podržalo cilj ostvarenja klimatski neutralnog EU-a do 2050., u skladu s ciljevima Pariškog sporazuma, prepoznavši pritom potrebu za uspostavom poticajnog okvira koji bi koristio svim državama članicama i obuhvaćao odgovarajuće instrumente; poticaje, potporu i ulaganja kako bi se osigurala troškovno učinkovita, poštena, socijalno uravnotežena i pravedna tranzicija i kojim bi se u pogledu polazišnih točaka u obzir uzele različite nacionalne okolnosti.
Komisija je 4. ožujka 2020. donijela prijedlog europskog propisa o klimi, a 5. ožujka 2020. na sastanku Vijeća za okoliš predstavila ga je ministrima i ministricama. Taj prijedlog dio je šireg paketa ambicioznih mjera najavljenih u komunikaciji Komisije o europskom zelenom planu.
Komisija je 17. rujna 2020. objavila komunikaciju o planu za postizanje klimatskog cilja do 2030, kojoj je priložena sveobuhvatna procjena učinka. Komisija je također donijela prijedlog o izmjeni svojeg inicijalnog prijedloga europskog propisa o klimi kako bi u njega unijela revidirani cilj smanjenja emisija EU-a od najmanje 55 % do 2030.
Rasprave o tom prijedlogu započele su tijekom hrvatskog predsjedanja, a nastavljene su tijekom njemačkoga. Nedavno se, među ostalim, raspravljalo o izmijenjenom prijedlogu.
Europsko vijeće na sastanku 15. listopada raspravljalo je o povećanju EU-ova cilja za 2030. To pitanje, odlučeno je, treba ponovno razmotriti na sastanku u prosincu kako bi se postigao dogovor o novom cilju smanjenja emisija za 2030.