Cesta Ž5136 povezuje kružni tok s cestom Ž5119 (Prodol/D66/-Krnica-Šegotoći-Pavičini-Kavran-Šišan-Ližnjan-Medulin-Pomer-Valbonaša-Pula) i Premanturu. Oko dva kilometra od kružnog toka, cestom Ž5136, dolazi se do šljunčane plaže Šćuza.
S plaže, s koje se pruža lijep pogled na Medulin, krenuli smo prema sjeverozapadu puteljkom koji vodi uz cestu Ž5136.
Dvjestotinjak metara od plaže stigli smo na rt Brigi. S rta takozvani „most Pomer“ "premošćuje", tj. razdvaja, Medulinski zaljev s njegovim najzapadnijim dijelom, zaljevom Šćuza (Ribnjak) koji je zatvorena obalna laguna povezana s ostatkom Medulinskog zaljeva s dva otvora.
Uputili smo se preko mora „mostom“, na čijem početku se nalazi skulptura galeba u preletu, te stigli na drugu stranu zaljeva.
Kada smo ponovno stali na kopno, skrenuli smo lijevo, prošli uz zapadni rub park šume Pomer te ušli u naselje Pomer.
Naselje Pomer administrativno pripada Općini Medulin te je 2011. godine imalo 462 stanovnika. Pomer se spominje kao jedno od naselja koja su s Pulom prisegnula na vjernost Veneciji 1149. godine.
Kada smo ušli u naselje, krenuli smo ulicom koja vodi na sjever. Nakon tristotinjak metara smo stigli do župne crkve Pohođenja Blažene Djevice Marije.
Župna crkva u kojoj se nalaze brončani raspel (15. st.), kip bogorodice (16. st.) te slika Pohođenja Elizabete (17. st.) izgrađena je u 14. stoljeću, a obnovljena u 17. stoljeću.
Pored crkve se nalazi raskršće s ulicom koja vodi do romaničke crkve sv. Foške iz 6. stoljeća. U crkvi se nalaze barokni drveni oltar i gotički kip.
Nakon što smo posjetili crkvu sv. Foške, nastavili smo ulicom dalje uz župnu crkvu Pohođenja Blažene Djevice Marije.
Krajnji cilj ove šetnje bila nam je romanička crkva sv. Flora koja se nalazi na mjesnom groblju udaljenom oko 250 metara od župne crkve.
Crkva sv. Flora je jednobrodna građevina s istaknutom apsidom. Izgrađena je u 4. stoljeću, a pregrađena potkraj 17. stoljeća. Crkva je oslikana s tri sloja fresaka. Najstarije freske su romaničke, a najmlađe s kraja 15. stoljeća.