Sutivanac je naselje koje obuhvaća devet zaseoka: Grgeci, Rapanji, Bašići, Medančići, Dolica, Cvitići, Varoš, Risi i Gorica. Prema popisu stanovništva iz 2011. godine, naselje je imalo 347 stanovnika i samim time je najveće naselje, po stanovništvu, u Općini Barban. Do naselja se može doći cestom L50112 (Ž5077-Ž5079) iz pravca Barbana (Ž5077) te L50117 (Ž5077-L50115) iz pravca Žminja, preko Cera. Oko kilometra od raskršća (L50112, L50117 i L50115) cesta L50115 stiže u zaseok Cvitići, koji je ujedno i središte naselja Sutivanac.
Šetnju smo započeli u središtu naselja Sutivanac gdje se nalaze nogometno igralište i župna crkva Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije ispred koje se nalazi stablo ladonje koje se može naći u središtima istarskih naselja.
Župna crkva je izgrađena u 18. stoljeću na mjestu starije crkve. Crkva ima karakteristični trijem i preslicu i detaljno je obnovljena 2007. godine.
Od crkve smo krenuli prema jugu, preko zaseoka Dolica...
i Medančići, te smo nakon 1,5 kilometra stigli do mjesnog groblja.
Na mjesnom groblju se nalazi romanička crkva sv. Ivana Krstitelja (nekadašnja župna crkva) koja se prvi puta spominje 1012. godine kao posjed akvilejskih patrijarha. Naselje (područje) Sutivanac je dobilo ime po toj crkvi.
Na području groblja se nekada nalazilo podgrađe obližnjeg feudalnog kaštela od kojeg je ostala samo crkva sv. Ivana Krstitelja.
Od groblja smo nastavili šumskim putem prema jugu u nadi da ćemo naći neke ostatke kaštela. Kaštel je bio poznat pod imenom Svetog Ivanca nad Rašom (talijanski San Giovanni d'Arsa). Izgrađen je na mjestu prapovijesne gradine na nadmorskoj visini od 250 metara. Područje Sutivanca je bilo u sklopu gospoštije Lupoglav nekoliko stoljeća počevši od 14. stoljeća.
Šumskim putem smo prošli oko 250 metara. Prošli smo pored kamenog pojilišta i stigli do male livade s koje se pruža prekrasan pogled prema dolini rijeke Raše.
Tu smo malo pretražili Internet te na stranicama portala Blaga i misterije (www.blagamisterije.com) pronašli koordinate lokacije kaštela (45.122, 14.01696). Upisali smo koordinate u GPS i kroz gustu smo vegetaciju stigli do lokacije na kojoj se nalazi hrpa kamenja i dvije gljive sunčanice (Macrolepiota procera).
Da li smo došli do pozicije nekadašnjeg kaštela ne znam jer nekih konkretnih dokaza nismo pronašli. Ipak smo bili zadovoljni izletom i pronalaskom nekoliko sunčanica.