Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

1600 GODINA OD SMRTI SV. JORONIMA



BIBLIJA - SREDIŠTE ŽIVOTA

Prema katoličkom kalendaru 30. rujan je blagdan Sv. Jeronima. Ove godine se hrvatska katolička crkva sjeća da je od njegove smrti upravo navršeno 1600 godina. I nakon tih 1600 godina taj crkveni svetac je važna osoba u katoličkoj vjeri. Jer on je autor prijevoda Biblije s grčkog jezika na latinski jezik i taj se prijevod zove Vulgata ili Vg što znači u općoj upotrebi. Budući da je započeo prijevod oko 383. godine taj posao prevođenja Biblije do 406 godine trajalo je sv. Jeronimu 23 godine. Njegov prijevod Biblije priznat je i danas. Na grčkom je jeziku bio napisan cijeli Novi Zavjet koji ima 27 knjiga, i dvije knjige Starog zavjeta.

Usput, Stari zavjet ima 46 knjiga i napisan je izvorno na hebrejskom i aramejskom jeziku, a i Isus Krist je govorio aramejskim jezikom. Biblija je najprodavanija i najprevođenija knjiga, od svih knjiga na svijetu. A sveti Jeronim, koji kada je prevodio još nije bio svetac, živio je svojim ne baš običnim, već pustinjačkim životom. Crveni podaci govore da je bio učen, izvrsno je vladao grčkim latinskim, aramejskim, hebrejskom i arapskim, bavio se znanstvenim radom i pisanjem kritika te osnovao čak muški i ženski samostan u Betlehemu Sv. Jeronim rođen je oko 347. godine u Stridonu, a umro 30.9. 420 u Betlehemu. Tridesetak godina je živio u špilji u okolici Betlehema vjerujući da se u toj špilji rodio Isus Krist. Bio je teolog, filozof i jezikoslovac. Proglašen je svecem i crkvenim ocem, a Tridentski sabor proglasio ga je crkvenim naučiteljem, što je najveća titula koju neka osoba od crkve može dobiti. Sv. Jeronim nije bio Hrvat, jer su hrvati tek 300 godina kasnije doselili na ove prostore. Ali se rodio na zemljopisnom prostoru oko Jadrana. Znanstvenici nisu suglasni, da li je to bilo područje oko današnjeg Knina ili negdje u okolici . No Dalmacija ga smatra svojim zaštitnikom a zaštitnik je teologa, prevoditelja, knjižničara, učitelja i studenata. Očito je da je imao veliku strast prema Svetom pismu koje je prevodio i tako Bibliju, Sveto pismo, stavio u središte svoga života. Svetog Jeronima se opsuje u Hrvatskoj kao zaštitnik Dalmacije, nebeskog zaštitnika hrvatske crkve te je obilježena 1600. godina od njegove smrt.
U Vatikanu je 30. rujna 2020. objavljeno apostolsko pismo pape Franje „Sacrae Scripturae affectus“ povodom 1600. obljetnice smrti svetoga Jeronima, gdje Papa Franjo u pismu za svetog Jeronima kaže da je „izvanredna ličnost u povijesti Crkve“ koju je resila „neizmjerna ljubav prema Kristu“. Ta se ljubav slijevala, poput velike rijeke iz koje se granaju bezbrojni potoci, u njegovo neumorno djelovanje kao učenjaka, prevoditelja i egzegeta. Jeronimovo duboko poznavanje Svetog pisma, strast kojom je širio svetopisamska učenja, njegova vještina u tumačenju biblijskih tekstova, njegova gorljiva i kadikad oštra obrana kršćanske istine, njegova askeza i nepopustljiva pustinjačka stega, njegova stručnost kao velikodušnog i osjetljivog duhovnog vođe – sve to čini, šesnaest stoljeća nakon njegove smrti, Svetoga Jeronima likom koji je silno aktualan za nas kršćane 21. stoljeća“ – napisao je Papa Franjo.
Rimokatolički papinski zavod, crkva i društvo u Rimu u koji se primaju svećenici podrijetlom i jezikom Hrvati nosi ime Sv. Jeronima. Zavod je ustanovljen Apostolskim pismom 1. kolovoza 1901. godine, a odredbom pape Pavla VI. od 22. srpnja 1971. zavod nosi ime "Papinski hrvatski zavod svetog Jeronima" što je priznala i talijanska država dekretom.
Hrvatska rimska zajednica papinskog hrvatskog zavoda sv. Jeronima u Rimu, proslavila je obljetnicu od smrti sveca svečanim euharistijskim slavljem koje je predvodio je državni tajnik Pape Franje kardinal Pietro Parolin.
U Solinu u crkvi Svete Obitelji proslava Jubileja 1600 godina od smrti sv. Jeronima, završena je liturgijskim slavljem koje je predvodio predsjednik HBK i zadarski nadbiskup Želimir Puljić.



U Zagrebu u naselju Maksimiru, župna crkva posvećena je Sv. Jeronimu. Naime tada nadbiskup koadjutor dr. Alojzije Stepinac uvidio je potrebu osnivanja nove župe na periferiji grada Zagreba koji se razvijao . Zato je početkom 1937. osnovao
na istočnom dijelu grada župu Sv. Joronima, čiji je župni dvor pored ulaza u perivoj Maksimir.

Hrvatska pošta ove je godine izdala marku na ime 1 600 godina od smrti Sv. Jeronima.
Margareta Zouhar Zec






Post je objavljen 01.10.2020. u 10:54 sati.