Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

SASTANAK GOSPODARSTVENIKA U HGK


POTREBA ZA JEDNOSTAVNIJOM I MODERNIJOM REGULATIVOM

Prema informacijama iz HGK, izmjene Zakona o radu bile su glavna tema rasprave na sastanku ministra rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Josipa Aladrovića s 35 predstavnika gospodarstva održanom u Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović na sastanku je rekao „Treba nam jednostavnija i modernija regulativa. To se prije svega odnosi na odredbe o obavljanju posla na izdvojenom mjestu rada, rada od kuće te na otkazivanje ugovora o radu. Jedna od gorućih tema za poduzetnike su i potpore za očuvanje radnih mjesta. Po tom pitanju tvrtke traže kriterije koji bi uvažili specifičnosti pojedinih sektora. Razgovarat ćemo i o uvođenju modela zaposlenika na čekanju kao i o osnivanju fonda za isplatu dodatka na plaću na osnovi posebnih uvjeta rada. Gospodarstvo je uzdrmano, ali svjesni smo da je situacija teška i s druge strane, zato smo danas tu, da dođemo do kvalitetnog kompromisa i da zajednički guramo gospodarstvo naprijed. Posebnu pažnju u prilagodbi mjera treba obratiti na prerađivačku industriju“- rekao je. Naveo je kako je Hrvatska, zahvaljujući poduzetim mjerama, izgubila svega 18.000 radnih mjesta zbog pandemije koronavirusa, no smatra da je potrebna dodatna pomoć za prerađivačku i tekstilnu industriju.
". Očito da su mjere urodile plodom, no želimo da se pomogne svima kojima je pomoć potrebna", rekao je Burilović.
Kada se radi o državnim potporama poduzetnici, između žele da se definira rok njihove daljnje dodjele kako bi se smanjila neizvjesnost u poslovanju te da se u novi paket produženih mjera za očuvanje radnih mjesta uključe svi poslovni subjekti (bez obzira na NKD) koji imaju pad prihoda veći od 70% u odnosu na isti kvartal ili polugodište prošle godine. Gospodarstvenici također traže i da se omogući veći fond sati prekovremenoga rada, fleksibilizaciju dopunskog rada i u skladu s time regulaciju dnevnog i tjednog odmora te uvođenje tzv. "Malog posla" po uzoru na praksu Njemačke i Velike Britanije.
Ministar JosipAladrović predstavnicima gospodarstva je predstavio izmjene koje je Ministarstvo rada donijelo do sada i rekao da sadašnje mjere za očuvanje radnih mjesta koje su donesene do kraja godine, nisu u planu promjena, ali da su u ministarstvu spremni saslušati poduzetnike i uzeti u obzir njihove argumente i objektivne probleme. "Cilj nam je vidjeti što gospodarstvenici očekuju, gdje vide priliku za brži oporavak. Od početka smo u kontaktu i uvjeren sam da ćemo imati plodan dijalog. Želimo čuti i vaše razmišljanje o minimalnoj plaći koju moramo definirati do kraja listopada i koja može negativno utjecati na rad nekih industrija, ali moramo voditi računa o socijalnoj komponenti“ te da poduzetnici u cijeloj priči moraju biti svjesni i ograničenja državnog proračuna – rekao je ministar Aladrović
Predsjednik upravnog odbora križevačkog KTC-a Ivan Katavić izjavio je kako očekuje od ministra da prezentira kako misli zakonski regulirati rad trgovina nedjeljom te je opovrgnuo nagađanja da bi neradna nedjelja prouzročila otpuštanje 23.000 radnika i pad BDP-a. Tu je tvrdnju argumentirao velikom potražnjom za trgovcima na tržištu rada, te istaknuo da KTC otkada ne radi nedjeljom posluje s većom dobiti. Rekao je kako KTCod početka godine ne radi nedjeljom i blagdanima te su od tada u plusu 5 posto, odnosno više od 40 milijuna kuna, što se tiče prometa.
"I trgovci trebaju imati taj jedan dan slobodan i neka to bude nedjelja", rekao je Katavić i pozivao Vladu da "iskoristi sadašnje stanje i regulira to pitanje".Ustvrdio je i da je 97 posto domaćih trgovaca za takvo rješenje, no protiv njega su vlasnici stranih trgovačkih lanaca te smatra da do konsenzusa vjerojatno neće doći neće doći."Stranci nisu došli u Hrvatsku da bi zaposlenicima bilo bolje, već da ostvare što veću dobit i odnesu je van. To država treba prepoznati i ne smije se ravnati samo prema stranim trgovcima", rekao je Katavić.
Darko Vukadinović, predsjednik Udruženja cestovnoga teretnog prometa HGK, je rekao da prometni sektor godinama ima veliku migraciju radne snage i da nedostaje vozača. ". Fleksibilizacija je potrebna, ali uz zadržavanje socijalne note. Naš sektor je već neformalno dosta liberalizira. „Rekao je da je beneficirani radni staž atavizam, jer se za godinu rada plaćaju doprinosi za 14 mjeseci. Uvjeti rada su se značajno promijenili na bolje i to bi trebalo ukinuti, a ta bi sredstva usmjerili direktno na vozače. Konkretno, kod nas tu pričamo o iznosu od 600 tisuća kuna, odnosno 4 tisuće kuna po radniku", rekao je Vukadinović. Ministar Aladrović je na to rekao da se kroz mirovinsku reformu studijom medicine rada utvrdili da se nije baš toliko promijenilo i da bi vozači trebali imati model od 15 uplata za 12 mjeseci, ali se išlo na 14.
Predsjednik Udruženja tekstilne i odjevne industrije HGK Davor Sabolić i direktor Čateksa d.d. skrenuo je pažnju na specifičnost sektora koji je radno intenzivan, s jakim sindikatom i zapošljava prvenstveno stariju žensku radnu snagu. Rekao je da je stopa bolovanja visoka pa traži da to ne ide na teret tvrtki, da se moraju djelatnice stalno mijenjati, a da bi to mogli treba im fleksibilan Zakon o radu.“ Ne možemo financijski podnijeti smanjivanje broja radnika zbog dugih otkaznih rokova i otpremnina. S minimalnom plaćom će biti problema i otpuštanja pa i tu tražimo kompenzacijske mjere", naglasio je Sabolić.
Ministar Aladrović je na to rekao da je smisao liberalizacije da se smanji administrativno opterećenje koje može ugroziti poslovanje, a što će sve izaći iz pregovora vidjet ćemo, ali idemo u tom smjeru jer moramo biti mala i agilna ekonomija“



Post je objavljen 28.09.2020. u 17:01 sati.