2 KNJIGE JEDNOG AUTORA: MIROSLAV ŠILJO GRABOVAC je napisao preko 300 pjesama, a u zadnja 2 mjeseca je izdao 2 zbirke poezije u tiskanom-štampanom izdanju:
Miroslav (Šiljo) Grabovac, rođen je 16.06.1967, u Tesliću, gde je živio do tridesete godine života, nakon toga je živio 12 godina u Italiji i sad trenutno živi u Nemačkoj.
Po zanimanju je bravar, a pjesme piše od 2006. godine. Ovo su mu prve 2 zbirke poezije.
OSVRT NA ZBIRKU POEZIJE „ŠILJINA SVAŠTARA“ MIROSLAV ŠILJO GRABOVAC
Kad se nešto promijeni, to zauvijek ostavlja trag u čovjeku, bilo da se radi o preseljenju, promjeni načina života ili se čovjek jednostavno mijenja u sebi i tada izrasta novi čovjek, nova osobnost. Sve ono što je do tada bilo normalno, postaje prošlost i novo vrijeme nameće svoje zakone.
Miroslav Šiljo Grabovac rođen je i odrastao u malom selu nadomak grada Teslića, Republika Srpska, malom mjestu u Bosni. To je gradić okružen planinama Čavke, Uzlomca, Borja, Vučje Planine, Vlašića, Manjače i Crnog Vrha, dolina rijeke Usore, plodna i zelena.
Kroz svoju nostalgičnu poeziju Šiljo se prisjeća tih davnih sretnih dana svog djetinjstva kad se bezbrižno igrao u svom rodnom selu nadomak grada Teslića, kad je ganjao loptu s ostalim dječacima i zagledavao u lijepe oči nekih slatkih djevojčica.
Šiljina poezija nosi čitatelja u ta davna vremena kad se kuće nisu zaključavale, u ta vremena kad su se cure iz ljubavi udavale, u ta davna vremena kad su ruke majčine svaki dan kruh pravile i djeci svojoj ih darovale.
Šiljina poezija je aktualna, nostalgična, odlično rimuje stihove, zadire u probleme današnjeg vremena i današnjih ljudi, a opet ima toplo srce koje se sjeća najljepših dana svoje mladosti i svog rodnog kraja.
Šiljina poezija dovodi čitatelja i u današnje vrijeme, ovo hladno distancirano čudno vrijeme koje nas je okružilo svojim pravilima, nekim čudnim novim bolesnim virusima, svojim proračunima i udaljilo čovjeka od čovjeka.
Dok sam čitala ovu knjigu, osjećala sam nostalgičnost, tugu, ali i radost što sam živjela u to pitomo bezbrižno vrijeme, ali sam osjećala i zabrinutost, što li čeka mlade generacije koje dolaze poslije nas?
Dragi čitatelji, nadam se da ćete, čitajući ovu „Šiljinu svaštaru“, osjetiti isti dah prošlih vremena i shvatit ćete, da mi nismo spomenici prošlih vremena, već još uvijek živi svjedoci koji pronose riječ i osjećaj slobode i radosti, da smo živjeli onako kako je to Šiljo opisao u svojoj prvoj zbirci poezije – „Šiljina svaštara.“
Jadranka Varga, pjesnikinja,
Zagreb (Hrvatska), 18.07.2020.