HRVATSKE OBITELJI TRAŽE JOŠ 1869 SVOJIH NAJMILIJIH
U kongresnoj dvorani “Gastro Globus “ na Zagrebačkom velesajmu 30. kolovoza 2020. povodom Međunarodnog dana nestalih osoba, održana je konferencija pod nazivom “ Pravo obitelji na istinu- pravo nestalih na identitet”. Pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja , a u organizaciji Zajednica Udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskoga rata, Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja i Sveza udruga Obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja, kojih je dio članova bio prisutan, u skladu s epidemiološkim mjerama radi sprečavanja širenja COVID- 19 pandemije, načelnik Uprave za zatočene i nestale Stjepan Sučić opširno je izlagao proces traženja i identifikacije nestalih osoba u Domovinskom ratu koje obitelji nestalih traže u želji da ih dostojno pokopaju, te tako znaju mjesto počivanja njihovih posmrtnih ostataka.
Stjepan Sučić načelnik Uprave za zatočene i nestale u Ministarstvu hrvatskih branitelja
Republika Hrvatska iz vremena Domovinskog rata, što znači 29 godina od početka oružane velikosrpske agresije na Hrvatsku još uvijek nezna mjesta na kojima su tijela poginulih 1869 osoba. Od toga broja je 386 osoba nestalih i nasilno odvedenih s područja grada Vukovara. Do sada je otkriveno 1370 pojedinačnih grobnica, te 150 masovnih grobnica iz kojih su ekshumirani posmrtni ostaci 5 181 osobe. Grobnice su pronađene na svima ranije okupiranim područjima a to znaći u Zapadnoj Slavoniji, Banovini, Lici i Dalmatinskom zaleđu. Na području Hrvatskog Podunavlja otkrivene su čak 72 masovne grobnice, koje su ujedno i najveće. Nalazi i dokumentacija o počinjenju ratnih zločina korištena je kao dokazni materijal u svim postupcima istraga ratnih zločina pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju, pred nacionalnim pravosudnim tijelima, kao i u tužbi Republike Hrvatske protiv Srbije za genocid pred Međunarodnim sudom pravde. Kako bi prikrili tragove zločina, srpski okupatorski režim je na tlu Hrvatske činio i slijedeću tešku radnju, a to je iskapanje, vjerojatno teškom mehanizacijom - velikim bagerima, te leševe ubijenih i pogubljenih premještao na nove lokacije u tzv. sekundarne grobnice. Cilj tog premještanja je bio sakriti počinjene zločine. Ako nema tijela nema ni zločina – razmišljanja su agresora. No obitelji nestalih i njihova traženja svjedoče da su zločini počinjeni. Jedna takva velika sekundarna grobnica nađena je u Tordincima.
STARI SRPSKI ZAKON O UNIVERZALNOJ JURISDIKCIJI
Stjepan Sučić, pomoćnik ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda na konferenciji je iscrpno govorio o tome kako radi Uprava za zatočene i nestale pri Ministarstvu hrvatskih branitelja. Između ostalog gospodin Sučić je rekao činjenicu kako se često čuje od raznih ljudi kako Hrvatska ništa ne čini, kako Hrvatska ni u čemu ne sudjeluje.“ A analiziramo i sugeriramo Vladi kako i na koji način riješiti prijepore s Republikom Srbijom. Ono što je nama najveći problem je Zakon o univerzalnoj jurisdikciji Republike Srbije. Njihovo postupanje po tom zakonu daje im pravo nadležnosti nad svim građanima srpske nacionalnosti koji žive u RH, pa i ako su bili hrvatski branitelji. No to ne može ići tako „ – kaže Sučić i nastavlja. „ Iz tog smo razloga i donijeli Zakon o osobama nestalim u Domovinskom ratu, NN br.79/2019 i tim Zakonom ne damo Srbiji da upravlja procesima koji se događaju u RH. Mi sa Srbijom imamo potpisan međudržavni sporazum, 1995. godine koji datira još iz savezne države Jugoslavije . No taj je sporazum zastario i nije u skladu sa zakonima koje smo morali mijenjati. Idemo agresivno prema njima da potpišemo novi sporazum koji bi unaprijedio traganje i stavio Srbiju u drugačiju poziciju“ objašnjava Stjepan Sučić.