KRAJNJE JE VRIJEME ZA ODLUKE O JEDNOKRATNOJ PLASTICI!
Zelena akcija poziva nadležno Ministarstvo da više ne odugovlači i da prenese mjere iz Direktive EU o smanjenju uporabe određenih plastičnih proizvoda u hrvatsko zakonodavstvo. Udruge smatraju da Hrvatska, ako želi pokazati brigu za okoliš i ljude, mora biti ambicioznija od EU.
UVESTI POREZ NA PROIZVODNJU JEDNOKRATNE PLASTIKE
U suradnji s udrugama i inicijativama Sunce, Terra Hub, Svjetska organizacija za zaštitu prirode (WWF), La Révolution Albatros i ''Za Zlarin bez plastike'' / Udruga Tatavaka, aktivisti i aktivistkinje Zelene akcije, u dan kada je u Saboru prisegnulo 16 ministara 15. Vlade RH, su održali performans ispred zgrade Ministarstva zaštite okoliša i energetike. Postavljen je pješčani sat s istekom vremena te transparent “Krajnje je vrijeme! Prihvatite se posla!”.
Okolišne udruge su apelirale na Mnistarstvo i ministra da žurno propiše zakonske mjere koje bi potaknule značajno smanjenje proizvodnje i potrošnje štetnih jednokratnih plastičnih proizvoda te razvoj sustava ponovne uporabe, što treba doprinijeti prelasku na kružno gospodarstvo.
Akcija aktivista pred Ministarstvom zaštite okoliša i energetike 23. srpnja 2020.
“Još od prosinca 2018. nismo se pomakli s mrtve točke. Ministarstvo nijemo čeka krajnji rok, dok problemi eskaliraju. Razvidno je da se zavlači zbog pritiska gospodarskih lobija, prvenstveno industrije proizvodnje plastike”kratko je opisao stanje Marko Košak član Zelene akcije. Udruge se također protive spajanju resora gospodarstva i zaštite okoliša u zajedničko ministarstvo. “Iz dosadašnje prakse jasno je da će u takvom ministarstvu zaštita okoliša imati sekundarnu poziciju, a ionako zapostavljen sektor zaštite okoliša i prirode trpjeti će dodatne štete”, rekao je Košak.
Kako bi simbolički ukazale na štete od jednokratne plastike, udruge su ispred Ministarstva rasule jednokratne plastične proizvode po plavoj ceradi koja simbolizira Jadransko more. Ono je nedavnim znanstvenim istraživanjem proglašeno jednim od tri najzagađenija u Europi. “Dokazali smo da se može bez jednokratne plastike, ali trebamo i snažnu zakonsku regulativu. Najveća odgovornost leži na proizvođačima”, istaknula je Ivana Kordić iz inicijative ''Za Zlarin bez plastike'' / Udruga Tatavaka. Umjesto prebacivanja krivnje isključivo na potrošače, potrebno je uvesti mjere proširene odgovornosti proizvođača, poput poreza na proizvodnju jednokratne plastike. Istovremeno, treba osigurati financiranje sustava ponovne uporabe. “Proizvodnja i znatnija uporaba održivih višekratnih proizvoda potaknula bi otvaranje brojnih zelenih radnih mjesta koja su rješenje i za zaštitu prirode i za gospodarstvo. Time bi teza industrije plastike o gubitku brojnih radnih mjesta pala u vodu”, pojasnila je Ivana Kordić.
Udruge smatraju da Hrvatska, ako želi pokazati brigu za okoliš i ljude, mora biti ambicioznija od EU. Za desetak plastičnih proizvoda poput slamki, tanjura i pribora za jelo, Direktivom je određeno da od sredine 2021. moraju biti izbačeni iz trgovina. Međutim, i brojni drugi plastični proizvodi završavaju u okolišu te smo svjedoci velikih problema sa zbrinjavanjem plastike u gradovima, pa bi taj popis trebao biti i puno širi. “Pozivamo budućeg ministra na hitnu i odgovarajuću ambiciju i akciju”, poručio je Marko Košak te dodao: “Taj ministar nikako ne smije biti Tomislav Ćorić koji se umjesto u zaštiti, dokazao jedino u štetama za okoliš i prirodu”.
Osim uređenja zakonodavstva, problem je i u provedbi mjera. To se dobro vidi na primjeru plastičnih vrećica koje se i dalje dijele besplatno, iako su propisane mjere za zabranu. "Inercija u primjeni vlastitih propisa je nevjerojatna. Većina trgovaca uvela je smiješno neučinkovite mjere koje preporuča ministarstvo, a inspekcija ne reagira na pritužbe građana i građanki. Sporost naših institucija izaziva još veći sram kada pogledamo primjere poput Ruande koja je još 2008. posve zabranila korištenje plastičnih vrećica. Očito je da se može”, zaključila je Ivana Kordić.
Ovo je jedna u nizu aktivnosti koje Zelena akcija, kao članica svjetskog pokreta Break Free From Plastic, zajedno s partnerima organizira u kampanji “Srpanj bez plastike”. Udruge najavljuju da će nastaviti vršiti pritisak na Ministarstvo da počne raditi svoj posao, a taj je surađivati s gradovima i općinama koji su osvijestili problem te educirati građane i građanke da shvate besmislenost i štetnost jednokratne plastike i započnu koristiti višekratne proizvode.
Kontakti:
Marko Košak, Zelena akcija, 098/975 2335, marko@zelena-akcija.hr Ivana Kordić, Inicijativa ''Za Zlarin bez plastike'' / Udruga Tatavaka, 098/9474031