Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju 14. srpnja je na adrese poljoprivrednika diljem Hrvatske poslala 208 novih ugovora za nekoliko mjera iz Programa ruralnog razvoja RH 2014.-2020., vrijednosti potpore od gotovo 26 milijuna kuna.
Za operaciju 6.3.1. Potpora razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava poslana su 193 ugovora u vrijednosti 21,5 milijuna kuna, pri čemu je svakom poljoprivredniku odobreno 15.000 eura u kunskoj protuvrijednosti. Riječ je o poljoprivrednicima čija su gospodarstva ekonomske veličine od 2.000 eura do 7.999 eura, a koji će taj novac iskoristiti za ulaganja u razne aktivnosti na svojim OPG-ovima. Naime, pomoću odobrenih sredstava u okviru ove operacije financira se kupnja domaćih životinja, višegodišnjeg bilja, sjemena i sadnog materijala, gradnja i opremanje prostora, kupnja ili zakup poljoprivrednog zemljišta, poljoprivredne mehanizacije, strojeva i opreme te podizanje višegodišnjih nasada, a mogu se izgraditi i opremiti objekti za prodaju i prezentaciju vlastitih poljoprivrednih proizvoda. Od početka provedbe Programa ruralnog razvoja RH korisnici su pokazali najveći interes upravo za ovaj tip operacije, a ukupno je zaprimljeno 6.013 prijava. Početna alokacija u iznosu od 279 milijuna kuna, predviđena za financiranje projekata pristiglih na natječaj, povećana je na 474,3 milijuna kuna, čime se može financirati 4.261 projekt.
Za operacije 8.5.2. Uspostava i uređenje poučnih staza, vidikovaca i ostale manje infrastrukture poslana su 3 ugovora vrijedna 1.4 milijuna kuna, zahvaljujući kojima će korisnici izgraditi poučne staze, male rekreacijske objekte, vidikovce, skloništa te postaviti informativne ploče, a sve u svrhu javne dobrobiti i rekreacijske vrijednosti šuma te povećanja svijesti javnosti o važnosti očuvanja i održivog upravljanja šumskim ekosustavima, kao i očuvanja i poboljšanja biološke raznolikosti. Do sada je na drugom natječaju za ovu operaciju ugovoreno 86 projekata, vrijednih više od 56 milijuna kuna.
Novih 8 ugovora u vrijednosti od gotovo 1,9 milijuna kuna poslano je i za operaciju 4.1.1. Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava u sektoru tovnog govedarstva. Do sada su ugovorena 2 projekata u vrijednosti od gotovo 555 000 kuna. Ugovorena su i 4 projekta s korisnicima operacije 7.4.1. Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu koja se provode putem lokalnih razvojnih strategija odabranih LAG-ova unutar podmjere 19.2., vrijedna više od milijun kuna.
NEDOSTACI PLASIRANE INFORMACIJE!
ZAŠTO U INFORMACIJI SVE RELEVANTNO OSTAJE NE NAVEDENO?
Ova informacija iz Ministarstva poljoprivrede nije dobro napisana, iz razloga što je napisana površno,
tako da čitatelju izaziva pomisao na NE vjerodostojnost. Iznesene su samo zadnje činjenice o količini novca. No NE vjerodostojnosti u prilog ide način plasiranja informacije. Razlozi su slijedeći:
Navode se golemi iznosi novca, a u tekstu ni uz jednu spomenutu mjeru, odnosno operaciju, nije navedeno kada je taj Natječaj raspisan i kada je završen, jer ti natječaji nisu bili ove godine.
Uz isticanje informacije o količini novca ne navodi se KADA i u kom vremenskom razdoblju će biti isplata tih sredstava poljoprivrednicima koji imaju poljoprivredna gospodarstva male ekonomske veličine.
U tekstu se također ne navodi da su ta za poljoprivredu financijska sredstva, sredstva iz Europske unije.
Samo za one koji se kontinuirano bave informacijom navod „Programa ruralnog razvoja RH 2014.-2020.“ je sinonim za novac iz EU. Sakriveno od informacije je i to da li ukupnu sumu novca daje EU ili 75, ili 85 posto, a ostali novac ide iz državnog proračuna RH ? Zašto to nije jasno napisano
Suma od oko 26 milijuna kuna je informacija izrečena riječju „gotovo“. U tekstu suma isplate treba biti decidirano u dinar navedana bar jednom, a tek onda je moguće služiti se izrazom „gotovo“.
U velikom ministarstvu kakvo je Ministarstvo poljoprivrede u kome ima veoma mnogo informacija bilo bi potrebno raditi točno radi vjerodostojnosti informacije! U protivnom, lako je u tumačenju korisnika otići u dezinformaciju.
Da li je nekome u Ministarstvu poljoprivrede cilj netočna informacija, ili informacije koje će izazivati polemike među poljoprivrednicima?