Glenn Miller je bio čuveni vođa orkestra u doba jazza i swinga 30tih i 40tih godina. U razdoblju između 1939. i 1943. godine imao je čitav niz američkih No. 1 hitova, ukupno 23, po čemu je uspješniji od Presley-a i Beatlesa, ali manje uspješan od Paul Whiteman Orchestra. I danas je 'živ' orkestar koji nastavlja tradiciju Glenna Millera, koji je za sobom ostavio nezaboravne melodije. Prisjetimo se dobro poznatih melodija „In the Mood“, „Moonlight Serenade“, Pennsylvania 6-5000“, Chattanooga Choo Choo“, „Elmer's Tune“ ili „Little Brown Jug“.
Millerova „In the Mood“ bila je izvedena na otvorenju Dubrovačkih ljetnih igara, i možda je netko među publikom prigovorio da bi bilo primjerenije izvesti „nešto domaće“. Međutim, takvi će vjerojatno zanijemiti od iznenađenja kad im kažem da je Glenn Miller u svojoj novoj inkarnaciji jedan Hrvat – vođa sastava Parni Valjak, Husein Hasanefendić! Sa dužom kosom i bez naočala malo ga je teško prepoznati, vjerujem. Ako želite uspoređivati slike, uzmite sliku mladog Husa koji se smije, te odgovarajuću sliku Millera, tj. na kojoj se smije i primijetiti ćete sličnost.
Svoju je karijeru Miller započeo 20tih godina, u bendu Ben-a Pollack-a. Krajem 20tih on je započeo sa skldanjem vlastitih kompozicija. Početkom 30tih godina sudjelovao je u nekoliko predstava na Broadwayu, Tijekom 30tih godina Millerov uspon bio je spor, surađivao je u nekoliko orkestara, ali je uvidio da mora iznaći svoj vlastiti stil, ukoliko želi postići stvarni uspjeh. To je uspio tako da je uveo jedinstveni sound, sa klarinetom i tenor saksofonom koji sviraju unisono, te tri druga saksofona, s kojima sviraju harmonične linije unutar iste oktave.
Ovaj novi stil omogućio je distinkciju, u odnosu na druge orkestre. Taj se novi stil sviranja dopao publici, te je 1939. godine njegov bend postao najslušaniji orkestar u SAD. Do 50 posto melodija slušanih na juke-box-ovima bile su Millerove. Kada je rat započeo, Miller se bioi dobrovoljno javio, i formirao je svoj vojni orkestar. U prosincu 1944. njegov je avion nestao, u pokušaju preleta kanala La Manche.
Kao što je rečeno Glenn Miller, se, kao i drugi slavni glazbenici iz jazz i swing ere inkarnirao u Hrvatskoj, a također i drugi članovi Parnog Valjka, koji su vjerojatno bili u prošlom životu članovi njegovog orkestra. Aki Rahimovski, pjevač Parnog Valjka, u prošlom životu nije bio član Millerovog orkestra. Ipak, kao američki pjevač Eddy Cantor imao je nekoliko hitova na vrhu američke top ljestvice u 20tim godinama („No, No, Nora“ (1923), „Makin' Whoopee“(1929). Tokom 20tih godina je nastupao na Broadway-u, pa sam ga u prošlom životu morao znati, barem iz viđenja. Osim što je nastupao na predstavama, također je pisao songove, te bio ko-producent. Nastupao je i na filmu, kao glumac, većinom u kratkim filmovima, i komedijama, te na televiziji.
Post je objavljen 15.07.2020. u 12:49 sati.