EU modernizira način na koji se oporezuju proizvodi koji sadržavaju alkohol radi smanjenja poremećaja prisutnih na jedinstvenom tržištu.
Veleposlanici i veleposlanice država članica pri EU-u su 24.lipnja privremeno potvrdili ažuriranje pravila o trošarinama na alkohol u EU-u, koje još treba potvrditi Vijeće. Očekuje se da će se ažuriranim pravilima o strukturama trošarina ponajviše poboljšati poslovno okruženje i smanjiti troškovi za male proizvođače alkohola, a pritom će se u obzir uzeti pitanja u vezi sa zdravljem i učinkovitom naplatom poreza.
„Naš zajednički okvir EU-a za oporezivanje alkohola ključan je kako bi se osiguralo da za sve vrijede jednaka pravila. Međutim, tijekom posljednjih 30 godina znatno se izmijenio način na koji proizvodimo i konzumiramo alkohol. Danas ažuriramo naša pravila kako bismo bolje uzeli u obzir najnovija kretanja u industriji alkohola“ - Zdravko Marić, hrvatski potpredsjednik vlade i ministar financija
Trošarine su neizravni porezi na prodaju ili upotrebu određenih proizvoda kao što su alkohol, duhan ili energija. Prihod od tih poreza u cijelosti ide zemlji kojoj se plaćaju. Zemlje EU-a od 1992. imaju uspostavljena zajednička pravila, posebice najniže primjenjive stope trošarine, kako bi se osiguralo da se trošarine primjenjuju na jednak način i na iste proizvode u cijelom EU-u.
Reforma sadržava sljedeće izmjene:
• povećanje praga s 2,8 % vol. na 3,5 % vol. za pivo niže alkoholne jakosti na koje se mogu primjenjivati snižene stope. Tom se izmjenom potrošači potiču da umjesto pića sa višim udjelom alkohola radije biraju pića niže jakosti i tako smanje unos alkohola. Ujedno se potiču pivovare da budu inovativne i stvaraju nove proizvode niže alkoholne jakosti.
• proširenje posebnog režima sniženih stopa trošarina namijenjenog malim proizvođačima piva i etilnog alkohola na proizvođače ostalih fermentiranih pića poput jabukovače
• uspostavu zajedničkog sustava za certifikaciju u EU-u za potvrđivanje statusa samostalnih malih proizvođača, koji bi bio prepoznatljiv u svim zemljama EU-a
• razjašnjavanje uvjeta za oslobođenje od pravila o trošarinama za denaturirani alkohol, koji se, na primjer, upotrebljava u proizvodima za čišćenje.
Vijeće će formalno donijeti nova pravila nakon što pravnici lingvisti izrade završnu verziju direktive, dok će se nacionalno zakonodavstvo za prenošenje te direktive primjenjivati od 1. siječnja 2022.
Internetska stranica Komisije o trošarinama na alkohol;
POVEĆANA POTPORA POLJOPRIVREDNICIMA EU POGOĐENIMA KRIZOM COVID-19
Vijeće donosi izvanredne mjere:Priopćenje Vijeća EU
Vijeće EU usvojilo je 24. lipnja Uredbu kojom se državama članicama omogućuje, kao iznimna mjera do 7 000 EUR poljoprivrednicima i do 50 000 EUR malim i srednjim poduzećima (MSP-ima) koja su aktivna u preradi, marketingu ili razvoju poljoprivrednih proizvoda ili pamuk, osim ribarskih proizvoda. Cilj je iskoristiti raspoloživa sredstva u okviru postojećih programa ruralnog razvoja radi pružanja potpore poljoprivrednicima i malim i srednjim poduzećima koje je najteže pogođena krizom COVID-19 te riješiti probleme likvidnosti i novčanog toka koji proizlaze iz zatvaranja trgovina, tržnica i restorana ,
„Kriza COVID-19 veliki je test za solidarnost s EU-om. Danas usvojen zakon pomoći će mnogim poljoprivrednicima i malim tvrtkama da nastave s radom. Važno je također naglasiti brzi odgovor i Vijeća i Europskog parlamenta koji su pristali hitno odobriti ovo zakonodavstvo, osiguravajući potporu jednom od sektora koji je najteže pogođenom pandemijom.“- Marija Vučković, ministrica poljoprivrede Hrvatske.
Uredbom se omogućuje državama članicama da identificiraju korisnike i prilagode iznos plaćanja definirajući objektivne i nediskriminatorne uvjete prihvatljivosti i eventualne kriterije odabira.
U slučaju poljoprivrednika, takvi kriteriji mogu obuhvaćati:
proizvodni sektor
vrstU uzgoja
poljoprivrednu strukturu
vrstu marketing proizvoda
broj sezonskih radnika
U slučaju malih i srednjih poduzeća, kriteriji mogu uključivati:
sektore
vrste aktivnosti
vrstu regije
Potpora bi trebala biti ograničena na maksimalno 2% ukupnog doprinosa programima za ruralni razvoj iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EAFRD). Isplate se trebaju izvršiti do 30. lipnja 2021. na temelju zahtjeva za podršku odobrenih do 31. prosinca 2020. godine.
Uredba je donesena pismenim postupkom.
Pozadina
Usvojena uredba mijenja Uredbu (EU) 1305/2013 o potpori ruralnom razvoju od strane Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EAFRD). Komisija je svoj prijedlog usvojila 30. travnja 2020. Europski parlament glasao je za izmjenu Uredbe 19. lipnja 2020. Nakon današnjeg Vijeća koje je Vijeće usvojilo, uredba će biti objavljena u Službenom listu EU-a i stupit će na snagu isti dan.Uredba o posebnoj mjeri za pružanje izvanredne privremene potpore u okviru Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EAFRD) kao odgovor na epidemiju COVID-19, 22. lipnja 2020