Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

ZAGREBAČKI SASTANAK JE POLITIČKA PODRŠKA SUSJEDNIM ZEMLJAMA


PLENKOVIĆ SE ZALAŽE ZA ULAZAK ZEMALJA BALKANA U EU

Zagrebački sastanak "Zagreb Summit" na vrhu država članica Europske unije i zemalja jugoistoka Europe, održan je 6. svibnja na inicijativu premijera Hrvatske Andreja Plenkovića, zemlje, koja je predsjedateljica Vijeća EU do kraja lipnja ove godine.


Sastanak "Zagreb Summit" internet video vezom

Zbog pandemije korona virusa sastanak je održan video vezom.Sastanku „Zagreb summitu „je video vezom prisustvovala predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, predsjednik Europskoga vijeća Charles Michel, predsjednik Europskog parlamenta David Sassoli te potpredsjednik Komisije i visoki predstavnik Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josep Borell.Na isti su način sastanku u Zagrebu prisustvovali čelnici 27 država članica EU i šest država jugoistoka Europe te međunarodnih financijskih institucija
"Europska unija stoji spremna podržati reformske i europske napore svih nama susjednih zemalja, ne samo u kontekstu pregovora o pristupanju koje već vode Crna Gora i Srbija, ne samo u kontekstu vrlo važne odluke Europskoga vijeća u ožujku, kada je zahvaljujući diplomatsko-političkom angažmanu Hrvatske, a i drugih naših prijatelja i partnera, konačno donesena odluka o otvaranju pregovora o pristupanju sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, nego i poruka koja ide prema Bosni i Hercegovini, za Hrvatsku posebno bitnoj zemlji kojoj želimo pomoći u europskom putu i reformskim naporima, gdje želimo da se osiguraju jednaka prava za sva tri konstitutivna naroda, osobito u pogledu njihove legitimne zastupljenosti u institucijama. Također, želimo podržati i razgovore koji se vode između Srbije i Kosova", istaknuo je Plenković.

Rekao je također i to da Europska unija financijski podržava svih šest zemalja u borbi protiv COVID-a 19 te priprema veliki paket ekonomske pomoći koji će pratiti i redovita izvješća o napretku ovih zemalja.

"Smatramo da smo, nakon Zagrebačkog sastanka od prije 20 godina, ovim sastankom ove godine poslali važnu poruku koja se odnosi i na naše susjede i na politiku proširenja i na konkretna postignuća koja će ostati svojevrsna ostavština hrvatskoga predsjedanja, a to je izmijenjena metodologija pregovora o pristupanju", rekao je premijer Plenković.
Istaknuo je, da je taj sastanak u pogledu razine, političkog značaja i artikuliranja strateških vanjskopolitičkih interesa Hrvatske i pozicioniranja na razini Europske unije, najbitniji događaj. Premijer je kazao da je ovim sastankom poslana vrlo snažna politička podrška našim susjednim zemljama na njihovom putu prema Europskoj uniji.



Premijer Vlade Rrpublike Hrvatske koja predsjeda Vijećem EU - Andrej Plenković.

Predsjednik Vlade rekao je da su teme razgovora bile podrška i zajednička borba protiv COVID-a 19, kao i najava ekonomskog paketa koji će Europska komisija uskoro prezentirati za države jugoistoka Europe.
Andrej Planković istaknuo je da je uz velike političke i diplomatske napore, donesena politička odluka o otvaranju pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, a između toga još je dogovorena promjena metodologije pregovora o proširenju.
„Prema tome, ova tema u kontekstu predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem Europske unije u cijelosti je uspješna priča i vjerujemo da će upravo ovaj sastanak na vrhu i te odluke biti svojevrsna politička ostavština rotirajućeg predsjedanja Vijećem Europske unije, „rekao je predsjednik Vlade RH. U razgovoru s novinarima predsjednik Vlade je naglasio da su se svi čelnici država jugoistočne Europe usuglasili sa Zagrebačkom deklaracijom i prihvatili je jednako kao i 27 članica EU. ''To je glavna politička poruka'', naglasio je.
Vezano uz europski put BiH, premijer je i na sastanku Europske pučke stranke i na Zagrebačkom summitu - kazao kako Hrvatska posebno želi pomoći Bosni i Hercegovini.
''S obzirom na povijesne veze, geografsku blizinu i međuovisnost dvije zemlje nama je u interesu da BiH što skorije stekne status države-kandidata za članstvo. Želimo pomoći i gospodarskim i političkim reformama i to ćemo sigurno činiti kao što smo činili do sada.''Naglasio je kako Hrvatska želi da ravnopravnost sva tri konstitutivna naroda bude u praksi onakva kakva bi trebala biti temeljem Ustava BiH.

Radi boljeg razumijervanja pojašnjenje da na sastanku političkih čelnika Europe "Zagreb Summit" kao i u Deklaraciji sastanka nije upotrebljavana riječ - p r o š i r e nj e - već riječ - europska perspektiva. (mzz)




Post je objavljen 08.05.2020. u 03:10 sati.