Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

EUROPSKA INVESTICIJSKA BANKA FINANCIJSKI PODUPIRE ZEMLJE ZAPADNOG BALKANA



ZA COVID -19 EU DOPRINOSI PREKO EIB - 1,7 MILIJARDI EURA


Prenosim i objavljujem novinarski tekst sa web stranice Europske Investicijske Banke pod originalnim naslovom
EIB Group to contribute €1.7 billion to the EU`s Covid-19 response package for the Western Balkans , koji je objavljen 6. svibnja 2020.u kome se navodi kako je EIB Group angažirana na pružanju financijske pomoći zemljama Zapadnog Balkana i u potrebama COVID-19 pandemije, i izvan toga, a što je najavila Europska Komisija, po svojoj odluci od 29.travnja ove godine.






Doprinos EU banke dio je paketa podrške EU za zapadni Balkan u vrijednosti od 3,3 milijarde eura
Da bi osigurao dugoročnu podršku, EIB gradi niz projekata u vrijednosti od 2,3 milijarde eura
Neposredna podrška dostupna regionalnim zdravstvenim sustavima i malim i srednjim poduzećima

Grupa Europske investicijske banke (EIB) osigurat će 1,7 milijardi eura za podršku socijalnom i ekonomskom oporavku zapadnog Balkana od pandemije COVID-19. To je dio paketa financijske potpore za regiju u iznosu od 3,3 milijarde eura, koji je 29. travnja najavila Europska komisija, i prati napore Team Europe za podršku zapadnom Balkanu.
Nacionalni zdravstveni sektori i mala i srednja poduzeća u regiji bit će neposredni korisnici EU-ovog paketa podrške, koji je također osmišljen kako bi ojačao nacionalni bankarski sektor i pružio tehničku pomoć za realizaciju razvojnih projekata i potaknuo prijeko potrebna ulaganja.
Kako bi se olakšali zdravstveni, socijalni i ekonomski učinci pandemije, EIB će osigurati novo financiranje i ubrzati potpisivanje i isplate odobrenih zajmova klijentima privatnog i javnog sektora na zapadnom Balkanu, s tim da je oko 600 milijuna eura namijenjeno privatnom sektoru.

Werner Hoyer, predsjednik EIB-a, rekao je: „Unatoč ogromnim izazovima koje je stvorila kriza COVID-19 unutar same EU, Unija je pokazala svoju nepokolebljivu potporu svojim partnerskim zemljama i predanost međunarodnoj suradnji i koordinaciji. Ogromne potrebe u regiji mogu se riješiti samo timskim naporima, a EIB se nada da će doprinijeti Investicijskom okviru za zapadni Balkan i budućem ekonomskom i investicijskom planu. Olivér Várhelyi, povjerenik EU za susjedstvo i proširenje, rekao je: „U našem odgovoru na pandemiju COVID-19 tretirali smo Zapadni Balkan kao povlaštene partnere i buduće države članice. S EIB-om smo angažirani na pružanju važnog financijskog paketa za podršku trenutnim potrebama i gospodarskom oporavku i sada smo usredotočeni na ubrzano korištenje ovih sredstava u cijeloj regiji. Ključna je brza isporuka kojoj smo posvećeni. Naš će se rad nastaviti dok pripremamo sveobuhvatni ekonomski i investicijski plan koji će pomoći zapadnom Balkanu u dugoročnom oporavku, pružiti poticaj gospodarstvima i podržati reforme, kad je to potrebno i prema potrebi. "
Skup hitnih mjera EIB-a za zapadni Balkan uključuje:
odobravanje namjenskog novog financiranja s fleksibilnijim uvjetima i proširenim kvalifikacijama za podršku zdravstvenom sektoru te malim i srednjim poduzećima i srednjim kapitalom na koje utječe pandemija;
ubrzanje isplate i potpisivanje postojećih transakcija;
preinačenje postojećih ustanova za podršku zdravstvu i privatnom sektoru;
povećanje dostupnog financiranja EIB-a u okviru „COVID TopUp“;
proširene podobnosti za projekte zdravstvene zaštite i civilne zaštite koje promiče javni sektor u skladu s njihovim utvrđenim nacionalnim strategijama za pandemiju i spremnost u kriznim situacijama.
Razina podrške koju regija zahtijeva je ogromna i zahtijeva suradnju svih aktera, zemalja regije, institucija EU-a, međunarodnih i europskih financijskih institucija i država članica EU-a. EIB grupa posvećena je nastavku dobre suradnje sa svim našim partnerima na zapadnom Balkanu, uključujući platforme poput Investicijskog okvira zapadnog Balkana (WBIF).

Dugoročna predanost zapadnom Balkanu

Povrh ovog paketa za neposrednu podršku, EIB i dalje gradi niz projekata, koji se trenutno procjenjuju na 2,3 milijarde eura, kako bi podržao dugoročni održivi razvoj regije na temelju njegovih mogućnosti da ponudi pristupačno, dugoročno financiranje i tehničku pomoć na zapadnom Balkanu. Između 2008. i 2019. godine, EIB grupa uložila je više od 8 milijardi eura u regionalne ekonomije u svim sektorima, što Grupu čini najvećim međunarodnim zajmodavcem na zapadnom Balkanu.
U skladu s politikom EU i nacionalnim prioritetima, EIB će podržati projekte koji omogućavaju regiji da prijeđu na ekološki prihvatljivu proizvodnju energije, digitalizaciju, bolju povezanost, otvaranje novih radnih mjesta i zapošljavanje mladih, zaštitu okoliša i otpornost na prirodne katastrofe uz istodobno promicanje regionalne suradnje i ekonomske integracije.

Podrška za modernizaciju zdravstvene zaštite

Glavni fokus EU banke u zdravstvenom sektoru je na modernizaciji, restrukturiranju i poboljšanju javnog zdravstvenog sektora na zapadnom Balkanu, s projektima koji promiču pravednost pristupa i poboljšanja u kvaliteti skrbi o pacijentima.
EIB je spremna pružiti financijsku i tehničku pomoć zdravstvenim sustavima zapadnog Balkana kako bi se riješili bilo kakvi nedostaci i ovisnosti, poboljšala bolnička infrastruktura i pretvorila ih u integrirane i otpornije nacionalne zdravstvene sustave.
Banka je razvila solidan cjevovod u ovom sektoru koji se temelji na dosadašnjim ulaganjima, od kojih se nekoliko provodilo uz potporu EU stipendija. To uključuje 200 milijuna eura uloženih u Srbiju za podršku modernizaciji, obnovi i proširenju kliničkih centara u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu. Dodatnih 200 milijuna eura uloženo je u javna istraživanja i razvoj u Srbiji, uključujući nadogradnju postojećih medicinskih istraživačkih ustanova i infrastrukture. U Bosni i Hercegovini Banka je uložila 115 milijuna eura u obnovu Kliničkog centra u Banjoj Luci i izgradnju nove bolnice u Bijeljini. Danas su neke od ovih institucija ključni element reakcije njihove zemlje na pandemiju COVID-19.
Paralelno s tim, EU banka pruža partnerima u regiji tehničku pomoć i iz vlastitih sredstava i kroz bespovratna sredstva EU (npr. Iz WBIF-a) za reformu zdravstvenog sektora u skladu s najboljim standardima i praksama EU-a kao i za daljnje jačanje i izgraditi svoje kapacitete.

Ulaganje u radna mjesta i održivi razvoj na zapadnom Balkanu

Mala i srednja poduzeća ključ su gospodarskog rasta, inovacija, socijalne integracije i stvaranja novih radnih mjesta i zapošljavaju između 60% i 80% aktivnog stanovništva na zapadnom Balkanu.
EIB će odgovoriti na izazove s kojima se susreću regionalna mala i srednja poduzeća zbog pandemije COVID-19. Grupa će povećati svoje financiranje putem svog cjelokupnog spektra proizvoda i usluga dostupnih MSP-u (zajmovi, garancije i savjetodavne usluge). Cilj je riješiti trenutne izazove s kojima su suočena mala i srednja poduzeća kao i zadržati njihovu sposobnost poduzimanja budućih ulaganja i oporavka od trenutne krize. Dio ove potpore pružit će se u okviru Instrumenta za razvoj i inovacije poduzeća i razvoj inovacija zapadnog Balkana (EDIF)
Zajmovi EIB-a za MSP i srednja ograničenja u regiji predstavljaju gotovo polovinu ukupnog pozajmljivanja u regiji do danas. Financiranje EIB-a usmjerava se putem lokalnih financijskih institucija, koje naknadno pozajmljuju ta sredstva malim i srednjim poduzećima. Oni su dosegli oko 28 400 malih i srednjih poduzetnika i podržali više od 200 000 radnih mjesta na regionalnoj razini samo u posljednjem desetljeću.

izvor:https://www.eib.org/en/press/all/2020-111-eib-group-to-contribute-eur1-7-billion-to-the-eu-s-covid-19-response-package-for-the-western-balkans




Post je objavljen 08.05.2020. u 01:06 sati.