Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/oganj

Marketing

KOMEMORACIJE


Čovjek mora odati počast svakoj žrtvi. De im Bog mir Božji.
Uprkos, povremenom nepoštivanju preporuka u borbi protiv corona virusa, podržavam komemoraciju žrtvama u logoru Jasenovac, na kojoj su bili nazočni najviši čelnici vlasti, nekih stranaka i nacionalnih manjina. Pokazali su zajedništvo.
Činjenica je da su u logoru događali ustaški zločini, ali, se mahom skriva da su u njemu od 1945. do 1948.godine ondje zločine činili i komunisti.
Slažem se sa izjavama, s komemoracije, da se to zlo, Drugog svjetskog rata, nikad ne smije ponoviti, ali smije li se ponoviti zlo komunista u poslijeratnom razdoblju? Toga se nitko u Jasenovcu, „slučajno“ nije sjetio osuditi.
Zato se pitam se da li je komemoracija održana samo kao nastavak stogodišnjeg nametanja krimena hrvatskom narodu, iz razloga što se cijelo vrijeme odupire velikosrpskom hegemonizmu.
Naime oduvjek se špekulira sa brojem žrtava. Sad ih je službeno 83 tisuće, za, propale, Jugoslavije komunisti su govorili o 700 hiljada, a patrijarh Srpske pravoslavne crkve, Irinej, kojeg, i za Hrvatsku i za Sloveniju, plaćaju hrvatski porezni obveznici, nameće laži o milijun ubijenih osoba u logoru. Srpska pavoslavna crkva, u funkciji velikosrpskog hegemonizma, širi laži o povijesti hrvata. Nažalost, bez provjere, prihvaćaju ih i naše dosadašnje vlasti i, uz nekoliko iznimaka, naš Kler. Naravno da je i jedna žrtva,ubojica zaslužuje svaku osudu. Ali nije kršćanski lagati u cilju podnipoštvanja jednog čestitog, hrabrog ponosnog i marljivog kršćanskog naroda, kao šo smo mi Hrvati.
Obzirom da se bez argumenata, zbog želje za utrnućem Hrvatskog duha, namjerno, moguće i do pedesetak puta, uvećava broj žrtava u Jasenovcu, zadnje je vrijeme da se, svezom Jasenovca, ustroji nezavisno, intaktno na političke utjecaje, međunarodno povjerenstvo za utvđivanje svih žrtava, uz razčlambu načina stradavanja, smrti zbog bolesti, godina starosti zatočenika, a posebno ubojstva. Pritom uočavam da je stupanj razvoja medicine u ono doba, a posebno u ratnim uvjetima bio na neusporedivo nižoj razini, nego danas. Povjerenstvo treba utvrditi istinu, za razdoblje od otvaranja logora do njegova zatvaranja, 1948., a po nekim prosudbama do 1951.godine.

Zanima me hoće li svi nazočni komemoraciji u Jasenovcu biti i na komemoraciji u Bleiburgu, sinonimu stradanja Hrvatskog naroda, Jazovki, Škabrnji pa i Vukovaru. Ako budu svaka im čast, a ako ne onda je jasno da je komamoracija u Jasenovcu, bila samo novi pokušaj utrnuća hrvatskog, duha, dostojanstva i njegova služenja Bogu i čovjeku.
Branko Smrekar.

U Brdovcu;25.travnja 2020.

Post je objavljen 29.04.2020. u 11:46 sati.