Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/viatrix

Marketing

Torri di Slivia – kule u podzemnom svijetu

Na cesti SP1 (Strada Provinciale 1 del Carso – pokrajinska cesta 1 od krasa), koja povezuje Sistianu i Basovizzu (provincija Trst), nalazi se naselje Aurisina (oko 2000 stanovnika). U naselju, koje je sjedište općine Duino-Aurisina (oko 8500 stanovnika), nalazi se raskršće s cestom SP31 (Strada Provinciale 31 di Slivia – pokrajinska cesta 31 Slivia). Oko 300 metara od raskršća, u pravcu prema naselju Slivia (koje je dobilo ime po slovenskom nazivu za šljivu – sliva), nalazi se polazište prema špilji Torri di Slivia (Kule Slivie).



Iz polazišta smo krenuli s traktorom koji vuče putničku prikolicu (agribus) i nakon, približno, jednog kilometra, asfaltiranom i makadamskom cestom, stigli smo do ulaza u špilju Torri di Slivia.



Špilja je nazvana po impresivnim stalagmitima (kulama), ispred kojih su se našli planinari planinarskog društva Triestini prilikom prve službene ekspedicije 6. siječnja 1885. godine. Zahvaljujući ponoru koji se otvara u plitkoj ponikvi, špilja je poznata od davnina i bila je među prvim istraženim na području tršćanskog krša.



Novi ulaz je probijen zbog lakšeg pristupa špilji na 114 mnv. Silazi se stepeništem od 200 stepenica. Dubina špilje je 101 metar (za posjetitelje 70 metara) na 13 mnv sa završnim 120 metarskim tunelom koji poplavi tijekom visokog vodostaja rijeke Timave. Temperatura u špilji varira od 6 do 9 stupnjeva celzijevih.



Špilja Torri di Slivia bogata je špiljskim ukrasima kao što su stalaktiti, stalagmiti…



Dok smo prolazili između špiljskih ukrasa imao sam osjećaj da smo u podzemnom svijetu patuljaka iz Tolkienovog Međuzemlja.



Nakon što smo uživali u ljepoti špiljskih ukrasa, istim smo stepeništem izašli iz „podzemnog svijeta“.



Karta s lokacijom špilje Torri di Slivia.



Post je objavljen 28.04.2020. u 18:43 sati.