Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/zhb

Marketing

Gradovi i mjesta: Otok Krk: Zanimljivosti i posebnosti otoka


Otok Krk sigurno je jedan od najljepših jadranskih otoka. Na jednom mjestu nudi se netaknuta priroda, predivne vinske i biciklističke staze, mnoštvo uređenih šetnica uz more i unutrašnjosti otoka, planinarske poučne i markirane staze, bogato kulturno naslijeđe, umjetnička baština, galerije, akvarij, ronilački centri, raznovrsne zabavne i sportske aktivnosti na moru, adrenalinski poduhvat na zepline-u, široka lepeza turističko - ugostiteljskih objekata i kristalno čisto more. Na otoku svatko će za sebe naći zabavu, od avanturista i romantičara, do onih željnih klasičnog odmora i lješkarenja na savršenom morskom zraku uz pjesmu zrikavaca. Na mnogim plažama otoka Krka vijore se plave zastave.
Otok Krk bogat je predivnim prirodnim ljepotama i bogatstvom te mnogim povijesno-tradicijskim obilježjima, a meni se to jako sviđa.
Tu svakako treba istaknuti prastaru građevinsku tehniku suhozida, odnosno poseban način slaganja kamena bez ikakva vezivnog materijala. Stoljećima iz nužde Krčani su oslobađali zemlju od kamenja da bi je opet zarobili ograđujući je suhozidom ili gromačama. Tehnikom tradicijske pučke suhozidne gradnje nastali su dojmljivi suhozidi - gromače, mrgari, pokrivene gušterne - bunari i mošuni.
Koncentracija tih suhozidnih izvedbi nalazi se u području dva gorska masiva koji se izdižu sa istočne i zapadne strane bašćanske doline. Vegetacija je oskudna ali ipak dovoljna da se ovce na ovom području mogu puštati na ispašu.

Suhozid (Gromača) - zid od prirodnog kamena koji razdvaja teren ili ograđuje određeni prostor


Mrgari


Mrgari su više prostirne građevine u obliku cvijeta - rožice. Služe za prikupljanje i razvrstavanje ovaca. Pastiri par puta godišnje tjeraju ovce u središnji prostor koji se naziva sala. Nakon toga svaki pastir svoje ovce tjera u mrgariće ( manji prostori oko sale) gdje se vrši brojenje, pregledavanje, striže vuna i slično. Nakon toga ovce se opet puštaju na ispašu u komunade, zajednički općinski pašnjaci ograđeni suhozidima.
Mrgari mogu se naći samo na ovom području a gradili su ih pastiri iz Drage Bašćanske. Ima ih 15, na svakoj visoravni po pet i pet na otoku Prviću.

Pokrivena gušterna (bunar)


Te cisterne izuzetne su po tome što iznad podzemnog spremišta za kišnicu imaju sagrađeno nadzemno suhozidno sklonište s vodopropusnim pokrovom. Sklonište štiti pitku vodu od zagađenja, te joj osigurava prirodno hlađenje zahvaljujući stalnom strujanju zraka kroz suhozid.

Mošuna - suhozidna staja


Mošuna je tradicijsko pokriveno suhozidno sklonište za stoku, uglavnom za ovce. Suhozidna staja je jedna prostorija pravokutnog tlocrt pokrivena biljnim krovom koji leži na drvenoj konstrukciji. Na sredini je otvor za ventilaciju i mogućnost vlaženja (kiša) izmeta da bolje trune u gnoj.

Vela gromača


Najveći otočni primjer pučke arhitekture odnosno suhozidne gradnje je Vela gromača. Nalazi se nedaleko Krasa na najvišem vrhu Općine Dobrinj.

Lokve


Lokve su male slatkovodne oaze u kamenitoj pustinji i predstavljaju bogatstvo krša. Važne su za život ljudi, ovaca i ostalog tamošnjeg živog svijeta. Ovisno o veličini podijeljene su suhozidima koji se sastaju u lokvi te dijele lokvu na više vlasnika. Ujedno usmjeravaju ovce na svoj dio pojila kako ne bi došlo do nekontroliranog prelaska s jednog pašnjaka na drugi. Najveća lokva zove se Vela lokva i nju dijele puntarski i draški pastiri.

Vela Rika (Suha Ričina)


Vela Rika (Suha Ričina) je najveći i jedini stalni vodotok na hrvatskim otocima. Na tom potoku su i jedini otočni slapovi na Jadranu. Izvire iz lokve na istočnoj goleti iznad Vrbnika, zatim teče kroz bašćansku dolinu i naselja te se kod Baške ulijeva more.

Mjesečev plato - kamena golet


Mjesečev plato ili golet nalazi na istočnom gorskom masivu i predstavlja iznimni krajolik. To je područje raznovrsnih oblika kršnog reljefa i kamenja poput kamene pustinje i izgledom podsjeća na površinu Mjeseca. Vegetacija je siromašna no između kamenja ima dovoljno trave za stada ovaca koje su ovdje na paši.
Sa Mjesečeva platoa i vrhova zapadnog gorskog masiva od kojih je Obzova najviši pruža se pogled na otok Krk, Rab, čitav Kvarnerić, Riječki zaljev i okolne planine na kopnu.




Vela i Mala Luka


Vela i Mala Luka su bajkovite plaže nedaleko Baške. Do njih može se doči planinskim stazama koje vode preko južnog dijela istočne kamene goleti ili pak morskim putem.
Otok Krk zahvaljujući velikoj razvedenosti svoje obale ima mnoštvo većih ili manjih uvala, zaljeva i draga. Interesantan je manji zaljev Bracola na jugozapadnom dijelu otoka koji je nevidljiv sa morske strane jer ga sakriva dio obale oblikovan u obliku slova L.Taj zaljev zaštićen je od svih vjetrova koji pušu na tom području.



Teško je naći tako malen prostor s toliko bogatom i zanimljivom poviješću koji bi bio nalik otoku Krku. Na tlu Hrvatske ga zacijelo nema. Da je taj otok s povijesnog i raznih drugih znanstvenih gledišta (geografskog, etnografskog, crkveno-religioznog, folklornog i drugih) višestruko zanimljiv dokaz je brojna literatura. Riječ je o golemoj građi fascinantnoj za jedno takvo manje područje. Ona nije dragocjena samo za otok Krk nego za cjelokupnu hrvatsku kulturu i kulturnu baštinu. Otok Krk prava je kvarnerska ljepotica koja oduševljava sve svoje posjetitelje. Otok je jedinstveno turističko odredište do kojeg se brzo stiže iz svih smjerova i valja ga posjetiti. Ja mogu samo dodati da je stvarno Otok od zlata .


mah mah mah mah mah mah mah mah mah mah mah mah mah










Post je objavljen 14.04.2020. u 15:30 sati.