Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

PROGRAM ZA ZAPOSLENOST I RAZINU PRIMARNE PROIZVODNJE


ZAJEDNIČKO ZA SVE – NE SMANJENJE VEĆ POVEĆANJE
POVRŠINE, KOLIČINE I BROJA U SEKTORU PROIZVODNJE





Radi se o PROGRAMU POTPORE PRIMARNIM POLJOPRIVREDNIM PROIZVOĐAČIMA U SEKTORU BILJNE PROIZVODNJE I SEKTORU STOČARSTVA U 2020. GODINI koje je Ministarstvo poljoprivrede priopćenjem o Programu objavilo 9. travnja.

Donosi se na temelju članka 39. Zakona o poljoprivredi NN. broj 118/18. Program obuhvaća podsektore biljne proizvodnje: voće i povrće, cvijeća, sektora sjemena, kao i proizvodnje biljnog reprodukcijskog materijala.
Stočarski podsektori su: govedarstvo, svinjogojstvo, konjogojstvo, ovčarstvo, kozarstvo i peradarstvo I sektor biljne kao i stočarske proizvodnje Ministarstvo gospodarstva provodi radi osiguravanja kontinuirane opskrbe stanovništva hranom i potpore primarnim proizvođačima uslijed usporavanja gospodarskih aktivnosti uzrokovanih pandemijom virusa COVID-19. Program se provodi u tijeku 2020. godine.

Izvor:Ministarstvo poljoprivrede

CILJ OVOG PROGRAMA je održati zaposlenost i postojeću razinu proizvodnje na malim poljoprivrednim gospodarstvima
Zajedničko svima korisnicima financijskog Programa koji iznosi 53 milijuna kuna je da nitko od korisnika ne smije smanjivati ni površinu ni količinu za koju je dobio potporu ni broj konja, ni grla, ni krmača, ni broj jaja, ni broj nesilica, ni peradi za klanje, ni broj krava dojilja ni broj koza i ovaca tijekom 2020. i 2021. dok Program traje. Korisnik Programa ima obvezu površinu, količinu ili broj u sektoru za koji je financiran, ima obvezu povećavati.



Potpora iz Programa dodjeljuje se u skladu s Uredbom Komisije (EZ) br. 1408/2013 od 18. prosinca 2013. o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na potpore de minimis u poljoprivrednom sektoru (SL L 352, 24. prosinca 2013.) kako je izmijenjena Uredbom Komisije (EU) 2019/316 od 21. veljače 2019. o izmjeni Uredbe (EU) br. 1408/2013 o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na potpore de minimis u poljoprivrednom sektoru (SL L 51I, 22.2.2019.) (u daljnjem tekstu: Uredba Komisije (EZ) br. 1408/2013). Program potpore pogledati detaljnije na linku

https://poljoprivreda.gov.hr/UserDocsImages/dokumenti/poljoprivredna_politika
/drzavne_potpore/Program_potpore_primarnim_poljo_proizvodjacima2020.pdf



POTPORA ZA PROIZVODNJU VOĆA
Potpora se dodjeljuje proizvođačima voća za površine pod nasadima voćnih vrsta: jabuka, kruška, breskva, nektarina, šljiva, marelica, trešnja, višnja, mandarina, naranči, limun, smokva, jagoda, aronija, borovnica, kupina i malina. Površine prihvatljive za potporu po jednoj voćnoj vrsti iznosi 0,5ha, a maksimalna površina za potporu iznosi 5 hektara

POTPORA ZA PROIZVODNJU POVRĆA
Potpora se dodjeljuje proizvođačima za površine u zaštićenim prostorima i na površinama oranica pod sljedećim povrtnim vrstama: rajčica, paprika, kupus, mrkva, luk, češnjak, krastavci - kornišoni, tikvica, grah, šparoge, grašak, salata, blitva, špinat, cikla, celer, krumpir, dinja i lubenica.



Fotka:m.zouhar zec /2017. Istra/

Minimalna površina po jednoj povrtnoj vrsti prihvatljiva za potporu iznosi: - 0,05 hektara za površine zaštićenih prostora, te 0,5 ha površine na oranicama. Maksimalna površina nasada iznosi 5 hektara.

CVIJEĆE
Minimalna površina pod jednom vrstom cvijeća prihvatljiva za potporu iznosi: - 0,05 ha za površine zaštićenih prostora, te 0,5 ha za površine na oranici . Maksimalna površina za financije iz Programa je 5 hektara.

REPRODUKCIJSKI MATERIJAL
Minimalna površina pod jednom vrstom poljoprivredno reprodukcijskog materijala za potporu iznosi - 0,05 ha na površini zaštićenih prostora, te 0,5 ha za površine na oranicama. Maksimalna površina za potporu iznosi 5 ha. Korisnici potpora za Mjeru 1 – voća , Mjeru 2 -povrća., Mjeru 3 - cvijeća i Mjeru 4- proizvodnju poljoprivrednog reprodukcijskog materijala iz ovoga Programa su poljoprivredna gospodarstva koja ispunjavaju sljedeće uvjete: 1. upisana su u Upisnik poljoprivrednika, 2. pripadaju kategoriji mikro poduzeća u skladu s Preporukom Komisije 2003/361/EZ (SL EU 124, od 20. svibnja 2003.), 3. imaju evidentirane poljoprivredne površine u ARKOD sustavu.

KRAVE DOJILJE I MLIJEČNE KRAVE
Iznos potpore u okviru ovog programa odnosi se na do 30 prihvatljivih grla u zahtjevu podnesenom za PVP za krave dojilje u 2019. godini. Agencija za plaćanja obavlja isplatu potpore korisnicima. Jedinični iznos ostvarene potpore po grlu određuje se proporcionalnom raspodjelom predviđenog financijskog.

SVINJOGOJSTVO
Iznos potpore u okviru Programa odnosi se na do 50 prihvatljivih krmača, a sukladno stanju u JRDŽ na dan 1.3.2020. godine. Jedinični iznos potpore po grlu određuje se proporcionalnom raspodjelom predviđenog financijskog iznosa prema broju prihvatljivih grla za koje se ostvaruje pravo potpore u Programu

POTPORA U SEKTORU KONJOGOJSTVA
Cilj financijske potpore je održavanje postojeće razine dohodovnosti uzgoja konja izvornih pasmina i to hrvatskog hladnokrvnjaka, hrvatskog posavca i međimurskog konja, zbog usporavanja gospodarskih aktivnosti uzrokovanih pandemijom virusa COVID-19. Grla za potporu u ovom Programu su ženska grla u dobi od 18 do 36 mjeseci starosti. Veliki dio uzgojene ždrebadi spomenutih pasmina plasiraju se izvozom na tržište Italije. Uzgajivači će zbog nemogućnosti prodaje uzgojenih grla kroz izvoz smanjiti matična stada kobila ili će donijeti odluku o nepripuštanju kobila do stvaranja boljih tržišnih uvjeta. Zato je cilj potpore održavanje postojeće razine dohodovnosti uzgoja konja izvornih pasmina hrvatski hladnokrvnjak, hrvatski posavac i međimurski konj.

OVCE I KOZE
Iznos potpore u okviru ovog programa odnosi se na do 50 prihvatljivih grla u zahtjevu podnesenom za ovce i koze u 2019. godini. Agencija za plaćanja obavlja isplatu potpore korisnicima.

KONZUMNA JAJA I MESO PERADI
Iznos potpore u okviru programa nesilica odnosi se na do 20.000 kokoši nesilica u farmama koje su registrirane u Upisniku farmi kokoši nesilica. Iznos potpore će se raspodijeliti razmjerno prema broju kljunova koji zadovoljavaju uvjete za ostvarivanje potpore.

Iznos potpore u okviru programa piletine odnosi se na do 100.000 kljunova peradi dostavljenih na klanje u 2019. godini. Iznos potpore utvrđuje se razmjerno broju kljunova peradi dostavljenih na klanje tijekom 2019. godine. (mzz)


Post je objavljen 13.04.2020. u 20:00 sati.