KORONA KRIZOM TREBA UPRAVLJATI I PRIVODITI JE KRAJU
KORONA VIRUS NE SMIJE UNIŠTITI
HRVATSKO GOSPODARSTVO!
Zašto u ljekarnama ne samo u Zagrebu već u Hrvatskoj još uvjek, dakle nakon više od mjesec dana otkako je u Hrvatskoj zabilježen prvi slučaj korona virusa , a bilo je to 25. veljače, nije moguče kupiti medicinsku masku koja štiti i prekriva nosi i usta, kao ni jednokratne gumene rukavice koje su zaštita od zaraze? Zar hrvatski zdrastveni sustav I Vlada RH nisu u mogućnosti u jeku epidemije osigurati za hrvatske građane toliko maski koliko je građanima potrebno? Javnost je informirana da je u kratkom proteklom vremenu bilo više donatora opreme kao i materijala potrebnih za zaštitu od korona virusa. Zašto je sve zadržano u medicinskom sustavu izvan dohvata kupnje hrvatskih građana? To nije moralno ni ljudski prema ljudima koji imaju potrebu zaštiti se.
Maske i jednokratne rukavice potrebne su onima koji izlaze iz kuće i stana, koji odlaze u nabavu, banku, poštu. Kako je moguće da u epidemiji, odnosno globalnoj pandemiji, koja se širi kapljičnim putem, u kojoj su iznimno važni usta i nos, u Hrvatskoj još uvijek nije dostupna svim stanovnicima zaštitna maska? Zašto su članovi Nacionalnog stožera Civilne zaštite u posljednjih nekoliko dana na press konferencijama bez maski, a prije su se pred kamerama pojavljivali s maskom? Zašto u periodu od 35 dana Stožer na taj način mijenja svoj stav ? Dr. Capak je grafički izradio slijed postupaka s namjerom zaštite prilikom izlaska iz kuće i tu prikazao masku kao potrebnu. Zašto maska u ovoj epidemiji postaje privilegija za one koji su uspjeli do nje doći preko tvrtke, privatnim poznanstvom ili na koji treći način. Tvrdnja da u bolesti koja se širi kapljičnim putem maska nije potrebna je notorna laž.Nos I usta koja su izvor sitnih kapljica, u korona virus zarazi ne mogu ostati otkriveni. Što o maski misli Svjetska zdrastvena organizacija, njezin predsjednik, tajnik I administracija je potpuno irelevantno za one koji se od bolesti, odnosno zaraze koronavirusa kapljičnim putem žele sačuvati . Retorika je jedno, a činjenice nešto sasvim drugo.
MALA SMRTNOST I BLAGI SIMPTOMI
Postavlja se sve češće pitanje u javnosti zašto u Italiji i Španjolskoj ima vrlo mnogo umrlih od zaraze korona virusom? Dnevno u te dvije zemlje u periodu od 24 sata umre više stotina oboljelih. Radi li se o istom virusu?. Radi li se o različitim sastavima esencijalnih ljudskih tvari u različitim dijelovima Europe na koje virus ima različito djelovanje? O čemu se točno radi posao je znanstvenika . No činjenica je da Hrvatska do sada na 867 zaraženih korona virusom koliko ih je registrirano 31. 3. Samo je šest oboljelih umrlo i to su bile osobe koje su prethodno bolovale od različitih bolesti, I bile su u dobi iznad 50 godina života. Niska stopa smrtnosti I blagi I blaži simptomi oboljelih, o čemu je redovno izvještavao stožer, u Hrvatskoj je činjenica i mjerilo snage epidemije korona virusa koji je zabilježen. Četrdesetak djece i mladih osoba do 21 godinu imaju, objavljeno je, blage simptome bolesti izazvane korona virusom. Mala smrtnost i blagi simptomi kod mladih osoba, ali I onih srednje dobi, mjerilo su kojim se i Vlada RH i Civilni stožeš treba rukovoditi kada se raspravlja i razmišlja o dužini trajanja krize izazvane korona virusom. Korona virus uništava ekonomski sustav Hrvatske, otežava obrazovanje, djeluje negativno na rad tvrtki, nameće nezaposlenost. Noi predispozije koje proizlaze iz pogleda na broj umrlih i snagu bolesti šalju drugu poruku . Naime
posljednje činjenice navode na zaključk da ne treba vjerovati da nitko nezna do kada će kriza trajati, već u Hrvatskoj korona krizom treba upravljati. Dakle kriza će trajati do kada Vlada odluči. Prikladno bi bilo korona krizu privoditi kraju. Zato bi za Uskrs trebalo otvoriti crkve za javno služenje misa, otvarati tvrtke već ovoga tjedna, a svima do 50 godina omogućiti da rade i redovno zarađuju.
Iza svetkovine Uskrsa djecu, srednjoškolce I studente bi trebalo redovno uputiti na nastavu. I djeci i studentima trebale bi biti dostupne maske i na nastavi i privatno. Istovremeno prehrana djece u školi trebala bi biti pojačana i zdrava, sa proizvadima s OPG-a, ( sir, med, slanina, voće, a u vrtićima koji kuhaju i povrće) u čijem otkupu treba sudjelovati I pomoći državna blagajna.
Nacija je dovoljno naučila o ponašanju u zarazi korona virusom. Egida Ostanite doma mora postati dio povijesti, a iz kuće u redovan život treba krenuti s uputama o redovnom životu i čuvanju zdravlja. Margareta Zouhar Zec