RASPARAVA ZA INFORMACIJU O STANJU U POLJOPRIVREDI U RH
U ZAGREBU JAVNA RASPRAVA ZA STRATEGIJU
ZAJEDNIČKE POLJOPRIVREDNE POLITIKE EU
U Europskoj kući u Zagrebu održana je u petak 6.ožujka rasprava pred pedesetak pozvanih poljoprivrednika i osoba koji poljoprivredu prate kroz znanstvenu razinu na temu nacrta „Zajednička poljoprivredna politika u okviru europskog Zelenog plana“ Organizator je bio Hrvatska poljoprivredna komora s njenim predsjednikom Mladenom Jakopovićem, bili su tu i govorili predsjednik saborskog odbora za poljoprivredu Slaven Dobrović, Ruža Tomašić zastupnica u EU parlamentu, Anita Sever - Koren, Bruno Chauvin. Jer dolaskom novog sastava europske komisije,i predsjednice Komisije Ursule von der Leyen u zajedničkoj poljoprivrednoj politici predviđeno je da se dogode velike promjene. A te promjene treba usuglasiti na terenu, a onda ih staviti u financijski okvir. Predsjednica fon der Leyen želi Zelenu Europu, točnije, smanjenje stakleničkih plinova kojeproizvodi industrija, želi manje pesticida, više zdrave hrane, što globalno znači – poljoprivredna proizvodnja mora doživjeti mnoge modifikacije. Poljoprivreda, koja je zbog različitih proizvodnji vrlo kompleksna zahtijeva sveobuhvatne razgovore i diskusije.
S tim u vezi načelnik odjela u glavnoj upravi za poljoprivredu i ruralni razvoj Europske komisije Bruno Chauvin rekao je u Zagrebu da će prema sadašnjim podacima poljoprivredna strategija imati za cilj smanjiti količinu korištenja pesticida, antibiotika i gnojiva, jačanje ekološke poljoprivrede, jačanje održivosti proizvodnje hrane, uključujući preradu, smanjenje otpada, borba protiv prijevara s hranom, jačanje održive proizvodnje hrane za životinje, smanjenje količine ambalažnog materijala, smanjenje količine soli, šećera i masti u hrani, uvođenje obveznog označavanja prehrambenih proizvoda kroz uvođenje naljepnica za hranu gdje će se navoditi zemlja porijekla određenih namirnica posebno mlijeka, mliječnih proizvoda i mesa do trgovinskih sporazuma koji će morati odražavati proizvodne zahtjeve EU. Komisija još uvijek ne govori o eksplicitnom smanjenju konzumacije mesa, ali izražava svoju potporu konzumiranju povrća, voća, mahunarki, žitarica i ribe a također nije predvidjela uvođenje označavanja dobrobiti životinja koje podržavaju Francuska, Španjolska i Njemačka. Upravo putem rasprava prikupljati će se moguće, dodatne relevantne činjenice i podaci o stanju u državama članicama EU-a osim onih koje su već dostupne. Identificirati treba glavne izazove i nedostatke s kojima se suočavaju poljoprivrede država članica u problemima s hranom i u svakom koraku prehrambenog lanca, od proizvodnje do potrošnje.“ EU može imati stvarnu dodanu vrijednost dobivati povratne informacije o potencijalnim područjima djelovanja koja je predložila Komisija identificirati potrebe politike na razini EU-a i mogućnosti za suradnju između država članica uključujući potencijalne potrebe za ulaganjima, kao i otkriti zanemarena područja u rješavanju održivosti hrane s dodanom vrijednošću“ rekao je Bruno Chauvin u Zagrebu, ali i podsjetio je da je savjetnik za poljoprivredu Fischer još pri pristupanju Hrvatske Europskoj uniji savjetovao da Hrvatska ima četiri regije i da ne može imati jedinstveno plaćanje u poticajima za poljoprivredu.
Europska komisija predstavila je svoj plan rada 29. siječnja 2020., a u plan je uključena izrada strategije "Od polja do stola". Strategija bi trebala biti predstavljena 31. ožujka 2020., a objavi strategije prethoditi javna rasprava koja je počela u veljači, a nastavlja se u ožujku, pa je i ovaj sastanak u Zagrebu prilog toj raspravi.
Povjerenica za zdravlje i sigurnost hrane Stella Kyriakidess, povjerenica za zdravlje i sigurnost hrane ima inicijativu kada se radi o proizvedenoj hrani . Nacionalne inicijative zemalja nisu dovoljne u pogledu Europske komisije već postoji potreba za globalnim rješenjima koje moraju biti na razini EU. Radi se o temama kao što su otpad od hrane i gubici hrane, nužnost rasta proizvodnje, a li i pretilost, antimikrobna otpornost, smanjenje emisija stakleničkih plinova, prijevara s hranom, transparentnost. Jer u tom fantastičnom krugu uzgoj- proizvodnja potrošnja, prehrambeni sustavi odgovorni su za onečišćenje vode, zraka i tla, kao i gubitak biološke raznolikosti. Postavlja se sada novi cilj poboljšanje učinkovitosti upotrebe prirodnih resursa u proizvodnji hrane s minimiziranjem utjecaja na klimu.(M.Zouhar Zec)
S lijeva: Pitanja iz publike komentirali su i odgovarali na njih s lijeva A.Sever- Koren, S.Dobrović,B.Chauvin i M.Jakopović
Načelnica sektora za EU poljoprivredu u ministarstvu poljoprivrede Anita Sever – Koren pojašnjavala je teze na slajdovima o većini kojih je prethodno govorio načelnik odjela u glavnoj upravi za poljoprivredu i ruralni razvoj Europske komisije Bruno Chauvin