Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/viatrix

Marketing

Lovranska Draga – od „uklete kuće“ do žamora vodopada

Lovranska Draga (50 stanovnika – 2011. g.) je naselje u sastavu Općine Lovran. Do naselja se dolazi cestom Ž5050 (Lovran-Liganj) na koju se nadovezuje cesta L58041 (Liganj-Lovranska Draga).



Auto smo parkirali kod hotela Draga di Lovrana koji se smjestio na samom ulazu u naselje Lovranska Draga na predjelu Križevica.



Hotel Draga di Lovrana je izgrađen na kamenoj litici na kojoj se nalazio Diomedov hram i svetište boga Apolona. S litice se pruža prekrasan pogled na Kvarner i na njegove otoke. Na ovom se je mjestu, prema legendi, Dafne bježeći od Aplonovog udvaranja pretvorila u lovor, od kojega je "nastao" Lovran.



Hotel je poznat kao "ukleta kuća". Sve je počelo 1923. godine kada je kuću zapalio tadašnji vlasnik. Zapalio ju je zbog osiguranja, ali i da mu je jednostavno bilo dosta te kuće. Nakon Drugog svjetskog rata kuća je promijenila vlasnika. Novi vlasnik je napravio krov, ali ga je pijavica uništila, a da pritom nije stradalo ništa drugo. Ubrzo nakon tog događaja, vlasnik je preminuo od iznenadne bolesti, kao i vlasnik nakon njega. Slijedeći vlasnik je kupio "ukletu kuću" 1978. godine, ali je ubrzo, nekoliko mjeseci nakon što ju je počeo renovirati, poginuo u prometnoj nesreći. Ipak, njegov sin ju je uspio obnoviti 2006. godine, pazeći da je dovede u izvorno stanje.



Uz "ukletu kuću" se veže nekoliko tragičnih priča i legendi. Jedna legenda je iz 1912. godine i govori o bračnom paru koji je imao četvero male djece. Muž je bio ljubomoran na ženu, bez razloga. Otišli su po sjeno, te joj prerezao vrat srpom. A potom se i sam bacio s litice. Postoj i priča o uglednom opatijskom ugostitelju koji je došao na Križevicu s ljubavnicom. Ondje su ih prestrašili smijeh i lupanje posuđa, kao da se na katu održavala neka zabava. Pokušali su pobjeći autom, ali je auto počeo kliziti prema rubu litice. U tom trenutku je grom udario u napuštenu kuću, te je auto krenulo u željenom smjeru. Zadnja tragična priča je o češkim turistima koji su se devedesetih godina 20. stoljeća sklonili u kuću od nevremena, ali ih je ubilo udar groma.



U kući su navodno obitavala tri duha od triju žena koje su mučene i ubijene na tom mjestu. Jedna za vrijeme Drugog svjetskog rata, a druge dvije kasnije. Organizator zločina je bio fašistički časnik Scrobognia koji je rođen u Rijeci. Zbog toga su uz kuću postavljena tri raspela.



Od "uklete kuće" smo krenuli cestom L58041 prema sjeverozapadu. Nakon sedamstotinjak metara smo stigli do crkve sv. Mihovila (1715. g.).



Nekih pedesetak metara, dalje cestom, nalazi se most koji premošćuje potok koji se jednostavno zove Potok.



Tridesetak metara južno od mosta nalazi se velika kamena šterna (bunar).



Vratili smo se do mosta kod kojeg smo skrenuli prema sjeveru, na šetnicu Slap. Na početku šetnice se nalazi još jedna šterna. Prvih dvjestotinjak metara šetnice prati asfaltiranu cestu, nakon kojih smo skrenuli desno na šumski put.



Prvi dio šumskog puta prolazi šumom pitomog kestena. Treba spomenuti Lovranski marun, jednu od najcjenjenijih sorta kestena. Ta sorta raste samo na obroncima planine Učke u zaleđu Lovrana.



Šumskim putem smo se približili potoku, kojeg smo više puta prešli s jedne strane na drugu malim mostovima.



Na kraju šetnice Slap nalazi se Draški slap.



Draški slap je visok 15 metara i na dnu slapa se nalazi malo jezerce iz kojeg voda nastavlja dalje potokom Potok preko naselja Lovranska Draga, te dalje do naselja Medveja gdje se na šljunčanoj plaži ulijeva u Kvarnerski zaljev.


Karta s posjećenim lokacijama.



Dužina rute 1,64 km.



Post je objavljen 02.03.2020. u 22:29 sati.