U Hrvatskoj je 25. veljače potvrđen prvi slučaj oboljelog pacijenta od korona virusa. Mladić je hospitaliziran u klinici dr. Fran Mihaljević u Zagrebu, što je karantena, za izoliran boravak onoga tko je bio u kontaktu s oboljelim. Od 19. do 21. veljače mladić je boravio u Milanu i pokazuje znakove blaže bolesti. Korona virus je po kliničkim karakteristikama sličan gripi. Cjepiva za korona virus, COVID -19, još nema.
Epidemija korona virusa započela je na tržnici mesa divljih životinja u Wuhanu u Kini gdje se zmije, štakori, dabrovi, lisice, mladunčad vukova, krokodili, divovski salamanderi, divokoze, koale i paunovi drže u kavezima i kolju po narudžbi, objavio je Kineski centar za kontrolu bolesti i prevenciju.
Kineski znanstvenici potvrdili su da su testovi dokazali da je skok virusa na ljude započeo na veletržnici Huanan na kojoj kupci biraju žive životinje koje se pred njima kolju. Znanstvenici Shen Yongyi i Xiao Lihua s Južnokineskog poljoprivrednog sveučilišta u Guangzhou utvrdili su da je pangolin mogući potencijalni prijenosnik korona virusa na ljude, na temelju genetičke usporedbe korona virusa izoliranog kod životinja i zaraženih ljudi. Kineski istraživači tvrde da se te genetičke sekvence podudaraju 99 posto. Pangolini ili ljuskavci su ugrožena vrsta sisavaca koja živi u Africi i jugoistočnoj Aziji. Njihovo je meso u Kini delikatesa, a ljuske sastavni dio drevne kineske medicine.
Trgovina pangolinima je u Kini ilegalna.
Bolest počinje i završava u plućima. Zaraza se prenosi iskašljavanjem, kašljanjem i kihanjem pri čemu se raspršuju zarazne klice. Simptomi u početku sliče prehladi: pacijent osjeća groznicu i kašlje. Stanje se zatim može pogoršati i tada se razvija upala pluća.
Osim u Italiji, od europskih zemalja, virus je već zabilježen u Belgiji, Rusiji, Finskoj, Francuskoj, Austriji Njemačkoj, Španjolskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu. Brojke se svakodnevno mijenjaju, no u Kini je službeno 77 000 oboljelih, na japanskom kruzeru Princes 691, u Južnoj Koreji 977 i Italiji 322 osobe . Od bolesti korona virusa umrlo je u Kini 2 600 oboljelih.Prema dosadašnjim podacima, 82 posto zaraženih pokazalo je blage simptome bolesti, dok su ostali slučajevi teško oboljeli ili kritični. Korona virus za sada je epidemija u Europi, ali u Kini pandemija.
Medicinske maske, koje prekrivaju respiratorni sustav usta i nos, prema informacijama iz medija nema u prodaji u ljekarnama, jer su sve zalihe rasprodane . Hrvatska je imala tvrtku koja je proizvodila medicinske zaštitne maske, ali ta je tvrtka u stečaju. Zemlje EU Francuska, Estonija i Latvija Kini pružaju pomoć u svoj zaštitnoj opremi od korona virusa .
Informacija koja je odaslana u javnost da medicinske maske ne mogu pružiti zaštitu od virusa, nije točna. Masku u svakom slučaju treba nositi onaj koji je prehlađen te kašlje i kiše kako kapljice iz njegova respiratornog sustava, ne bi udisale osobe u njegovoj blizini. (M.Zouhar Zec)