U Bruxellesu bez dogovora o sedmogodišnjem proračunu!
Na izvanrednom sastanku Europskoga vijeća u Bruxellesu 20. veljače na kojem su čelnici 27 zemalja raspravljali o količini novca u novom višegodišnjem financijskom proračunu za razdoblje 2021. do 2027. do dogovora nije došlo i državni proračun za zemlje EU nije postignut. Čelnici zemalja EU bore se za, po svom shvaćanju, pripadajućim im sredstvima, kojih je nakon izlaska Ujedinjenig Kraljevstva iz EU za oko 760 milijardi manje za razdoblje do 2027. Sredstva koja su sada na raspolaganju nisu dostatna za ispunjavanje onih ambicija predstavnika zemalja koji su na određeni način podijeljeni. Prijatelja kohezije je čak 17 među kojima je uz Italiju, Poljsku, Španjolsku i Hrvatska, zatim zemlje neto kontributori koji ne žele povećanje proračina, zatim prijateljice ambiciozne Europe, pa novi prioriteti za koje je Ursula von der Leyen naglasila da želi najmenje 25% proračuna . Uglavnom nakon upravo održanog sastanka Europskog vijeća jasno je da treba još mnogo pregovarati. Prijedlog da sedmogodišnji proračun EU-a bude 1,069 posto bruto nacionalnog dohotka nije dobio potporu čelnika vlada zemalja EU. Margareta Zouhar Zec
Predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore, Odjela za regionalni razvoj su za vrijeme pregovora čelnika o proračunu EU bili u Bruxellesu, jer je poljoprivreda njihov prioritet. Objavljujem informacije koje su mi dostavili s naznakom:
Šaljemo Vam najnovije informacije o višegodišnjem proračunu koji je trenutno u raspravi.
Objavljujem tekst i pripadajuće fotografije.
HRVATSKI POLJOPRIVREDNI PREDSTAVNICI
SOLIDARNI S EUROPSKIM POLJOPRIVREDNICIMA
Europski čelnici raspravljali su jučer i jutros (20. i 21. veljače ) o proračunu.Dok su šefovi država ili vlada EU raspravljaju o dugoročnom proračunu EU-a za 2021.-2027. ispred Vijeća su vladali traktori. Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel je predložio da članice u buduće izdvajaju 1,074 posto BND-a, čime bi budući sedmogodišnji financijski okvir EU, za vremensko razdoblje od 2021. do 2027. godine, iznosio 1,095 bilijuna (tisuću milijardi) eura. Poljoprivrednici i predstavnici sektora diljem EU prosvjeduju zbog smanjenja proračuna.
Od subvencija poljoprivrednih gospodarstava do poboljšanja sigurnosti na granici ili do sada neviđenih klimatskih zahtjeva, svaki čelnik EU želi da proračun koji pokriva cijeli kontinent financira i vlastite nacionalne prioritete. Tijekom samita poljoprivrednici su traktorima blokirali ulice kako bi jasno dali do znanja svoje zahtjeve za većim novčanim sredstvima.
Hrvatska poljoprivredna komora sudjelovala je na prosvjedu jer su hrvatski proizvođači na koljenima zbog uvoza i neurednog tržišta, agresivne depopulacije ruralnih područja i različitih potreba u odnosu na razvijene članice sa suficitom u proizvodnji. RH je primjer drugim državama što se tiče okoliša, s više od 50% Natura područja i visokom razinom bioraznolikosti, ali održivost i proizvodnja je ispod svake razine samodostatnosti. Mi se ne borimo s problemima visokoproduktivnih država, već imamo problem nedostatka proizvodnje. Naglasili smo već mnogo puta: u kritičnom smo trenutku za opstanak modela obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva u EU.
“Potrebe su različite i naši proizvođači trebaju sigurno još jedan ciklus investicija. Ovakva umanjenja izazivaju stres poljoprivrednicima. Sve se više traži od njih, a niti su potrošači spremni platiti niti oni to mogu sami nositi” rekao je Mladen Jakopović, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore.
>Europi ponestaje poljoprivrednika. TKO ĆE HRANITI EUROPU 2050?
"Ne planiram stavljati svoj potpis na to", rekao je nizozemski premijer Mark Rutte o posljednjem kompromisnom prijedlogu proračuna.
Svaki je vođa utvrdio prioritete na zajedničkom okruglom stolu, a potom se predsjednik Vijeća EU Charles Michel sastao sa svakim vođom kako bi razgovarali o njihovim pritužbama i zahtjevima. Razgovori su trajali do ponoći i danas ujutro, ali se ne nazire dogovor.
Grci žele veći proračun. Finci manji. Francuska želi više novca za zajedničku obranu. Litva želi više novca za poljoprivrednike.
Njemačka kancelarka Angela Merkel također je izjavila kako se nada da ćemo "postići barem dobar dogovor" te da je bila iskrena u obrani financijski jakih država koje su više dijelile u zajednički proračun EU-a nego što ga izvuku.
"Odlaskom Velike Britanije to je jasan signal koji moramo dati našim građanima da je Europa živa i zdrava i da možemo nastaviti funkcionirati", rekao je latvijski premijer Krisjanis Karins. Izgledi za to ne čine se dobrima. Izlazak Britanije znači gubitak do 75 milijardi eura neto doprinosa proračunu, a pitanje kako to nadoknaditi uzrokuje tenzije. Čelnici financijski jakih država ne žele više plaćati zajednički udio, a oni iz siromašnijih zemalja članica ljuti su zbog mogućnosti da dobiju manje novca od EU-a. Michel je na samit došao s nacrtom proračuna na 1.074% bruto nacionalnog dohotka EU.
Parlament želi 1,3%, dok moćna izvršna ruka EU-a, Europska komisija, preferira 1,11%.
Poljoprivrednici i traktori okupili su se izvan samita EU u Bruxellesu, 20. veljače 2020. godine. Baltički poljoprivrednici, V4 i nove države članice a medu njima i RH, u četvrtak su pozvali na pravednu raspodjelu izravnih plaćanja u skladu s Zajedničkom poljoprivrednom politikom Europske unije.
Dvadeset sedam zemalja članica otprilike je podijeljeno u dva glavna tabora.
“Smanjeni proračun shvatit će se kao jasna poruka EU-a našim poljoprivrednicima. Poruka da se ne brine dovoljno o poljoprivredi, ruralnim područjima i o onima koji proizvode hranu koju jedemo. ” naglasio je Pekka Pesonen, generalni tajnik organizacije Copa-Cogeca.
Takozvana "Štedljiva četvorka" Austrije, Danske, Rutte-ove Nizozemske i Švedske nasuprot "Prijatelji kohezije", skupine uglavnom zemalja srednje i istočne Europe, koje žele vidjeti kontinuirani protok "kohezijskih fondova", novca namijenjenog za pomoć razvoju siromašnijih regija.
Čudesna četvorka željela bi da se proračun smanji na samo 1% bruto nacionalnog dohotka. Francuski predsjednik Emmanuel Macron želi ići drugim putem rekavši: " Bilo bi neprihvatljivo da postoji Europa koja nadoknađuje odlazak Britanaca smanjenjem potrošnje."
Podsjećamo, sadašnji proračun iznosi 1000 milijardi, Europska komisija predlaže proračun od 1135 milijardi, a predsjednik Europskog vijeća Charles Michel -1094,8 milijardi eura! Autor i fotke: Hrvatska poljoprivredna komora