Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/zhb

Marketing

Gradovi i mjesta: Gorski kotar

Kroz Gorski kotar putovala sam po par puta godišnje od djetinjstva pa sve do danas s obzirom da smo nekada živjeli u Rijeci i Kostreni i da nam je zadnjih tridesetak godina Malinska ljetna destinacija. Sjećam se skoro cjelodnevnih mučnih putovanja po još prašnjavoj Lujzijani a kasnije uskoj asvaltiranoj sa bezbroj zavoja.

Nekada ( Lujzinska cesta, Lujzijana)



Danas ( Autocesta A6)



Nekada se na starim zemljovidima Gorski kotar označavao kao pusti gorovit i šumski kraj, kao Vražji vrt (Hortus diabolicus). Prvi vlasnici nenaseljenog Gorskog kotara bili su krčki knezovi Frankopani, koji su za svoje potrebe podizali putničke postaje. Kasnije oko tih postaja nicali su kašteli, dvorci, crkve i mjesta sa stalnim stanovništvom.
Gorski kotar, taj mali dio goransko - šumovitog tla Hrvatske predstavlja prirodni dragulj. Ispresjecan je nizom kraških polja i dolinom rijeke Kupe. Krase ga nekoliko relativno visokih zona kao što su Bjelolasica, Risnjak i Snježnik, a 83 % površine pokriveno je šumom. Na tom području postoji NP Risnjak i Park šuma Golubinjak. Fužinski kraj izuzetno je bogat vodom. Da bi se ta voda zadržala i iskoristila izgrađena su akumulacijska jezera bogata ribom. To su Lokvarsko jezero, Bajer, Lepenica i Potkoš.
Kršni reljef Gorskog kotara bogat je špiljama i jamama od kojih najpoznatije su špilja Lokvarka, Vrelo, Bukovac, Hajdova hiža, Golubinja i Ledena špilja. U špilji Bukovac pronađeni su tragovi pračovjeka i kosti pećinskog medvjeda. U središnjem djelu Gorskog kotara nalazi se veća ravan na kojoj je locirano mjesto Ravna Gora. Jedino polje u kršu Gorskog kotara je Ličko polje. Obradivo je samo jednim djelom i to za krumpir. Ime je dobilo po najvećem mjestu toga kraja Liču. Flora i fauna Gorskog kotara bogate su i raznolike. Posebnost biljnog svijeta pripada " kraljici šume ", najvećoj jeli u Gorskom kotaru koja se može vidjeti u Parku šuma Golubinjak. Gornji tok rijeke Kupe čudesna je dolina leptira. Istraživanjem registrirano je oko 500 vrsta, od toga 108 danjih vrsta što predstavlja 60% hrvatske flore leptira. O kakovom bogatstvu se radi najbolje ilustrira podatak da Velika Britanija ima samo 56 vrsta danjih leptira. Zaštićeni rezervat prirodnih vrijednosti u Hrvatskoj su Zeleni vir, Vražji prolaz i Muževa hižica u blizini Skrada. Tu je izgrađena i hidroelektrana " Munjara ". Posebno zaštićeni krajolik je kanjon Kamačnik u okolici Vrbovskog. Gorski kotar ima par manjih skijališta i sanjkališta koja su tek u funkciji kada padne snijeg. Mjesta Gorskog kotara bogata su mnogim dvorcima, kaštelima, povijesnim, sakralnim, etnološkim, prirodoslovnim i kulturnim spomenicima te muzejima. Svakako treba spomenuti Begovo Razdolje, mjesto koje je gotovo nestalo iseljavanjem. To je jedino nastanjeno mjesto u Hrvatskoj koje se nalazi na višoj nadmorskoj visini od 1000 metara. Nekada se goransko stanovništvo bavilo šumarstvom i proizvodnjom drvenog ugljena ali danas se okreće turizmu. Glavna atrakcija je doček Nove Godine u podne u Fužinama, prve i najstarije takove manifestacije u Hrvatskoj.
Mnoga mjesta i krajeve ovog jedinstvenog dijela Hrvatske posjetila sam što u daljnjoj što bližoj budućnosti (neke i više puta) i mogu kazati da je to stvarno predivni kraj u bilo koje godišnje doba. Gorski kotar treba posjetiti, ne samo u prolazu nego ga upoznati boravkom ili čestim dolascima.
Gorski kotar

Post je objavljen 16.04.2020. u 14:59 sati.