TREBA NAĆI RAVNOTEŽU IZMEĐU STARIH I NOVIH PRIORITETA
Govor predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyena na Plenarnom zasjedanju Europske unije u Strasbourg, 12. veljače 2020 u Parlamentu na raspravi o posebnom sastanku Europskog vijeća predviđenom za 20. veljače 2020. o Višegodišnjem financijskom okviru.
Zašto objavljujem, prevedeno, ovaj govor?
PREDSJEDNICA EUROPSKE KOMISIJE ŽELI DA SE EUROPSKI PRORAČUN DONESE ne samo što prije, već da u tom proračunu bude novca za nove prioritete koje je ona predstavila a Parlement usvojio za petogodišnje razdoblje. Naime izlaskom Ujedinjene Kraljevine iz Europske Unije 31. siječnja, proračun za sedmogodišnje razdoblje EU je manji golemih 750 milijardi eura. A među članicama Europske unije su prijatelji kohezije, među njima je i premijer Plenković, koji zagovaraju količinu novca za zajedničku poljoprivrednu politiku jednako kao i u prošlom proračunskom razdoblju. Predsjednica fon der Leyen kaže „ S pravom, ali tražim istu takvu posvećenost kada je u pitanju odbrana naših novih prioriteta.“ Ali predsjednica komisije izričito kaže i slijedeće „Neću prihvatiti nijedan rezultat koji ne jamči da je najmanje 25% proračuna posvećeno borbi protiv klimatskih promjena.“ Rasparava i zaključak 20. veljače na razini EU biti će bez sumnje, zanimljiv. (m.zouhar zec)
EVO ŠTO JE 12. VELJAČE REKLA U SVOM GOVORU Ursula fon der Leyen u Strasbouru:
Dame i gospodo,
U stvari, mi ćemo imati izvanredno Europsko vijeće sljedeći tjedan i to je ,važan trenutak za Europu. Početna pozicija je u osnovi dobra, jer sve tri institucije - Parlament, Vijeće i Komisija slažu se oko strateškog plana. A znamo sve što je na kocki. Imamo vrlo jasne zajedničke političke ciljeve.
- Europa bi trebala biti prvi klimatski neutralan kontinent 2050. godine - i to ne samo zato što se radi
o Zdravlju planete, - to je glavni cilj - ali i zato što znamo da iza toga stoji -ako razvijemo čisto i ekološki prihvatljivo gospodarstvo - nova radna mjesta koja su održiva, jesu i znače budućnost.
- Želimo imati koristi od digitalnih promjena u svijetu, a ne samo pasivno.
- I mi želimo ojačati narod Europe tako što smo s jedne strane pokrenuli tranziciju, ublažit će se ekološkom i digitalnom transformacijom, a s druge strane će učiniti upravo to što je ispravno, naime ulaganje u obrazovanje i obuku - posebno s vještinama na fakultetu za ekološko i digitalno polje.
Ali vrijeme istječe.
I dopustite mi da to vrlo jasno kažem: ako proračun ne bude glasovit, odlučeno je da se sljedeće godine nećemo moći nositi s novim proračunom, zapravo financirati nove prioritete kao što svi zamislimo.
I zato je, nakon gotovo dvije godine razmišljanja, krajnje vrijeme. Svi moramo biti spremni na to, naći zajedničku osnovu i što je važno: Moramo pronaći pravu ravnotežu između starih prioriteta i novih prioriteta. Jer ako pogledate pregovore, postoje mnoge, mnoge države članice koje će
snažno braniti kohezijsku politiku - i s pravom. A postoje mnoge države članice koje će jako braniti zajedničku poljoprivrednu politiku - i to s pravom.
Ali isto tako očekujem vidjeti istu posvećenost kada je u pitanju odbrana naših novih prioriteta. Jer dan kad ćemo proračun potpisati, dan kad smo dogovorili proračun - i to znam – svi će se okrenuti prema Parlamentu i prema Komisiji i tražit će Horizon Europe, ( HORIZON 2020 JE OKVIRNI PROGRAM EU ZA ISTRAŽIVANJE I INOVACIJE) tražit će Erasmus, tražit će migracijska sredstva, za obranu, za digitalizaciju, za infrastrukturu. I zato se zaista moramo potruditi da ovi novi prioriteti privuku pažnju koju oni zaslužuju.
Moramo osiguratii europski proračun koji je u stanju biti:
- Za ulaganje u digitalna poduzeća.
- Istražiti potencijal umjetne inteligencije.
- Ojačati poziciju Europe kao vodeće svjetske istraživačke regije.
- Ponuditi mladim ljudima bolju budućnost u svim dijelovima Europe.
- Riješiti korijenske uzroke migracije.
- Omogućiti nam da pokažemo solidarnost u slučajevima humanitarne ili prirodne katastrofe.
- omogućiti izgradnju Europske unije sigurnosti i obrane.
No, prije svega, potreban nam je proračun koji će građani i tvrtke vidjeti da smo sposobni djelovati na promjenu klime. Za građane ovo je glavni prioritet. Za nas je to izazov. Ali naša je dužnost da taj izazov okrenemo u priliku.
I zbog toga, dragi moji zamjenici, uspjeh ovih pregovora o proračunu ovisit će o sredstvima koja dajemo za financiranje našeg Zelenog plan za Europu. Neću prihvatiti nijedan rezultat koji ne jamči da je najmanje 25% proračuna posvećeno borbi protiv klimatskih promjena.
I čekam proračun koji će dodijeliti nove resurse potrebne Mehanizmu za pravedan prijelaz. Razlog je jednostavan: ako nemamo sredstva za podršku regijama i radnicima koji su najviše izloženi ekonomskim i socijalnim posljedicama politika klimatskih promjena, jednostavno nećemo uspjeti postići klimatsku neutralnost.
Zeleni plan za Europu napravit će se s europskim građanima, s europskim istraživačima i s europskim poduzećima - ili se to uopće neće učiniti. I mislim da bi, poput vas, novi vlastiti resursi bili važan korak naprijed. I zato sam pozvala države članice da u vezi s tim u potpunosti uzimaju u obzir položaj Europskog parlamenta. Uvjeren sam da bi to potaknulo naš zajednički program. A to će ublažiti pritisak na nacionalne proračune, omogućavajući tako izdvajanje potrebnih dodatnih sredstava. To znači, uistinu je „win-win rješenje“ koje tražimo.
Predsjednica Europske komisije Ursula fon der Leyen
Poštovani članovi,
Svi znamo da pregovori neće biti jednostavni: Kao što kažete, Unija od 27 članica ima manje resursa - to je oko 75 milijardi eura manje za cijelo razdoblje od sedam godina - ali češćih izazova koje nijedna država članica ne može riješiti samostalno. Istodobno, očekivanja prema sljedećem dugoročnom proračunu Unije ne mogu biti raznovrsnija.
Kao zastupnici u Parlamentu dobro ste upoznati s diskusijama u matičnim zemljama, dok različite prioritete vidite i u državama članicama svojih kolega. Stoga će postizanje dogovora biti ozbiljan izazov, to svi znamo.
Kao članovi Parlamenta dobro ste upoznati s diskusijama u matičnim zemljama ali vi pogledajte i drugačije prioritete svojih država. Dolazak po dogovoru će stoga biti ozbiljan izazov, to svi znamo.
Ali sto tako znamo da građani to neće razumjeti ako donositelji odluka ne usvoje sredstva za potrebne politike. Naša je zajednička odgovornost u Europskom vijeću i u Europskom parlamentu, osigurati Europu.
Post je objavljen 16.02.2020. u 10:21 sati.