Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/vatrenevijesti49

Marketing

MARIJA PUH: U ZAGORSKE VATROGASCE SE PREMALO ULAŽE

ZAGREB

Marija Puh na današnjoj se sjednici osvrnula na tragediju u obiteljskom domu u Andraševcu, apelirajući na dobro obavljen posao zagorskih vatrogasaca u koje se prema njezinom mišljenju premalo ulaže. “Ubuduće, prilikom nabave i raspodjele vatrogasne opreme, treba voditi računa o stanju i starosti onog čime raspolažu naši vatrogasci“

Na današnjoj sjednici Hrvatskog sabora za riječ se javila i zagorska saborska zastupnica Marija Puh, koja se također osvrnula na tragediju u Obiteljskom domu u Andraševcu, gdje je živote izgubilo šestero ljudi. – Željela bih obiteljima i poznanicima poginulih izraziti svoju sućut – rekla je na početku svog obraćanja Marija Puh te u nastavku napomenula kako je postojala opasnost da se dogodi i puno veća tragedija, no, zahvaljujući profesionalnoj i brzoj reakciji zagorskih vatrogasaca, nije došlo do proširenja požara na susjedni objekt, u kojem su bili smješteni i drugi štićenici doma.

Propisi i uvjeti
– Problematika staračkih domova i odnosa prema starim i nemoćnim osobama jedna je od stvari koje se moraju početi hitno rješavati, jer smo, nažalost, država koja stari i iz dana u dan i postoji potreba za sve više mjesta u staračkim domovima – istaknula je Puh te napomenula kako ono o čemu zapravo želi govoriti, su vatrogasci. – Naši vatrogasci su odradili odličan posao, kao i uvijek do sada, i na tome im čestitam. Na području Krapinsko – zagorske županije, uz dvije javne vatrogasne postrojbe, postoji i 81 dobrovoljno vatrogasno društvo. Ispada kako je u našoj županiji na 1000 stanovnika više od 12 operativnih vatrogasaca, što nas svrstava u sam vrh u Republici Hrvatskoj. Isto tako, Krapinsko – zagorska županija je u vrhu po gustoći naseljenosti, što znači da ako dođe do požara ili katastrofe, veće su šanse da šteta bude ne samo materijalna, nego i u ljudskim životima – objasnila je Puh te dodala da je, razgovarajući s vatrogascima, često uočavala bojazan s njihove strane oko ishoda eventualnih intervencija zbog stanja opreme s kojom raspolažu. – Županija i jedinice lokalne samouprave sudjeluju u financiranju vatrogastva i to najčešće sa sredstvima znatno većima od onih koja su zakonom propisana jer su svjesni da ako dođe do bilo kakve nesreće, dobrovoljna vatrogasna društva su prva i najbliža koja mogu priskočiti u pomoć, no i ta pojačana sredstva često nisu dovoljna za konkretna ulaganja u opremu. Vozni park kojim raspolažu u prosjeku je stariji od 25 godina, te iako je on redovno održavan, nisu sigurni da će on svaki put kada će biti potreban hitan izlazak na intervenciju, biti upotrebljiv – kazala je Puh, napomenuvši kako je 1. siječnja ove godine na snagu stupio novi Zakon o vatrogastvu, kojim je oformljen Državni ured za vatrogastvo.

Primjena zakona
– Nakon nekoliko mjeseci vjerujem da ćemo imati povratnu informaciju o primjeni zakona, te njegovoj efikasnosti, a moj apel je da se prilikom buduće nabave i raspodjele opreme i opremanja vatrogasnih društava, vodi računa o stanju i starosti opreme kojom raspolažu zagorski vatrogasci, a i o gustoći naseljenosti jer nikakva materijalna šteta ne može se mjeriti s jednim izgubljenim životom. Ne bih željela da se opet dovedemo u situaciju da se nakon neke buduće tragedije, pitamo što se moglo uraditi i tko je to mogao uraditi. Zagorski vatrogasci zaslužuju bolju opremu – zaključila je Marija Puh.…. zagorje international

Post je objavljen 15.01.2020. u 21:09 sati.