Danas je dan Carla Sagana.
Na današnji dan 1934. godine, rodio se znanstvenik i autor koji je otvorio cijeli svemir mnogima, pa tako i meni. I to još kao klincu prije dosta godina.
Što napisati o Saganu?! Knjige, znanstveni radovi, predavanja, ploče na Voyagerima, znanstvena serija "Cosmos: A Personal Voyage", "pale blue dot", "billions and billions"... Neil deGrasse Tyson je 2014. godine nastavio priču, te snimio nastavak "Cosmos: A Spacetime Odyssey", a na proljeće 2020. godine očekujte i treću seriju "Cosmos: Possible Worlds". Inače, Neil deGrasse Tyson Sagana spominje kao uzora, ali nije jedini. Znanstvenik iz New Yorka inspirirao je mnoge druge kolegice i kolege, ali i pisce znanstvene fantastike. Mislim da će na mom blogu biti još puno tekstova u kojima ću pisati o njima. Samo da vas upozorim
Još od malih nogu sam puno čitao. Moji roditelji su me rado opskrbljivali knjigama, ali i stripovima, pa sam podjednako čitao knjige, kao i Zagora, Alana Forda ili Spidermana. Imao sam sreću da su me roditelji podržavali u mom čitanju. O samom svemiru sam najviše čitao iz knjige o Apollu XIII koju su mi roditelji kupili. Čitao sam kako je izbjegnuta katastrofa, i putovanje do mjeseca mi je bilo nešto uz što sam odrastao. Osim par "svemirskih" filmova, nisam proučavao baš svemir previše. Ali jednog popodneva se to sve promijenilo zahvaljujući seriji "Cosmos" Carla Sagana.
Bili smo u gostima, i poslije ručka, kako to obično biva, svi su sjedili i pričali uz kavu i kolače. Mi klinci smo se igrali, i onda je na televiziji krenula epizoda Saganove znanstvene serije "Cosmos: A Personal Voyage". Odgledao sam ju u jednom dahu, i nakon tog popodneva svemir je postao potpuno drugačije mjesto za jednog klinca, i na tome sam Saganu beskrajno zahvalan.
A i tete u knjižnici su brzo naučile sačuvati mi sve moguće knjige o svemiru
Lijepi pozdrav,
Mladen Bomoštar
Post je objavljen 09.11.2019. u 15:25 sati.