Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/viatrix

Marketing

Park Škaljunk Lupinc – izložba kraške arhitekture

Park Škaljunk Lupinc se nalazi u općini Duino-Aurisina, pokrajina Trst. Najviša točka parka je Pitnji vrh (229 nmv). Pored parka prolazi cesta SP5 (Strada Provinciale 5 di San Pelagio – pokrajinska cesta 5 San Pelagio) koja povezuje naselja Aurisina, Aurisina Stazione i San Pelagio.



Istraživanje smo započeli na parkiralištu u centru naselja San Pelagio i krenuli cestom SP5 na jug. Naselje San Pelagio ima oko 250 stanovnika.



Nakon nekih stotinjak metara od parkirališta nalazi se raskršće na kojem je putokaz prema parku Škaljunc Lupinc. Prateći putokaz skrenuli smo lijevo na makadamsku cestu.



Makadamsku cestu prolazi kroz vinograde i južnim dijelom naselja Prepotto. Naselje ima oko 150 stanovnika. Makadamsku cestu smo pratili do trećeg raskršća na kojem smo skrenuli desno na poljski put, tj. pratili smo putokaze prema parku Škaljunc Lupinc.



Na slijedećem raskršću skrenuli smo lijevo na šumski put. Ubrzo smo došli do kamena na kojem piše „KRAJ SPOMINA“…



…i potom do raskršća, na kojem smo skrenuli desno u smjeru putokaza „KAL-STAGNIO“.



Nakon nekih desetak metara od raskršća, na desnoj strani, nalazi se skulptura na kojoj piše „20. APRIL. 1944“,…



…dok se malo dalje, s lijeve strane, nalazi bara, pored koje je klupa. Na drveću oko bare postavljene su kućice za ptice, a malo dalje od bare, nalazi se hranilište za divljač.



Nastavili smo dalje i došli do raskršća sa šumskim putem s kojim smo ušli u park. Na raskršću smo skrenuli desno. Nakon nekoliko metara put ulazi u područje koje je omeđeno suhozidom.



Iza suhozida smo skrenuli desno na „POT GENERALA MAISTRA“.



Ubrzo, s lijeve strane, uočili smo dvije pastirske kućice, koje su izgrađene suhozidnom tehnikom gradnje. Pastirske kućice, između kojih se nalazi klupica, obnovljene su 2014. godine.



Nakon razgledavanja kućica, nastavili smo dalje putem koji vodi uz suhozid. Ubrzo smo stigli do raskršća, na kojem nastavljamo ravno. Od raskršća su stijene „zamijenile“ suhozid, uz put.



Dalje dolazimo do mjesta gdje put skreće u lijevo za 90 stupnjeva i tu se nalazi nekoliko drvenih stepenica, s kojima smo se popeli na relativno ravan plato.



Na platou se nalazi sunčani sat,…



…drveni stol s dvije klupe (gdje smo se odmorili, uživajući u pogledu) i…



…vidikovac, čija se platforma s drvenom ogradom nalazi na deblu, do koje vodi metalno stepenište s drvenim gazištem.



S vidikovca se pruža lijep pogled na okolna brda, doline s naseljima i vinogradima, te na Jadransko more, otok Grado, a iza otoka se može vidjeti i istoimena laguna.



S platoa smo krenuli prema jugu, putem koji se lagano spušta, te stigli do širokog suhozida na kojem je oznaka „OBZIDJE KATOREN“, koji izgleda kao bedem neke srednjovjekovne utvrde.



Dalje smo nastavili na istok i ubrzo došli do bunkera, koji je isto građen suhozidnom tehnikom. Bunker je obnovljen 2014. godine.



Od bunkera smo nastavili na istok, sve do raskršća, na kojem se nalaze dva putokaza „KATRNA JAMA/GROTTA CATERINA“ i „STARA APNENCA/VECCHIA FORNACE“. Skrenuli smo desno, nizbrdo, tj. u smjeru putokaza.



Put vodi kroz šumu nizbrdo, a potom se počinje uspinjati. Držali smo se glavnog puta sve dok nismo stigli na raskršće s makadamskom cestom, na kojem smo skrenuli lijevo.



Makadamsku smo cestu pratili 300 do 400 metara, te smo skrenuli lijevo na put (gdje se nalazi oznaka „JAMA GRIŽNICA/GROTTA LESA“), kojim smo ušli u špilju...



…i nakon tridesetak metara, kroz špilju, izašli u dolinu Grižnica.



Kada smo došli do kraja doline, tj. livade, čekala nas je uzbrdica koja se strmo uspinjala. Na drugom dijelu uzbrdice nalazi se drveno stepenište.



Držali smo se uvijek desnog puta, „POT GENERALA BOROIEVIČA“. Put vodi uz suhozid i s njim smo stigli na mjesto gdje smo ušli u područje omeđeno suhozidima.



Na tom mjestu smo skrenuli lijevo, na put koji izgleda kao kamena aleja.



Na početku , uz desni rub „aleje“, nalaze se metalno vitlo…



…i mali metalni vagon na šinama,…



…a s druge strane još jedna pastirska kućica, koja je obnovljena 2014. godine. Pored kućice se nalaze drvena i kamena klupa, te kameni stol.



Nastavi smo dalje prema jugu, prema raskršću na kojem smo bili nakon posjeta bunkeru, te nastavili ravno, nizbrdo, u smjeru putokaza („KATRNA JAMA/GROTTA CATERINA“ i „STARA APNENCA/VECCHIA FORNACE“).



Ali sada, nakon 50 metara, skrenuli smo desno u smjeru putokaza „STARA APNENCA/VECCHIA FORNACE“. Put vodi u napušteni kamenolom u kojem se nalazi kamena kula (vjerojatno se tu nalazila peć) koja se trenutno preuređuje u vidikovac.



Vratili smo se nazad, do zadnjeg raskršća, na kojem smo skrenuli desno u smjeru putokaza „KATRNA JAMA/GROTTA CATERINA“, te stigli do raskršća s makadamskom cestom. Skrenuli smo desno, a na prvom slijedećem raskršću lijevo.



Put vodi do špilje. Špilja je duboka osamdesetak metara, te se uzdiže dvadesetak metara.



Nakon razgledavanja špilje, nastavili smo dalje putem koji je označen žutom strelicom.



Put vodi kroz napušteni kamenolom (Cava Zaccaria).



U sklopu kamenoloma se nalazi napušteno postrojenje s peći, sazidano od opeke.



Nastavili smo dalje putem označenim žutom strelicom, koji vodi iznad kamenoloma…



…potom ulazi u šumu (strelice „postaju“ zelene) i stižemo na raskršće na kojem skrećemo lijevo na makadamsku cestu. Makadamska cesta prolazi kroz vinograde i južnim dijelom naselja Prepotto.



S makadamskom cestom smo stigli do raskršća s cestom SP5 (s početka izleta). Na raskršću smo nastavili ravno, makadamskom ulicom.



Na kraju makadamske ulice nalazi se raskršće s asfaltiranom ulicom, gdje smo skrenuli desno.



Ulicom smo došli do župne crkve sv. Pelagija iz 15. stoljeća. Portal crkve je u baroknom stilu. Na desnoj strani pročelja nalazi se zvonik.



Crkvu smo obišli u smjeru kazaljke na satu. Pored crkve se nalazi kameni bunar.



Nekih 30 metara istočno od crkve, nalazi se tradicionalna kamena kuća, karakteristična za kraško područje. Kuća je izgrađena 1566. godine, dok je nedavno restaurirana.



Nastavili smo dalje ulicom prema istoku, prošli pored spomenika iz Drugog svjetskog rata, koji se nalazi uz parkiralište na kojem smo započeli i završili istraživanje „kraške arhitekture“.



Karta s posjećenim lokacijama.



Dužina rute 6,01 km.



Post je objavljen 09.10.2019. u 20:34 sati.